אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר שאיים להטיל וטו: טראמפ חתם על חבילת התמריצים למשק האמריקאי צילום: איי אף פי

לאחר שאיים להטיל וטו: טראמפ חתם על חבילת התמריצים למשק האמריקאי

על אף האישור, נשיא ארה"ב כינה את החבילה "בושה" וטען כי התנגד לה מכיוון שכללה מענקים ישירים בשווי 600 דולר לאינדיבידואלים - ולא 2,000 דולר כפי שדרש; העיכוב באישור החבילה גרם לכך שבסביבות 14 מיליון איש איבדו באופן זמני את זכאותם לדמי אבטלה. בדומה לטראמפ, כלכלנים רבים טוענים כי החבילה אינה מספקת לנוכח חומרת המצב

28.12.2020, 08:27 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על חבילת התמריצים הגדולה שנועדה לסייע למשק במהלך משבר הקורונה, וכוללת גם תקציב לממשל; זאת לאחר שבשבוע שעבר טען כי ייתכן ויטיל וטו על החבילה שאושרה על ידי הקונגרס.

העיכוב באישור חבילת התמריצים גרם לכך שבסביבות 14 מיליון אנשים איבדו באופן זמני את הזכאות לקבלת דמי אבטלה. כעת ההטבה תהיה בתוקף עד מרץ, אך עדיין - ההתמהמהות של טראמפ בחתימה על החבילה גרמה לכך שמיליונים יאבדו את דמי האבטלה לשבוע. האישור של טראמפ גם מנע ברגע האחרון השבתה של הממשל.

קראו עוד בכלכליסט

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

על אף האישור, טראמפ כינה את החבילה "בושה" וטען כי התנגד לה מכיוון שכללה מענקים ישירים בשווי 600 דולר לאינדיבידואלים ולא 2,000 דולר כפי שדרש. הדמוקרטים תמכו בדרישה זו של טראמפ ומתכוונים להעלות היום (ב') להצבעה בבית הנבחרים הצעה דומה להעלאת המענקים. עם זאת, מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל, לא ציין שום תוכנית להעלות את ההצעה להצבעה גם בסנאט במקרה ותאושר בבית הנבחרים.

טראמפ אף הודיע כי בכוונתו לבקש מהקונגרס להסיר מחבילת התמריצים "פריטים מיותרים" לדבריו, אם כי המחוקקים אינם מחויבים לעשות זאת.

בדומה לטראמפ, גם כלכלנים רבים טוענים כי חבילת התמריצים בגובה 900 מיליארד דולר אינה מספקת לנוכח חומרת המצב, אך היא כן מספקת סיוע נחוץ לרבים. כך למשל, החבילה כוללת 15 מיליארד דולר סיוע לחברות התעופה לשלם משכורות, תוספת שבועית של 300 דולר לדמי האבטלה, סיוע לעסקים קטנים, 25 מיליארד דולר לסיוע בתשלומי שכירות והארכת האיסור על פינוי דיירים, 82 מיליארד דולר לבתי ספר ומכללות, וכאמור מענקים של 600 דולר למבוגר ועוד 600 דולר לילד.

החבילה כוללת גם הקצאה של קרוב ל-30 מיליארד דולר לתוכנית הפצת החיסונים, שיחולקו לאמריקאים בחינם, ועוד 20 מיליארד דולר להרחבת בדיקות הקורונה.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, מהמפלגה הדמוקרטית כבר הודיעה כי בכוונת הדמוקרטים לקדם תוכניות סיוע נוספות לאחר השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות ב-20 בינואר. "חקיקת הסיוע היא רק מקדמה של מה שנחוץ כדי לנצח את הנגיף, להכניס כסף לארנקים של האזרחים ולכבד את הגיבורים שלנו – עובדי מערכת הבריאות, השוטרים ולוחמי האש, עובדי התחבורה והסניטציה והמורים", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות