אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעריף החשמל יירד  ב-2.3% בלבד בינואר צילום: שאטרסטוק

תעריף החשמל יירד ב-2.3% בלבד בינואר

התעריף היה אמור לרדת בשיעור של 3%, ואולם רשות החשמל קיבלה את טענת החברה כי חלק מהעלויות שלה לא שוקללו. משמעות ההוזלה: כמאה שקלים בשנה; החלטה נוספת של חברת החשמל: לא להחזיר בבת אחת לציבור את כל הכסף ממכירת רמת חובב, אלא לפצל התשלום - מה שמנע הוזלה של 6% בתעריף ועלייה שלו ב-2021

29.12.2020, 15:34 | ליאור גוטמן

רשות החשמל, היא הרגולטור שמפקח על יצרני החשמל במשק, מעדכנת היום (ג') שתעריף החשמל ירד בינואר הקרוב ב-2.3%.

קראו עוד בכלכליסט

במקור, תעריף החשמל היה אמור לרדת בשיעור של כ-3%, אולם כאמור לאחר שימוע רשות החשמל קיבלה חלק מטענות חברת החשמל שלא הוכרו לה עלויות שונות, בעיקר בתחום רכיבי הרשת ניהול מערכת החשמל הארצית שנעקרה ממנה. לפיכך, בינואר הקרוב הצרכן הביתי ישלם כ-51.8 אגורות לקילוואט/שעה, זאת לעומת כ-53 אג'/קוט"ש כיום. משמעות ההוזלה בארנק של משקי הבית תסתכם בממוצע בכמאה שקלים.

תחנת הכוח רמת חובב, צילום: חברת חשמל תחנת הכוח רמת חובב | צילום: חברת חשמל תחנת הכוח רמת חובב, צילום: חברת חשמל

אחד הסעיפים המעניינים בפרסום של רשות החשמל היא ההחלטה לפצל את הכסף שנכנס לקופת חברת החשמל ממכירת תחנת הכוח ברמת חובב. כזכור התחנה נמכרה החודש בכ-4.25 מיליארד שקל לקבוצת שיכון ובינוי ואדלטק. מדוב בפער של כ-2.43 מיליארד שקל בין התמורה לעלות בספרי חברת החשמל, כסף שהיא אמור להתגלגל חזרה לצרכן.

עיון בנתוני רשות החשמל מעלה שמכירת תחנת הכוח לבדה, ועוד לפני שקלול שאר המשתנים, הייתה אמורה לתרום להורדת תעריף החשמל בכ-6%. בפועל, רשות החשמל החליטה שלא לחלק לציבור את הכסף בבת אחת, ולמעשה החליטה לפצל את העלות המוכרת ולרשום לטובת הצרכנים "רזרבה" של כ-640 מיליון שקל, שהוא יקבל רק בשנה הבאה. ברשות טוענים שההחלטה נובעת מאי ידיעה כיצד יתנהג משק האנרגיה במהלך 2021 ותחת משבר הקורונה, ולכן החשש הוא "להחזיר את הכסף" בבת אחת בינואר 2021, ואז לגלות שבתחילת 2022 צריך להעלות את התעריף בחזרה.

מה שעוד קילקל את הירידה בתעריף הוא העלאת המס על שימוש בפחם שהטיל משרד האוצר. המס חתך כ-1.5% מהוזלת תעריף החשמל, וסכום דומה נחתך בנוסף בגין סבסוד אנרגיות מתחדשות. לגבי 2021 הרשות צופה מכירה של עוד תחנת כוח ("חגית", שממוקמת ליד יקנעם), פתיחת חוזה הגז של חברת החשמל וצמצום נוסף בשימוש בפחם, שמחירו החל לעלות לקראת סוף 2020.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות