אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

"הממשלה פספסה הזדמנות לחבר את ההייטק לחברה הישראלית"

את הדברים אמר אורי גבאי, משנה למנכ"ל Start Up Nation Central, בוועידת התחזיות 2021 של כלכליסט. גבאי: "המערכת הפוליטית עסוקה ביש בחירות-אין בחירות, אבל פחות בלחבר את המנוע של החדשנות, אחד הטובים בעולם, לצרכים של החברה הישראלית. יש פה נורת אזהרה שאנחנו חייבים להתייחס אליה"

28.12.2020, 12:55 | שירות כלכליסט

"השנה הזו הפתיעה את כולנו, זו הייתה שנה משוגעת. אם היית אומרת לי במרץ שנסיים את השנה עם השקעות הון סיכון בסדר גודל של 10 מיליארד דולר לא הייתי מאמין"; כך אמר אורי גבאי, משנה למנכ"ל Start Up Nation Central בשיחה עם כתבת כלכליסט הגר רבט, בוועידת התחזיות 2021 של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות בית השקעות.

חשבנו שב-2020 נראה הרבה פחות כסף זורם להייטק הישראלי - וזה ממש לא מה שקרה.

"היקף ההשקעות מעיד על איתנות ההייטק הישראלי והיכולת שלו להמציא את עצמו ולשנות את מודלי ההפעלה שלו. מצד שני כשאני מסתכל ברמה הגלובלית זה מסמן גיוון מאוד ברור: המשבר הזה האיץ תהליכים שרצו בקצב מאוד מהיר גם ככה, ואת המעבר לעולמות הטכנולוגיה. הטכנולוגיה משנה סקטורים ותעשיות והקורונה נתנה לזה דחיפה אדירה. כשכולנו בבית וא אפשר להזיז גופים ביולוגים אבל כן אפשר להזיז ביטים של מחשב, זה הפך את על העולם לווירטואלי. וכמובן שההייטק הישראלי, שהוא מבוסס תוכנה וחזק מאוד בעולמות האלה, קיבל דחיפה חזקה. עם זאת יש כמה נורות אזהרה שאסור להתעלם מהן: בעיקר אנחנו מוטרדים מהירידה במספר העסקאות בחברות בשלבים מוקדמים, כי אלה הזרעים שעוד כמה שנים יהפכו לחברות מוצלחות, ולאבד אותם בשלב הזה עלול להיות מסוכן".

אורי גבאי אורי גבאי אורי גבאי

מלבד הפן השלילי הזה שהזכרת יש משהו שפחות מדברים עליו ורק עכשיו מתחילים לשים לב אליו - הההייטק הישראלי מגיע ל-2021 במצב טוב, אבל אולי היו ציפיות שאנחנו כאן באומת הסטארט-אפ נתמודד יותר טוב עם עם הרבה מהטרנספורמציה הדיגיטלית, כמו הלימודים מרחוק ואפילו מתקפות הסייבר שאנחנו רואים.

"חד משמעית. הפער בין ההייטק שרץ קדימה ושאר המשק והחברה הישראלית שלא רצים באותו קצב, זו תופעה שראינו גם קודם והשנה היא הייתה מאוד בוטה. הייתה הזדמנות שפספסנו כמדינה, לקחת את התעשייה הזו ואת המובילות שלה והיכולת שלה להמציא את עצמה מחדש ולעשות פיבוטים, ולהגיד 'שימו לב יש פה אתגרים שאפשר לפתור אותם בעולם הדיגיטלי'.

"נשים רגע בצד את תחום החיסונים, שקצת מקביל לעולם ההייטק. החינוך הוא אחד התחומים הכי מתסכלים - ממאי ידענו שבספטמבר יפתחו הלימודים ללמידה מרחוק ושזום הוא פתרון מאוד מוגבל, היו לנו חמישה חודשים להתכונן יחד עם התעשייה וזה לא קרה. בעולמות הבריאות הדיגיטלית והטיפול מרחוק גם לא עשינו שום דבר יותר טוב ממדינות אחרות, וזה היה צריך להיות יותר טוב. יש פה נורת אזהרה שאנחנו חייבים להתייחס אליה. חלק מזה נובע גם מהחולשה של המערכת הפוליטית, שעסוקה ביש בחירות-אין בחירות, אבל פחות בלחבר את המנוע של החדשנות, אחד הטובים בעולם, לצרכים של החברה הישראלית. היה פה פספוס כי ההייטק היה סגור בתוך העולם בלי אפשרות לצאת, והיה זמן לעשות את החיבור הזה ב-2020. בתקווה, ב-2021 ניצור את החיבור הזה בצורה יותר טובה".

הצבעת על הממשלה שלא גייסה את ההייטק. אולי ההייטק היה צריך להתגייס בעצמו?

״אני חושב שזה מקום לחשבון נפש לכולם. ההייטק הישראלי הוא תעשייה שמאוד מחוברת לשווקים הגלובלים, ההשקעות בחלקן הגדול זורמות מחו"ל והלקוחות בחו"ל. קל מאוד לומר שזה הייטק שיושב בתל אביב, אבל הוא בעצם חלק מהתעשייה הגלובלית. בסופו של דבר אתה רואה שכשאתה נכנס לצרות וצריך צינור חמצן מרשות החדשנות כדי להחזיק את העסק בחיים אתה פונה למשלם המיסים הישראלי, ולא לזה של קליפורניה, ואומר לו 'אני תעשייה חשובה לחברה הישראלית'. ההייטק הוא חלק מהחברה והכלכלה הישראלית ויש לו חוב לחברה הישראלית. אני מגיע מרשות החדשנות ויש 45 שנים של השקעה בהייטק הישראלי שעזרה להביא אותו לאיפה שהוא נמצא היום. הוא לא צמח לבד אלא בעזרת משלם המיסים הישראלי. וזה חוב מוסרי וגם השקעה לעתיד. בסוף ההייטק פה צומח על הכישרון והחינוך הישראלי וזה אינטרס של כולנו שהשת״פ הזה יוביל לחוזה חברתי חדש. זו הזדמנות עסקית אבל גם חברתית להאיץ את החברה הישראלית".

בשבועות ובחודשים האחרונים ראינו הרבה פחות רכישות ומיזוגים בהייטק הישראלי והרבה יותר יציאה להנפקות, גם כאן בתל אביב. זה אילוץ של הקורונה או מגמה חדשה?

"אנחנו רואים האצת תהליכים. הבורסה בת"א צריכה לשקף את הכלכלה הישראלית, שבה יש סקטור שמראה צמיחה חזקה מאוד וזה ההייטק. זו אחת האנומליות הבולטות - איך הבורסה הישראלית לא נהנית מזה. זה נכון שהרבה חברות ישראליות מחפשות את נאסד"ק ולא עוצרות בבורסה הישראלית, אבל חברות קטנות ובינוניות שכן מחפשות ערוץ הנפקה יכולות למצוא מענה בבורסה הישראלית. זה חלק מההתבגרות של ההייטק הישראלי, ומגמה מבורכת. היינו מגיעים לשם בכל מקרה והקורונה האיצה את התהליכים האלה. זו הזדמנות מעולה, כמו גם הכניסה של המוסדיים להייטק. כשאתה מסתכל רגע על השווקים הגלובלים, טכנולוגיה וחדשנות יתנו את הטון במאה ה-21. אני מאוד שמח ש-2020 חיברה את הנקודות האלה, והציפייה היא שנראה עוד חברות ישראליות צומחות צמיחה אורגנית בישראל ולא רק מחפשות את האקזיט".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות