אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאלפיים מחו מחוץ למעון רה"מ, מפגינים הותקפו בגבעת עדה ובראשל"צ צילום: שלו שלום

כאלפיים מחו מחוץ למעון רה"מ, מפגינים הותקפו בגבעת עדה ובראשל"צ

תום שבוע פוליטי סוער ולראשונה מאז פיזור הכנסת, כ-2,000 מפגינים התכנסו מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים במסגרת ההפגנות השבועיות. עשרות מוחים הפתיעו את המשטרה והגיעו כבר אחר הצהריים למתחם בלפור עם לפידים בוערים והבעירו אש

26.12.2020, 23:37 | ynet

בתום שבוע פוליטי סוער ולראשונה מאז פיזור הכנסת, כ-2,000 מפגינים התכנסו מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים במסגרת ההפגנות השבועיות. עשרות מוחים הפתיעו את המשטרה והגיעו כבר אחר הצהריים למתחם בלפור עם לפידים בוערים והבעירו אש.

 

המוחים, שהניפו שלט עם הכיתוב "מצור על בלפור", התיישבו על הכביש וחסמו את הרחובות עזה ובן מימון, כך שעיכבו גם את הכבאית שהגיעה לאזור. שוטרים שהגיעו למתחם ניסו להדוף את המפגינים ולפזרם בכוח מהרחוב - כשעל כל מפגין שפונה הוקצו ארבעה שוטרים שהחזיקו אותו מהידיים והרגליים. המשטרה כיבתה את המדורה וגם המכת"זית נראתה באזור. שלושה מפגינים עוכבו על-ידי המשטרה. במשטרה מסרו כי בשל המחאה נחסמו גם הרחובות מטודלה ועזה לכיוון כיכר פריז. כמה שעות לאחר מכן, מאות מפגינים החלו בצעדה מגשר המיתרים לכיוון בלפור.

  
מפגינים בבלפור, הערב, צילום: בן כהן) מפגינים בבלפור, הערב | צילום: בן כהן) מפגינים בבלפור, הערב, צילום: בן כהן)

ההפגנה בבלפור, צילום: בן כהן) ההפגנה בבלפור | צילום: בן כהן) ההפגנה בבלפור, צילום: בן כהן)

מפגינים בבלפור, הערב, צילום: שלו שלום מפגינים בבלפור, הערב | צילום: שלו שלום מפגינים בבלפור, הערב, צילום: שלו שלום

 

 , צילום: שלו שלום צילום: שלו שלום  , צילום: שלו שלום

 

שרון חודרלנד (68) מרמת גן מגיעה לבלפור מדי שבוע. מאחר שהיא מתניידת על כסא גלגלים והכבישים הסמוכים למעון נחסמים מבעוד מועד, היא מקפידה להקדים כדי למצוא חניה קרובה לאזור ההפגנה - ולמרות העליות מגשר המיתרים היא משתתפת גם בצעדה. "כשיש עליות קשוחות אני מקבלת עזרה", צחקה. על ההליכה לבחירות אמרה חודרלנד כי היא מרגישה שיש שינוי: "מתעוררת תקווה שמשהו זז. ככה אי אפשר להמשיך. חייבים משהו חדש, זה לא רק ההוא מבלפור. כל סולם העדיפויות הזוי. במקום שחינוך ותרבות יהיו בראש. מגיע לנו עתיד טוב יותר".

 

חגי פרילדר, בן 39 מנחושה, עמד עם קבוצת אנשי ימין עם השלט "ימין בראש אחר". פרילדר אמר בשיחה עם ynet כי "הסיפור של נתניהו זה לפלג את העם. מקים ממשלה עם חצי עם - ונכנע לקיצונים במקום שהרוב שמסכים על חלק גדול מהדברים יקבל ביטוי".

 

כלל ארגוני המחאה התכנסו הערב בגשרים ובצמתים, בתל אביב וסמוך למעונו האישי של נתניהו בקיסריה זה השבוע ה-27 ברציפות. "השבוע האחרון הוכיח עד כמה המחאה דרמטית לשמירת מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית", אמרו בדגלים השחורים. "המחאה חסרת התקדים היא עדות לכך שאזרחי ואזרחיות המדינה אוהבים את המדינה ומוכנים להקריב עבורה". כ-300 מפגינים הגיעו אל הווילה בקיסריה, כשמולם חמישה מתומכי ראש הממשלה שהפגינו נגדם.

 

אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון שהפגין בקיסריה, אמר כי "השבוע יצא המרצע מהשק, אמר אלקין, האדם הכי מקורב לנתניהו, כי הוא גורר אותנו לבחירות רביעיות בגלל רצונו לבחור יועץ משפטי. בוקר טוב מר אלקין, סוף כל סוף אתה מבין שבן אדם כזה יעשה הכל. ראינו בעובדה איזו מאפיה מאורגנת יש שם. גם בתוך הליכוד הבינו שיש גבול לרמיסת הערכים והנורמות שגדלנו עליהם". שרגא הוסיף כי "לצערי נתניהו גורר אותנו לסגר על לא עוול בכפנו, אנחנו לא מעניינים אותו ולא הכלכלה, אלא שלא יפגינו מולו ושלקראת מרץ כולם יגיעו מחוסנים ומרופדים בכדי להצביע לו. אבל נתניהו לא יודע שהוא יפגוש אותנו בחודש הקרוב באלפים וברבבות, נבוא לפה ולבלפור כל שבוע".

 

בגבעת עדה נרשמה תקרית בין מפגינים באחת הכיכרות לתומכי נתניהו, שחלפו על פניהם והיכו אותם עם דגלים. לדברי המפגינים, הצעיר שהיכה את חברם בדגל זרק לעברם בקבוק זמן קצר קודם לכן. המשטרה פתחה בסריקות ועצרה בן 17 וחצי מאור עקיבא. במשטרה ציינו כי "בתום החקירה ובהתאם לחומר הראיות בתיק יוחלט אם לקיים דיון בעניינו הערב בבית המשפט בחיפה בבקשה להאריך את מעצרו".

 

 

מפגינים בנתניה, צילום: מוטי קמחי מפגינים בנתניה | צילום: מוטי קמחי מפגינים בנתניה, צילום: מוטי קמחי

 

"יצאנו כבכל שבוע להפגין בצומת עדה, כשלפתע הגיע רכב עם בריונים שלוחי נתניהו שתקפו מפגינים", סיפרה עדן, שהותקפה. "כשצילמתי החלו להתנפל גם עליי. אנחנו נמצאים במלחמה על הדמוקרטיה הישראלית, ושום מעשה בריוני לא יעצור אותנו. נמשיך כל שבוע, עד שישראל תחזור למסלול". גם בראשון לציון נרשם אירוע חריג: צעיר יצא מרכב שעמד ברמזור ואיים בסכין על מפגינים.

 

ארגון "אין מצב" מסר כי "אנו מבקשים מנהיגים שרצונם לדאוג לעם. קצנו בפוליטיקה שדואגת רק לכיסאות ויחסי ציבור אישיים. המצב הבריאותי, התרבותי והכלכלי שלנו לא היה קשה כך מעולם. פנה את הבמה הציבורית, אתה לא ראוי לה יותר".

 

בתנועת "קריים מיניסטר", קבעו כי המחאה היא זו שהפילה את הממשלה. "הציבור מימין ומשמאל מבין שהנאשם מטיל סגר פוליטי שיחנוק את המדינה וימיט אסון כלכלי על אזרחיה", אמרו בתנועה. כמו כן, בארגון "חקירה עכשיו" הוסיפו כי "לאזרחי ואזרחיות המדינה מגיע לדעת האם במדינת ישראל נעשו שיקולי שוחד בעסקאות ביטחוניות. הממצאים מהחודשים האחרונים מחייבים להגיע לאמת - וזה יקרה רק באמצעות ועדת חקירה ממלכתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות