אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם החלב תקוע; החלב עלול להתייקר צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

הסכם החלב תקוע; החלב עלול להתייקר

הרפתנים דורשים כי ההסכם יהיה לחמש שנים ויחול גם על מחיר החלב הגולמי שמשלמות המחלבות לרפתנים וגם על היקפי היבוא; מנגד, האוצר דורש שההסכם יהיה לשלוש שנים עם אפשרות להארכה בשנתיים במהלכן מחיר המטרה יישמר, אך ניתן יהיה להרחיב את היבוא

27.12.2020, 20:13 | נורית קדוש

שבוע אחרי שמשרד האוצר דיווח שהגיע להבנות עם הרפתנים ביחס להסכם חלב ענפי, נראה כי החתימה על ההסכם מתעכבת. ל"כלכליסט" נודע כי הרפתנים בדרכם למשרד האוצר לפגישה שלאחריה אמור להחתם הסכם, שיאפשר לשר האוצר לקיים מחר מסיבת עיתונאים ולהציג את המתווה הענפי החדש.

אלא שבין הצדדים מסתמן קושי: הרפתנים דורשים כי ההסכם יהיה למשך 5 שנים ויחול גם על מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי שמשלמות המחלבות לרפתנים) וגם על היקפי היבוא. מנגד, האוצר דורש כי ההסכם יהיה ל-3 שנים, עם אפשרות להארכה בשנתיים - במהלכן, מחיר המטרה יישמר ללא שינוי, אולם פתיחת השוק ליבוא תוכל להתרחב.

קראו עוד בכלכליסט

החלב יתייקר?, צילום: מיקי נעם אלון החלב יתייקר? | צילום: מיקי נעם אלון החלב יתייקר?, צילום: מיקי נעם אלון

הדיונים בהסכם הענפי נמשכים מזה שנתיים, אולם אם הצדדים לא יגיעו להבנות בימים הקרובים, קיים חשש לעליית מחיר החלב הגולמי, בשיעור שמקנה למחלבות את הזכות לדרוש העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים.

ברקע הדברים, חוק החלב הקובע את מנגנון מחיר המטרה ככלי לקביעת מחיר החלב הגולמי. המחיר. נקבע על בסיס סקר עלויות ייצור החלב הגולמי ברפתות. במסגרת הסכם לוקר שנחתם בין האוצר למגדלים לפני עשור, נקבע כי עד 2017, סקר העלויות שנערך אחת לשנתיים,יכלול רק רפתות המייצרות מעל 700 מיליון ליטר בשנה, ולא את הרפתות הקטנות והפחות יעילות. הדבר נועד להביא להפחתת מחיר המטרה.

כעת, צריך משרד החקלאות לקיים סקר עלויות על בסיס 2019, ובמשרד קבעו כי למרות שההסכם החדש עדיין לא נחתם, מתוך הערכה שיחתם בהקדם אפשר יהיה לערוך את הסקר על פי מתווה לוקר, כלומר לכלול רק את הרפתות היעילות יותר.

הרפתנים, שחוששים שלא יצליחו לשכנע את שר האוצר ישראל כץ להחיל את ההסכם במלואו לתקופה של 5 שנים, פנו ליועצת המשפטית של משרד החקלאות בבקשה לברר כיצד יערך סקר העלויות, שיקבע את מחיר החלב לינואר הקרוב - אם לא יחתם הסכם, נענו כי הסקר יחול על כלל הרפתות ולא רק על היעילות יותר. על רקע זה, צפוי מחיר המטרה לעלות ב-3 אגורות לליטר. הערכות של הרפתנים הן כעיהמשמעות היא עליית מחיר שתקנה למחלבות זכות לדרוש העלאת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, אותם ניתן לייקר כשמחיר החלב הגולמי עולה ב-3% ומעלה.

כבר בשבוע שעבר, כשהודיע השר כץ כי הגיע להבנות עם המגדלים, אמר מנכ״ל מועצת החלב, איציק שניידר: ״בפגישה שקיימנו אמש עם שר האוצר הושגו הבנות משמעותיות, אך ההסכם עדיין לא נחתם״.

ההבנות שהושגו, קובעות כאמור כי מנגנון מחיר המטרה הנוכחי יוארך בשלוש שנים עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות על ידי שרי האוצר והחקלאות, זאת באמצעות הצעת חוק ממשלתית. עוד נקבע כי במקביל, ובמטרה להבטיח אספקה של מלוא הביקוש לחלב תוך שמירה על הייצור המקומי, בתוך שלוש שנים 65% מהגידול בצריכת החלב יסופק באמצעות יבוא במכסות הפטורות ממכס. המתווה יהיה הדרגתי בכדי לתת זמן היערכות ויתחיל ב 50% החל משנת 2021 ויעלה בהדרגה מדי שנה. יתר הגידול יסופק באמצעות הגדלת ייצור החלב בשוק המקומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות