אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון: ניסנקורן ביטל את הדיון בנושא חידוש עבודת הוועדה להאצת הבנייה צילום: דנה קופל

בלעדי לכלכליסט

ברגע האחרון: ניסנקורן ביטל את הדיון בנושא חידוש עבודת הוועדה להאצת הבנייה

הדיון בהוראת השעה להארכת פעילות הוותמ"ל ירד מסדר היום של ישיבת ועדת השרים לחקיקה, לאחר שמשרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה התנגדו להארכת פעילות הוועדה - וללא הסכמתם שר המשפטים לא מוכן לאפשר את הדיון ואת אישור ההחלטה. כעת, המשך פעילות הוועדה מוטל בספק

23.12.2020, 21:45 | אמיתי גזית

הוראת השעה להארכת פעילות הוותמ"ל - הוועדה הממשלתית המיוחדת להאצת תוכניות הבנייה למגורים - ירדה מסדר היום של ישיבת ועדת השרים לחקיקה מחר (ה'), בהוראת שר המשפטים אבי ניסנקורן המשמש גם כיו"ר הוועדה; זאת, שעות ספורות לאחר שאושרה החלטה הפוכה שאפשרה להוסיף את סוגיית הוותמ"ל לסדר היום.

לכלכליסט נודע כי ההחלטה של ניסנקורן התקבלה לאחר שמשרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה התנגדו להארכת פעילות הוותמ"ל, וללא הסכמתם הוא לא מוכן לאפשר את הדיון ואת אישור ההחלטה.

קראו עוד בכלכליסט

אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו אבי ניסנקורן | צילום: תומריקו אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו

הפרשה החלה בשעות הצהריים, כאשר נודע כי ועדת שרים לחקיקה תכונס היום. כמה דקות לפני המועד שנקבע לישיבה התברר כי שר הפנים אריה דרעי, הצליח להכניס את סוגיית הוותמ"ל לסדר היום. אלא שמועד הדיון נדחה למחר, ובינתיים נחשפה בכלכליסט התוכנית להאריך את פעילות הוותמ"ל ברגעים הספורים שנותרו לפני כינון ממשלת המעבר. הידיעה הזו עוררה שורה של מתנגדים, ובהם החברה להגנת הטבע, תנועת המושבים, החקלאים - ובמפתיע, גם ההסתדרות הרפואית בישראל.

כעת ההערכה היא כי באווירה הזו, ערב בחירות, ניסנקורן לא ירצה לקדם חוק המאפשר את פעילות הוועדה, לה מתנגדם ארגוני הסביבה והחקלאים. בעקבות זאת, המשך פעילות הוועדה מוטל בספק. לא ברור אם ומתי תכונס שוב ועדת שרים לחקיקה, ובוודאי שאי אפשר להעריך כעת מי יהיה השר האחראי על מוסדות התכנון עם כינון הממשלה הבאה.

הוותמ"ל נוסדה ב-2014 במטרה להאיץ את הליכי האישור לתוכניות בנייה, ולשם כך קיבלה סמכויות שאפשרו לה לעקוף את מוסדות התכנון. הביקורת עליה הייתה בשל העובדה הזו, ובגלל תוכניות ענק שהיא קידמה על שטים פתוחים וחקלאיים. עד סוף 2019 אישרה הוותמ"ל 66 תוכניות שכוללות 226 אלף יחידות דיור, רבות מהן על שטחים פתוחים ועל קרקעות חקלאיות בכל רחבי הארץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות