אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניר דוד מקדם תוכנית להקמת מתחם נופש על תוואי האסי - מחוץ לשטח הקיבוץ צילום: גמזו לטובה

ניר דוד מקדם תוכנית להקמת מתחם נופש על תוואי האסי - מחוץ לשטח הקיבוץ

לפי התוכנית, מחוץ לשטח הקיבוץ ועל חשבון השטחים החקלאיים יוקם מתחם על בסיס תוואי הנחל, שיהווה אזור לנופש ורחצה באפיק הנחל. חלק ממובילי המאבק תומכים בתוכנית - אך לא כולם מרוצים מהפשרה

24.12.2020, 08:09 | דור זומר

תוכנית שפורסמה באתר מינהל התכנון עשויה לפתור את המאבק על נחל האסי בין אנשי קיבוץ ניר דוד שבו עובר הנחל לתושבי האזור וארגונים חברתיים שונים. התוכנית בשם "ניר דוד - נחל עמל קדום", הוגשה על ידי קיבוץ ניר דוד לוועדה המקומית עמק המעיינות. גורמים המעורים בפרטים מסרו ל”כלכליסט” כי התוכנית מתקדמת במהירות לעבר דיון במחוזית, לקראת הפקדה.

לפי התוכנית, מחוץ לשטח הקיבוץ ועל חשבון השטחים החקלאיים יוקם מתחם על בסיס תוואי הנחל, שיהווה אזור לנופש ורחצה באפיק הנחל. במסגרת התוכנית יוכל הציבור להנות ממדשאות, עצים ומתקנים לבילוי בחיק הטבע. התוכנית מתחייבת לשמור על עיצוב נוף טבעי ככל האפשר ומקפידה על שימור העצים המקוריים במקום. בנוסף, התוכנית כוללת 130 מקומות חנייה. 

נחל האסי בניר דוד. התוכנית מקודמת מהר לוועדה המחוזית, צילום: גמזו לטובה נחל האסי בניר דוד. התוכנית מקודמת מהר לוועדה המחוזית | צילום: גמזו לטובה נחל האסי בניר דוד. התוכנית מקודמת מהר לוועדה המחוזית, צילום: גמזו לטובה

ניסים זמיר, שהוביל בעשור האחרון את המאבק מול ניר דוד כמו גם את התביעה שהוגשה נגד הקיבוץ בשנת 2015, תומך בתוכנית ואמר ל”כלכליסט”: “זו התוכנית שאמורה הייתה להתקדם בארבע השנים האחרונות מאז הסכם הפשרה שנחתם ב־2016״. רמי דגני מקיבוץ ניר דוד מציין כי “השקענו מאות אלפי שקלים בקידום התוכנית ואני מאוד מקווה שהיא תעבור במחוזית ותיושם”.

אבל זמיר, המוביל את קבוצת “הטבע שייך לציבור”, הנוקט בקו מפוייס וממלכתי מול אנשי ניר דוד, אינו לבד במערכה. את המחאה בגרסתה המתוקשרת יותר תחת השם “משחררים את האסי” מובילים תושבים צעירים מבית שאן והם מציגים קו תקיף ובלתי מתפשר. יאיר בן חמו ושלי דרעי, ממובילי הקבוצה, אמרו: “פארקים חדשים ומתחמים לציבור זה נחמד, אבל זה לא קשור לעצם המחאה. אין לאף אחד סמכות, לא לתוכנית הזו, לא לקיבוץ וגם לא לי, למנוע גישה למשאב טבע”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות