אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרויקט התמ"א התעכב שנים - וכשהסתיים הגיעה דרישת היטל מעיריית בת ים צילום: שאטרסטוק

פרויקט התמ"א התעכב שנים - וכשהסתיים הגיעה דרישת היטל מעיריית בת ים

מדובר בפרויקט שכבר הגיע לכינוס, ומונו לו מנהלים מיוחדים במקום היזם; לקראת השלמתו דרשה העירייה את ההיטל בתמורה לחתימה על טופס האכלוס, ורק בעקבות ערר של המנהלים הורה בית המשפט להנפיק לפרויקט את הטופס

24.12.2020, 10:40 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל את דרישות החיוב עבור היטל השבחה של עיריית בת ים מדיירי פרויקט תמ"א 38 בעיר, כתנאי לקבלת הדירות, וקבע כי יש להנפיק לפרויקט טופס אכלוס. מדובר בפרויקט תמ"א 38 ברחוב פרלשטיין 8, אשר עבר הליך של חיזוק בניין בן עשר דירות ותוספת של שש דירות.

הפרויקט החל להיבנות כבר בשנת 2015 אך לא הושלם, והחברה היזמית שביצעה את הפרויקט - השדרה הירוקה א. בנייה ויזמות נקלעה לקשיים. בינואר 2019 פנו שותפות יסודות א' נדל"ן ופיתוח – שהעניקה מימון לפרויקט, וחברת הביטוח איילון, שהייתה נושה מובטח בפרויקט, לבית המשפט המחוזי בתל אביב וביקשו למנות לו כונס. בית המשפט קיבל את הבקשה, הוציא צו פירוק לחברה ומינה כמנהלים מיוחדים את עוה"ד חגי אולמן ושלמה ובר כדי שימשיכו לנהל את הפרויקט ויגבשו מתווה להשלמת הבנייה.

בת ים, צילום: עיריית בת ים בת ים | צילום: עיריית בת ים בת ים, צילום: עיריית בת ים

לאחר מספר חודשים בהם המנהלים המיוחדים פעלו להשלמת עבודות הבניה בפרויקט ולקבלת טופס אכלוס, הם גילו כי עיריית בת ים דורשת לחייב אותם בהיטל השבחה בהיקף של 330 אלף שקל, בהתבסס על התחייבות שנחתמה בשנת 2015. לטענת המנהלים המיוחדים תשלום היטל ההשבחה הותנה רק למקרה שהתב"ע לא תאושר עד מועד קבלת טופס 4 - והתב"ע אושרה עוד ב-2015, וכך ייתרה את התשלום. עוד הם טענו כי העיתוי והדרך שבה ביקשה העירייה לגבות את ההיטל נעשתה בחוסר תום לב, ופכה את הדיירים שהמתינו זמן רב לדירותיהם לבני ערובה.

בערר שהוגש לבית המשפט המחוזי באמצעות עורכי הדין חגי אולמן ונועה סולומון, ממשרד יהודה רוה, ועו"ד שלמה ובר, נטען כי עיריית בת ים אינה רשאית להתנות מתן טופס 4 בתשלום היטל השבחה. בערר נטען כי "קשה להבין כיצד גוף ציבורי מרשה לעצמו להתנהג באופן כוחני הסותר הן את הדין והן הסכמות ברורות ומפורשות – ומנסה לגבות סכומים שאינם מגיעים לו – וזאת תוך גרימת נזקים לכל הגורמים המעורבים בדבר, הן נושים מובטחים והן רוכשי דירות אשר מבקשים לקבל את דירותיהם".

בית המשפט קיבל את הערר וקבע כי על עיריית בת ים למסור את הדירות לרוכשים ללא חיוב בתשלום היטל השבחה. סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט חגי ברנר, ציין כי: "יפה עשו המשיבות (העירייה והוועדה המקומית) שקבלו את המלצת בית המשפט, ומשכך ניתן צו כבקשת המנהלים המיוחדים. המשיבות ינפיקו טופס 4 בהקדם האפשרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות