אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר הנדבקים היומי הוא הגבוה זה כשלושה חודשים - 4,513 צילום: רויטרס

דיווח שוטף

מספר הנדבקים היומי הוא הגבוה זה כשלושה חודשים - 4,513

שיעור החיוביים בבדיקות הקורונה - 5.6%; פארסת הרמזור: מחר יתקיימו לימודים לפי המפה הישנה; שר הבריאות אדלשטיין טען כי "אין ולא יהיה מחסור בחיסונים" והביע תקווה כי ניתן יהיה לחסן תוך שבועות את כל האוכלוסייה בסיכון; סגן שר הבריאות קיש בעד ביטול הבידוד במלוניות: "נכון לעבור לבידוד ביתי"

28.12.2020, 23:37 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

23:35 - מספר הנדבקים היומי - הגבוה זה כשלושה חודשים

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד 22:41 אובחנו 4,513 חולי קורונה חדשים בישראל, הנתון הגבוה ביותר מאז 5 באוקטובר. כ-80 אלף בדיקות פוענחו מחצות - 5.6% מהן חיוביות - נתון גבוה מהממוצע בימים האחרונים. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,005 חולים פעילים, 592 מהם במצב קשה ו-134 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה ועד היום מתו בישראל 3,256 חולי קורונה, 18 מהם היום.

 

 

 , צילום: גטי צילום: גטי  , צילום: גטי

22:50 - פארסת הרמזור: מחר יתקיימו לימודים לפי המפה הישנה

פיקוד העורף פרסם את מפת הרמזור המעודכנת הבוקר, באיחור של ארבעה ימים, אבל קבינט הקורונה התכנסה רק הערב לאשר זאת - וגם מחר (ג') יתקיימו לימודים ברשויות שכבר מזמן הפכו לאדומות, בזמן שבאחרות שצבען השתנה לצבע הירוק ילדים רבים יישארו בבית.

משרד החינוך הודיע הערב כי הלימודים מחר יתקיימו בדומה למתכונת שהתקיימה היום ובשבועות האחרונים, ובהתאם להגדרות הרמזור הנהוגות עד כה. המשמעות: לא יתקיימו לימודים בכיתות ה' עד י"ב ברשויות שהיו אדומות וכתומות לפי מפת הרמזור מ-17 בדצמבר.

כל זאת, אף שהיום בבוקר פורסמה מפת הרמזור החדשה. שעה קלה אחרי ההודעה אישר קבינט הקורונה את עדכון הרשויות הירוקות והצהובות שיוכלו לקיים לימודים בכיתות ה'-י"ב, אבל אישור זה ייכנס לתוקף רק ביום רביעי. כך, למשל - ברעננה, אשקלון, קריית ביאליק וקריית ים שהיו כתומות לפני 11 יום מצב התחלואה השתפר, אבל לפחות לפי ההנחיות לא ניתן לקיים בהן לימודים מחר בכיתות ה' עד י"ב. מנגד, בשכונות באשדוד ובחיפה, בהרצליה, במודיעין-מכבים-רעות ובערים רבות אחרות הצבע הפך לכתום או אדום - אבל שם (לפי ההנחיות הרשמיות) אפשר לקיים לימודים מחר, בכל השכבות.

 

19:50 - 3,690 אובחנו כחולי קורונה מחצות, שיעור הבדיקות החיוביות - 5.4%

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד 17:42 אובחנו 3,690 חולי קורונה חדשים בישראל. כ-69 אלף בדיקות פוענחו מחצות - 5.4% מהן חיוביות. בישראל 36,888 חולים פעילים, מתוכם מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 1,019 בני אדם. מצבם של 602 מוגדר קשה ו-147 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה ועד היום מתו בישראל 3,247 חולי קורונה, תשעה מהם היום. 

17:40 - אדלשטיין: "מקווים לחסן את כל האוכלוסיה בסיכון תוך שבועות"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר במהלך ביקורו במוקד חיסונים נגד קורונה בשדרות כי "יש תקווה שנגיע לחיסון של כל האוכלוסיה בסיכון ממש בשבועות הקרובים". לדבריו, "יצרנו קשר עם חברות התרופות ואנחנו מנסים להקדים את ההגעה של החיסונים הנוספים. אני בטוח שנצליח". על כמות המתחסנים עד כה אמר אדלשטיין: "אנחנו עומדים בקצב מטורף, מתקרבים לחצי מיליון מתחסנים. אני שומע שמועות על מחסור בחיסונים - אני אומר כאן - אין מחסור ולא יהיה מחסור בחיסונים".

 

16:55 - סגן שר הבריאות בעד ביטול הבידוד במלוניות: "נכון לעבוד לבידוד ביתי"

 סגן שר הבריאות יואב קיש הביע תמיכה בביטול הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל. בחשבון הטוויטר שלו הסביר כי הוא תומך בכך "לאור התרחיש הסביר שהחיסונים יעילים גם בחשש להדבקה מהמוטציה". לדבריו, "נכון לעבור לבידודי בית".

15:00 - ירידה קטנה יחסית בנפח התנועה בכבישים

הסגר השלישי נפתח הבוקר (ב') בעומסי תנועה, כמעט כמו עוד יום שגרתי. בנפח התעבורה חלה ירידה קטנה בלבד במספר כלי הרכב על הכבישים, לעומת הצניחה שנרשמה בשני הסגרים הקודמים.

לפי נתוני חברת פלאפון, בין השעות 10:00-06:00 חלה ירידה ממוצעת של 18% בלבד בשימוש באפליקציית Waze לעומת אותן השעות בשבוע שעבר. לשם השוואה, בימים הראשונים של הסגר הראשון בחודש במרץ חלה ירידה של כ-60%-50% בשימוש באפליקציה ובסגר השני בספטמבר חלה ירידה של כ-40%-30%.

העומסים בכבישים הורגשו בעיקר במרכז הארץ. בכביש 4 הורגש עומס בגן רווה עד גנות, וכן במחלף אלוף שדה. בכביש 75 בצפון הורגשו פקקים שהושפעו גם מתאונת דרכים שהתרחשה באזור.

נתיבי איילון, הבוקר, צילום: מוטי קמחי נתיבי איילון, הבוקר | צילום: מוטי קמחי נתיבי איילון, הבוקר, צילום: מוטי קמחי

13:00 - ועדת החוקה אישרה את הגבלות הקורונה - איסור הטייק אוויי ייבחן מחדש בעוד שבוע

דיון סוער על מגבלות הסגר: ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שני) את מגבלות הסגר השלישי שהחל אתמול, ברוב של שמונה מול שבעה. שני נציגי כחול לבן בוועדה, ח"כ איתן גינזבורג ותהלה פרידמן הצביעו בעד אישור המגבלות. במהלך הדיון הסכימה הממשלה להגביל לשבוע את ההגבלות על ה"טייק אוויי" (איסוף עצמי) ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר כי בעוד שבוע ייבחן חידושו. זאת בעקבות התנגדות קשה של חלק מחברי הוועדה להגבלה הזו.

 

12:30 - דיון סוער על הטייק אוויי: הממשלה מסכימה לצמצום ההגבלה לשבוע

דיון סוער על מגבלות הסגר: ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת התכנסה בצהריים (יום ב') לדון במגבלות הסגר שהחל אתמול. במהלך הדיון הסכימה הממשלה להגביל לשבוע את ההגבלות על "טייק אוויי" (איסוף עצמי) ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר כי בעוד שבוע ייבחן חידושו. זאת בעקבות התנגדות קשה של חלק מחברי הוועדה להגבלה הזו.

בסיעת ימינה התנגדו בחריפות להגבלה על הטייק אוויי, וח"כ מתן כהנה אמר כי "הסגר הזה הוא כישלון נוראי" ודרש את ביטול ההגבלה. ח,כ אוסנת מארק (הליכוד) כינתה את חברי האופוזיציה "פופוליסטים" וטענה כי "מה שעושים פה חברי הכנסת מהאופוזיציה זה קרקס של בריאות הציבור".

תקנות הסגר, כולל האיסור על שירותי טייק אוויי כבר נכנסו כאמור לתוקף, אולם עדיין דורשות את אישור ועדת החוקה. זו יכולה לבטל את חלקן או לשנות את תוקפן. במקרה שבו הוועדה לא תקבל הכרעה בתוך שבוע, יעברו התקנות, כעבור מספר ימים נוספים, להכרעת מליאת הכנסת. גם שם מסתמן כרגע שאין רוב לאישור חלק מהתקנות.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הודיע במהלך הדיון היום מספר פעמים על הפסקה של חמש דקות להתייעצות סיעתית לאחר שיו"ר הקואליציה ח"כ זוהר דרש מחברי האופוזיציה תשובות מדוע הם נגד הסגר ומ"מ היו"ר הודיע על הצבעה מידית; חברי האופוזיציה התנגדו להצבעה וביקשו התייעצות סיעתית.

12:50 - יפה בן דויד עונה לגלנט: "סכסוך העבודה לא יבוטל עד שכל המורים יחוסנו"

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד התייחסה הבוקר (יום ב') בספקנות להבטחה של שר החינוך יואב גלנט לגבי תחילת מבצע החיסונים לעובדי ההוראה בשבוע הבא. בראיון לאולפן ynet היא אמרה בתגובה: "מניסיוני, אני רוצה קודם כל לראות שזה מתבצע, ואז אברך ואשמח על כך".

מישהו עדכן אתכם או שאת שומעת את זה מהתקשורת?

"אתמול שוחחתי עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי. שאלתי אותו למה משרד הבריאות עצר רשויות שהצליחו להגיע להסדר עם בתי חולים והתחילו לחסן את עובדי ההוראה, כמו בתל אביב ובמקומות אחרים. הוא אמר לי 'תשמעי, עצרנו את זה ואני מאמין שבשבוע הבא נתחיל לחסן'".

בינתיים סכסוך העבודה עומד עד שתביני מה קורה?

"חד וחלק. אני רוצה להדגיש שבהתחלה בכלל לא דיברו על חיסון עובדי ההוראה בדצמבר וינואר אלא הרבה יותר רחוק. נאלצתי להכריז סכסוך עבודה כדי להגן על בריאותם ואני שמחה שעכשיו כולם נרתמים לעשות זאת".

אם בשבוע הבא יתחילו לחסן, סכסוך העבודה יבוטל?

"עד שלא יחוסנו כל המורים שרוצים להתחסן - אני לא אבטל את סכסוך העבודה".

 

 

יפה בן דוד , צילום: דנה קופל יפה בן דוד | צילום: דנה קופל יפה בן דוד , צילום: דנה קופל

 

10:40 - צבעי הרמזור עודכנו: אלו היישובים שבהם תלמידי ה' עד י"ב יישארו בבית

צבעי הרמזור עודכנו הבוקר (יום ב'), אחרי 11 ימים. תלמידי כיתות ה' עד י"ב ביישובים שמוגדרים כעת "אדומים" ו"כתומים", שהם יותר מחצי ממדינת ישראל, יישארו ממחר בבית בסגר ולא ילמדו בכיתות.

לפי הודעת משרד הבריאות, 51 אחוז (4.5 מיליון) מתושבי ישראל בערים כתומות ואדומות. "רשימה זו היא הקובעת לנושא פתיחת מערכת החינוך בכיתות ה'-יב', החל ממחר (שלישי 29.12), וזאת בכפוף לאישור הרשימה על ידי הקבינט", נמסר.

 

עוד לפי ההודעה, בסיווג הנוכחי קיימות מספר רשויות מעל 200 אלף תושבים אשר צבען כתום/אדום וחולקו לשכונות - ירושלים, חיפה ואשדוד (תל אביב בציון צהוב גבוה אך איננה כתומה ולכן לא חולקה לשכונות). "לאור השינוי בלוחות הזמנים סיווג זה יחול עד לסוף השבוע. במהלך רביעי או חמישי הזה נבצע חיתוך נוסף על מנת לקבוע את הרמזור לשבוע הבא".

אתמול בבוקר החליטה ועדת החינוך של הכנסת כי גם כיתות ה' עד י' ילמדו בבתי הספר בסגר, ביישובים "ירוקים" ו"צהובים", ולפיכך צבעי הרמזור חזרו להיות משמעותיים.

10:30 - גלנט: "אם המחסור במנות יוסדר - צוותי הוראה יחוסנו מהשבוע הבא"

שר החינוך יואב גלנט העריך הבוקר (יום ב') שחיסון צוותי ההוראה נגד קורונה יתחיל בשבוע הבא, בכפוף לפתרון בעיה של חיסרון במנות. על רקע הכרזת סכסוך העבודה של הסתדרות המורים אמר השר בראיון לאולפן ynet: "מורים, מורות, גננות, עובדי מערכת החינוך, מנהלות ומנהלים יוכלו להתחסן בקופות החולים ובבתי החולים".

כלומר, תהיה עדיפות לעובדי ההוראה מיום ראשון הבא?

"שר הבריאות כבר נתן את ההנחיה הזאת. מנכ"ל משרד הבריאות הודיע שחסרות כנראה כמה מנות חיסון. אני מניח שהעניין הזה יוסדר ומבצע החיסונים במערכת החינוך יחל בשבוע הבא. תזכרו שכשמדובר ב-100 אלף חיסונים ביום, תיאורטית תוך יומיים מחסנים את כל המורים. הסדר נקבע: מתחילים עם הקבוצות שנמצאות בסיכון, מיד אחרי צוותי ההוראה".

יש ביקוש של צוותי ההוראה ללכת ולהתחסן כמה שיותר מהר?

"הטרנד של החשש חלף בכל המדינה וגם בקרב עובדי החינוך".

 

  

08:05 - 3,498 אובחנו אתמול, שיעור החיוביים - 4.9%

 

3,498 נדבקים חדשים בנגיף קורונה אובחנו אתמול (יום א') ושיעור החיוביים עומד על 4.9% - גבוה מהממוצע לשבעת הימים האחרונים שעמד על 4.45%. מספר הבדיקות אתמול היה נמוך יחסית ועמד על כ-71,500.

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,056 חולי קורונה, 590 מהם במצב קשה. 144 חולים מחוברים למכונות הנשמה. 671 נדבקים נמצאים במלוניות והיתר בבתיהם. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 3,226 חולי קורונה, שישה מהם אתמול.

 

08:00 - כמעט 100 אלף בני אדם התחסנו אתמול

 

מבצע "לתת כתף" צובר תאוצה: 379 אלף בני אדם התחסנו עד כה בישראל והקצב מתחיל לעלות. אתמול התחסנו כמעט 100 אלף בני אדם.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי הנתון שמציב את ישראל בראש טבלת המתחסנים בעולם מגיע "בזכות עבודה מדהימה של אנשי משרד הבריאות, קופות החולים, בתי החולים ומד"א. ויותר מכולם - בזכותכם, אזרחי ישראל, שאתם נרתמים ומגיעים להתחסן. נמשיך כך, וגם נגביר את הקצב עוד יותר". אתמול התחסנו 98,916 בני אדם.

אתמול בבוקר הורחב באופן רשמי מבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה לבתי החולים: שיבא בתל השומר, וולפסון בחולון ואיכילוב בתל אביב החלו לחסן לא רק את עובדי הצוותים הרפואיים כפי שעשו בשבוע שעבר – אלא גם את בני ה-60 ומעלה, וכן את עובדי ארגוני ההצלה ובהם עובדי ומתנדבי מגן דוד אדום.

 

 

מתחסנים לקורונה, צילום: איי אף פי מתחסנים לקורונה | צילום: איי אף פי מתחסנים לקורונה, צילום: איי אף פי

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות