אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד לפני ביטול מגבלת הפריים: שוק המשכנתאות רתח גם בנובמבר צילום: דוד הכהן

עוד לפני ביטול מגבלת הפריים: שוק המשכנתאות רתח גם בנובמבר

משכנתאות בהיקף של 7.1 מיליארד שקל נלקחו בחודש שעבר, זינוק של 26% לעומת נובמבר אשתקד; 13% מהמשכנתאות עדיין מוקפאות, בדומה לנתוני אוקטובר

23.12.2020, 13:13 | עירית אבישר

שוק המשכנתאות ממשיך לרתוח: בנובמבר נלקחו משכנתאות חדשות בהיקף של 7.1 מיליארד שקל, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג'). מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז מרץ האחרון, שהיה חודש חריג בשל הנפילות בשווקים והסגר. הנתון של נובמבר גבוה ב-12% מהממוצע ב-12 החודשים האחרונים, וב-26% לעומת נובמבר אשתקד. בסך הכל נלקחו מתחילת השנה משכנתאות חדשות בהיקף של כמעט 70 מיליארד שקל, גבוה ב-15% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019.

קראו עוד בכלכליסט

נתוני נובמבר עוד עשויים להיות רק הפרומו לעומת מה שצפוי ב-2021. בשבוע שעבר הודיע בנק ישראל כי הוא מבטל את המגבלה את רכיב הפריים בנטילת משכנתא, כך שניתן יהיה לקחת עד שני שלישים מהמשכנתא ברכיב זה, שנחשב לזול ביותר. צעד זה צפוי רק להגביר עוד יותר את הביצועים, ובהמשך השנה גם אמור לתת תנופה לתחום מיחזורי המשכנתאות. הפעילות בתחום מיחזורי המשכנתאות נמוכה יחסית כיום - ובנובמבר עמד היקף המיחזורים על 600 מיליון שקל.

נתוני בנק ישראל מספקים הצצה עדכנית למצב המשכנתאות המוקפאות. כזכור בתחילת המשבר מעל ל-25% מבעלי המשכנתאות ביקשו להקפיאן. מאז חזרו יותר ממחציתם לפרוע אותן, ומהנתונים עולה כי לא חל כמעט שינוי בחודש נובמבר ונותר על 52.8 מיליארד שקל, שהם 13% מסך המשכנתאות בשוק. ככל הנראה בחודש הבא נראה כבר שינוי משמעותי יותר בנתונים, שכן חלק גדול מההקפאות צפוי להסתיים בסוף השנה, ולפי מתווה דחיית ההלוואות החדש, יהיו תנאי סף למי שיהיה זכאי לדחיית תשלומים. באשר לריבית הממוצעת במשכנתאות, נרשמה החודש יציבות ורמת ריביות דומה לזו של אוקטובר, ובאפיק צמוד המדד נרשמה עלייה קלה בריבית הממוצעת מ-2.7% באוקטובר ל-2.8% בנובמבר.

בנייה ברמלה, צילום: עמית שעל בנייה ברמלה | צילום: עמית שעל בנייה ברמלה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות