אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

אלוף תומר בר: "מדינות במערב מחפשות שיתופי פעולה עם צה"ל בפיתוח פרויקטים משותפים"

ראש אג"ת ובניין הכוח הרב זרועי בצה"ל אמר את הדברים בוועידת התחזיות 2021 של כלכליסט; הוא הבהיר כי "צה"ל כשיר, ערוך ומוכן לפעולה בכל עת, אך מגמות האויב לקיזוז הפער מדאיגות", וטען: "אנחנו משקיעים מאמץ רב ורציף להתייעלות פנימית בתוך הצבא"

27.12.2020, 16:48 | אמיתי גזית

"יש לנו אתגרים משאביים רבים על רקע הקורונה, ובגלל שצה"ל מתנהל ללא מתווה רב שנתי"; כך אמר אלוף תומר בר, ראש אג"ת ובניין הכוח הרב זרועי בצה"ל, בוועידת התחזיות 2021 של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות בית השקעות.

בר הסביר כי על אף האתגרים, תוכנית תנופה, התוכנית הרב שנתית החדשה של צה"ל, "עלתה על מסילת המימוש". לדבריו, צה"ל הצליח להניע אותה חרף האתגרים התקציביים. "את השקל הראשון אנחנו משקיעים במכפילי הכוח, הם הקטרים שיביאו עימם את ההשתנות. שנית מחפשים את ההזדמנויות עם התעשיות הביטחוניות הישראליות. הסתכלות ארוכת טווח של צה"ל לצמד גמישות של התעשייה מאפשרים להגיע לעמק השווה, וזה win-win לכולם. אנו מחפשים שותפויות בעולם לפיתוח פרויקטים עתירי ממון. דווקא בעידן הקורונה אנחנו רואים מדינות מערביות רבות המייצבות את תקציב הבטחון ומחפשות שיתופי פעולה, וצה"ל הוא צבא מעניין עבורן".

אלוף תומר בר אלוף תומר בר אלוף תומר בר

"אנחנו משקיעים מאמץ רב ורציף להתייעלות פנימית בתוך צה"ל, החל מהתייעלות בקיום השותף, עבור לתגבור מערכי הסימולטורים הממירים שעות אויר ים יבשה באימון וירטואלי איכותי, דרך סגירת מסגרות והתייעלות פנימית בבחינת ישן בפני חדש. את המקורות המתפנים ממהלכים אלה אנו מפנים לאזורי ההשתנות הצה"ליים".

בר הסביר כי תוכנית תנופה נועדה לבנות את הכוח של צה"ל למלחמה הבאה. "צה"ל כשיר, ערוך ומוכן לפעולה בכל עת. אך מגמות האויב לקיזוז הפער מול צה"ל מדאיגות. האויבים שלנו נעלמים, הם בתת קרקע, ובאזורים מיוערים, הם יגיחו לזמן קצר, ינסו לשגר נשק תלול מסלול וינסו להעלם שוב. האויבים שלנו מוטמעים בתוך איזור אורבני צפוף, מטרתם היא שלא נדע מי אויב ומי אזרח עד שנגיע לקרב פנים מול פנים בו יתרונות האש המערכתית של צה"ל מצטמצמות.

"לאויבים שלנו יש מערכי טילים לכל הטווחים, המיועדים לפגוע בעורף האזרחי, והם משוגרים מאזורים צפופיי אוכלוסייה. בנוסף האויב מצטייד באמצעי לחימה מתקדמים, מערכות בקרה, יכולת סייבר. אלה יכולת צבאיות מתקדמות של צבאות הטרור. הצטיידות נרחבת ופעולה מתוך אזורים אורבניים צפופים הם שגובים מחיר מצה"ל ומאריכים את משך הלחימה. על אתגרים אלו באה תפיסת ההפעלה לניצחון לענות. תפיסה זו גובשה עם כניסתו של הרמטכ"ל לתפקידו, והיא מגדירה את הדרך שבה צהל ינצח אויביו בזמן קצר, תוך הסבת נזק אדיר לאויב".

האלוף בר מסביר כי "לשם כך צה"ל פועל בשלושה מימדים. מאמץ המהלומה הרב מימדית שתכליתה להלום באויב באופן עוצמתי, תוך מיקוד בשלילת היכולות שהוא בנה. התקפה על האויב מורכב על ידי מהלומות המובלות על ידי חיל האוויר אך לא מתבססת רק על פצצות. מהלומות בעוצמה גבוה ובדיוק רב, בסייבר, בלוחמה אלקטרונית, ביבשה ובים. דמיינו שלפני התקיפה האווירית הקשר של האויב יאבד לו, רוח הלחימה תתערער, המחשבים יושבתו ואז כוחותיו יותקפו בפצצות. זה נזק בריבוע. כל זה אינו רק בדמיון, אלה דברים שצהל צריך לעשות יחד באופן מתוכנן, מתואם ומסונכרן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות