אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: העלות השבועית של הסגר - 2.5 מיליארד שקל

בנק ישראל: העלות השבועית של הסגר - 2.5 מיליארד שקל

אומדן הבנק - שאינו כולל עלויות עקיפות, למשל כאלה שייגרמו מפשיטות רגל של עסקים - משקף שיעור פעילות של כ-90% במשק; העלות למשק בסגר השני הוערכה ב-3.2 מיליארד שקל בשבוע

25.12.2020, 12:05 | עמרי מילמן

העלות השבועית של הסגר שיחל בשבוע הבא עומדת על כ-2.5 מיליארד שקל - נתון המשקף שיעור פעילות של כ-90% במשק, כך עולה מניתוח שמפרסם בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעלות נמוכה יותר בהשוואה לסגרים הקודמים. בסגר השני, בחודש אוקטובר, העלות למשק הוערכה ב-3.2 מיליארד שקל.

ניתוח הבנק נשען על כך שבשלב זה הנחיות הסגר הן פחות חמורות מאשר אלו שהיו בסגר השני בכל הנוגע למקומות עבודה ללא קבלת קהל שרשאים להמשיך לפעול באופן חלקי, וכן לכך שמערכת החינוך לגילאים הצעירים תפעל במתכונת רגילה.

עוד מניחים בבנק כי סביר שהעסקים במשק הוסיפו להיערך לפעילות בצל סגר. עוד מדגישים שם כי מדובר בעלות הישירה בלבד בתקופת הסגר, וכי אינה כוללת עלויות מתמשכות שייגרמו, למשל, מפשיטות רגל של עסקים ואבטלה מתמשכת.

עסק שנסגר בפרדס חנה עסק שנסגר בפרדס חנה עסק שנסגר בפרדס חנה

עוד מציינים בבנק כי באומדן העלות נכללות רק פעילויות שערכן הכספי מכוסה בהגדרות התוצר, כך שפגיעה בחופש התנועה של האזרחים, תועלת לפרטים שאינה מתומחרת בכסף (טיולים בטבע, ביקור משפחה), פגיעה בבריאות כתוצאה מדחיית טיפולים רפואיים לא דחופים ועוד - אינם מתומחרים בעלות המדוברת.

אתמול העריכה הכלכלנית הראשית של משרד האוצר, שירה גרינברג, כי עלות הסגר עליו החליטה הממשלה תעמוד על 3 מיליארד שקל בשבוע. אולם הערכה זו יצאה מנקודת הנחה כי מוסדות החינוך לגילאים צעירים ייסגרו ב-13:00, לפני שהממשלה שינתה את החלטתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות