אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושק עניי הקורונה: שוחד בחירות בחוק יסוד צילום: אוהד צויגנברג

פרשנות

עושק עניי הקורונה: שוחד בחירות בחוק יסוד

דרעי השיג 700 מיליון שקל כביכול לרעבים. אבל הוא רתם אפילו את חוקי היסוד כדי לנסות להסתיר את המהלך שלו לנתב כמה שיותר כסף לחרדים ואברכים

27.12.2020, 19:36 | שחר אילן
משרד הפנים התכוון במקור לחלק את 700 מיליון השקלים לביטחון תזונתי בשש מנות. אלא שביום חמישי האחרון, יומיים אחרי שפרצו הבחירות, התברר שהחלוקה התכווצה לשלושה מענקים בשלושת החודשים הקרובים. בסופו של דבר, אם משתמשים בסיוע לרעבים כשוחד בחירות, חשוב שזה יהיה לפני הבחירות.

לדרעי היו מגיעות כל המחמאות על השגת סכום העתק לסיוע לחלשים לולא ההתעקשות שלו לחלק את הכסף לפי אמת המידה של הנחות בארנונה שממקסמת את המענקים לחרדים ולאברכים. השבוע הוגשה עתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון בדרישה לתקן את הקריטריונים. התנועה טוענת גם שהקריטריונים פועלים נגד העניים החדשים של משבר הקורונה. המענקים גם אינם מיועדים לביטחון תזונתי וניתן לרכוש בהם גם מוצרים לבית או ביגוד.

אריה דרעי, צילום: עמית שעל אריה דרעי | צילום: עמית שעל אריה דרעי, צילום: עמית שעל

שיא חדש של חוצפה קבע ח"כ ינון אזולאי מש"ס כשהכניס לחוק יסוד משק המדינה את הפסקה הבאה: "המענק והסיוע יינתנו על ידי משרד הפנים בהתאם לאמות מידה שוויוניות שיקבע שר הפנים; אמות המידה אינן טעונות פרסום ברשומות". קשה שלא לפרש את הדברים כאמירה: הקריטריונים יתפרו על ידי שר הפנים כרצונו ויפורסמו לציבור רק ברגע האחרון, מה שקרה ביום בחמישי האחרון.

חוק יסוד נועד לאמירות עקרוניות. שימוש בחוק יסוד להסתרת קריטריונים הוא מסוג המעשים חסרי הגבולות שהפכו לאפשריים רק מאז החל מאבק ההישרדות של ראש הממשלה. בלשכת דרעי אומרים ש"הקריטריונים פורסמו לציבור באופן שקוף וגלוי לאחר בחינה משפטית ואישור של היועמ"ש, מיד עם חתימת שר הפנים עליהם".

די ברור שדרעי מתייחס לסכום העתק שהשיג כשלל פוליטי שלו והוא משתדל לחלוק את השלל הזה עם כמה שפחות עניים שאינם חרדים. יש לחלק את הכסף לרעבים אמיתיים, לאברכים וחרדים, אבל גם לעולים, ערבים ובעיקר לעניי הקורונה החדשים. לא נותר אלא לקוות שבג"ץ ישלח את דרעי לנסח קריטריונים חדשים ושוויוניים באמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות