אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

אחמד טיבי: "בטוח שאהיה חבר כנסת, לא בטוח שנתניהו יהיה ראש ממשלה"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת אמר במסגרת ועידת התחזיות 2021 של כלכליסט כי סיעתו נאלצה 'לבלוע צפרדע' כאשר המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה, וכי הוא ושותפיו ייקחו בחשבון את התנערות כחול לבן בבחירות האחרונות מהמפלגות הערביות בעת המלצות אחרי הבחירות

27.12.2020, 13:27 | מעין מנלה

"אני מבין את הביקורת והאכזבה של הצעירים בציבור הערבי, אבל אני מקווה שנצליח לשכנע אותם לחזור ולהצביע עבורנו, עבור הרשימה המשותפת. מלבד ויכוחים יש גם עבודה ועשייה פרלמטרית ואני מקווה שהפן הזה ייחשב כאשר הבוחר יחליט", כך אמר חבר הכנסת אחמד טיבי, הרשימה המשותפת, בראיון עם כתב כלכליסט צבי זרחיה במסגרת ועידת התחזיות 2021 של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות בית השקעות.

על השאלה אם יאמץ את סיסמת הבחירות 'טיבי או ביבי', בה השתמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות קודמות, השיב: "אני בטוח, או מקווה שאני אהיה חבר כנסת. אני לא בטוח שהוא יהיה ראש ממשלה". בבחירות הקרובות, אמר טיבי, הוא מקווה שהמשותפת תרוץ יחד עם כל המפלגות שמרכיבות אותה למרות שכרגע אלה אינם פני הדברים. "ארבע המפלגות אומרות באופן פומבי שזה מה שהן רוצות, אבל יש ויכוחים, חלק מהם קשים, והם לא מוסיפים לרשימה המשותפת. אני מקווה שכולם יתעשתו ונחזור ללכת ביחד", אמר.

ח"כ אחמד טיבי, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אחמד טיבי | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אחמד טיבי, צילום: אלכס קולומויסקי

על התקרבותו של חבר הכנסת מנסור עבאס לנתניהו אמר טיבי כי "נתניהו הוא ראש הממשלה. אנחנו פונים אליו כדי לפתור בעיות או מצוקות של הציבור הערבי. פניה – כן, פגישות – כן, אבל חבירה של ברית פולטית, אפשרות של הצטרפות לקואליציה של נתניהו, הגנה על נתניהו מפני החוק הצרפתי? לא ולא. זה לא ייטיב עם החברה הערבית. נתניהו הוא המסית הגדול נגד הציבור הערבי. הוא יזם את חוק הלאום, איך אפשר לחשוב שהוא ייטיב עם הציבור הערבי?"

לגבי תוכנית החומש שכוללת מיליארדים שיופנו לחברה הערבית אמר טיבי כי האיש היחיד שעומד מאחוריה הוא אמיר לוי, שהיה הממונה על התקציבים באוצר ולו נתן גיבוי משה כחלון בהיותו שר האוצר. "הוא החזיק בדעה שאנחנו אמרנו תמיד – שאם יהיה טוב לחברה הערבית זה win win. זה טוב גם לחברה הערבית וגם למשק", אמר. למרות שהתוכנית עברה בממשלת נתניהו טיבי טוען כי ראש הממשלה ניסה לתקוע את התוכנית בגובה 9.6 מיליארד שקל. "מה שהוצע בתוכנית זה 30% מהתקציבים. זה צעד בכיוון הנכון אבל לא מספיק. אנחנו דרשנו אז 32 מיליארד ל-5 שנים ו-64 מיליארד שקל ל-10 שנים. לא זה ולא זה התקבל, ורק שליש ממה שהובטח התקבל", אמר.

לשאלה האם סיעתו תתמוך, אם יזדקקו להם, ברוב חוסם על מנת למנוע מנתניהו להקים ממשלה לאור התנערות כחול לבן מהרשימה המשותפת אחרי הבחירות, השיב טיבי כי "בלענו צפרדע כשהמלצנו על בני גנץ, אבל עשינו את זה כי רצינו להשפיע ולהביא לשינוי בסטטוס קוו של הציבור הערבי. להציף את המצוקות שלו שדנו בהן עם ראשי כחול לבן והגענו להבנות. כמעט הצלחנו עד שגנץ, שקיבל 61 מנדטים, התנהג כאילו יש לו מיעוט ונתניהו עם 59 התנהג כאילו יש לו רוב. אנחנו עדיין מרגישים את מה שהיה בהמלצה הקודמת וניקח את זה בחשבון בעתיד", אמר.

על תוכנית ממשלתית למיגור הפשיעה בחברה הערבית אמר טיבי כי "ועדת המעקב הוציאה תחת ידיה נייר אסטרטגי מפורט בנושא, כי זה נושא כואב. שפיכות הדמים היא נוראית וארגוני הפשיעה מפעילים טרור חברתי בתוך הישובים הערבים. ארגוני הפשיעה האלה הם סרטן המאיים להרוס את כל מבנה החברה. דרשנו באוקטובר מהשר ארדן וראש הממשלה להביא החלטת ממשלה למגר את ארגוני הפשיעה. הבטיחו הבטחות, נתניהו הגיע לוועדה למיגור האלימות, אמר שתוך שבועיים תהיה עבר למעלה מחודש - ואין. עכשיו אומרים שאין מקור תקציבי. מאז שנתניהו היה שם ועד היום נהרגו 20 אזרחים ערבים. נתניהו ביקר אצלי בוועדה לפני 8 שנים, הבטיח אותן הבטחות באותו נושא, ומאז נהרגו כ-500 אזרחים ערבים. נכון שצריך תקציב, אבל יש דברים שלא מצריכים תקציב. הרצח בבקעה אל גרביה הוא רצח נורא, נכון, הוא לא מצריך תקציב, הוא מצריך החלטה נחושה. משטרת ישראל היא משטרה מקצועית, חזקה. צריך החלטה למגר את ארגוני הפשיעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות