אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים ממנה מחליפה בלי ניסיון בחקירות לתפקיד רגיש בתחום צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים ממנה מחליפה בלי ניסיון בחקירות לתפקיד רגיש בתחום

מחר יפרוש סמנכ"ל בכיר חקירות ומודיעין, האחראי על המלחמה בעבריינות הכלכלית, אך רק אתמול מונתה לו ממלאת מקום זמנית. "שלפו אותה ברגע האחרון מתחום השומות האזרחיות, אין לה מושג בעולם החקירות", אומר בכיר לשעבר ברשות

30.12.2020, 06:47 | עמיר קורץ

בסוף השבוע יסיים את תפקידו ברשות המסים אחד מבעלי התפקידים החשובים והרגישים בתחום המלחמה בעבריינות הכלכלית בישראל – רון חכם, סמנכ"ל בכיר חקירות ומודיעין. אולם, למרות שבהנהלת הרשות יודעים על פרישתו של חכם כבר מזה יותר מחודשיים, עד כה לא מונה לו מחליף קבוע ואפילו עדיין לא הוחלט באיזה אופן יתבצע המינוי. "כלכליסט" פנה לרשות המסים בשאילתה בנושא ביום שני, ואתמול הודיעה הרשות לעובדים כי תמונה לחכם ממלאת מקום – ורד חדד־עורקבי, סמנכ"לית בכירה מס הכנסה.

חדד־עורקבי היא רואת חשבון ושמאית מקרקעין בהכשרתה ועובדת ברשות כ־30 שנה אך אינה מגיעה מתחום החקירות אלא מתחום השומות האזרחיות. לתפקידה הנוכחי מונתה לפני שנתיים וקודם לכן היתה פקיד שומה רמלה, סגנית פקיד שומה רחובות, רכזת חולייה במשרדי מס הכנסה בתל אביב ומפקחת מס הכנסה. לטענת גורמים ברשות ומחוצה לה, העובדה שהמינוי הוא זמני וכרגע אין באופק מינוי קבע, מעלה חשש לפגיעה בעצמאות של החטיבה החשובה.

קראו עוד בכלכליסט

רון חכם (מימין) וערן יעקב. מתמהמהים במינוי מחליף קבוע, צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום רון חכם (מימין) וערן יעקב. מתמהמהים במינוי מחליף קבוע | צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום רון חכם (מימין) וערן יעקב. מתמהמהים במינוי מחליף קבוע, צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום

"מינו ברווז צולע"

לדברי אחד הגורמים, הבחירה של הנהלת רשות המסים בראשות ערן יעקב שלא למנות בינתיים סמנכ"ל חקירות ומודיעין קבוע, נועדה, "לשמר את ההגמוניה ולגרום לממלא המקום לתלות בממנים. זה לא שונה בהרבה ממפכ"ל משטרה במינוי זמני. מדובר בברווז צולע, וכפועל יוצא הציבור נפגע מזה".

חכם מכהן בתפקידו זה שש שנים וקודם לכן היה פקיד שומה חקירות תל אביב. הוא פורש מהרשות אחרי יותר מ־36 שנים. ברשות אומרים כי פרישתו מגיעה "בעקבות תוכנית פרישה ייחודית שפירסמה נציבות שירות המדינה למנהלים ותיקים הנמנים על הסגל הבכיר של שירות המדינה", ודוחים כל טענה אחרת שנשמעת אודות נסיבות פרישתו.

התפקיד שהתפנה כולל אחריות על כל נושא החקירות ברשות נגד נישומים ועברייני מס, לרבות איסוף מודיעין ומעקבים והפעלת סוכנים ומקורות. "זה כמו ראש אמ"ן", אמר בכיר לשעבר ברשות. גורם אחר ממשיל אותו אפילו ליועץ המשפטי לממשלה: "מדובר בתפקיד חשוב ביותר ובעל כוח אדיר. זה אדם שבכוחו להחליט נגד מי פותחים בחקירה ומעקב, למי סוגרים תיק, עם איזה עבריין מס מגיעים להסדר כופר, איזה סוכנים להפעיל, אחרי מי עוקבים. לכן הכרחי שבתפקיד הזה יהיה מישהו קבוע ועצמאי ללא תלות באף אחד. כל יום שלא ממנים אדם קבוע לתפקיד זה יום חג לעבריינים".

"עמלים על מחליף מתאים"

לדברי גורם נוסף, השליפה של מינוי מ"מ זמני יומיים לפני פרישתו של חכם, מעוררת תהיות: "לחדד־עורקבי אין מושג בעולם החקירות. היא באה מתחום השומות האזרחיות. ההבדל בין טיפול בשומות לבין טיפול במודיעין וחקירות פליליות הוא עצום".

ההתמהמהות של הנהלת הרשות במינוי מחליף לחכם בולטת במיוחד על רקע העובדה כי בשבועות האחרונים מונו ברשות שורה של בעלי תפקידים במקום כמה בכירים שפרשו במקביל לחכם בגל הפרישה הגדול. כך למשל כפיר חן מונה לראש מינהל המכס ונטע סבח מונתה לסמנכ"לית בכירה גבייה ואכיפה. כמו כן אויישו תפקידים אחרים שהתפנו או שפורסמו לגביהם מכרזים בינמשרדיים.

המינוי לתפקיד סמנכ"ל חקירות ומודיעין, מסבירים ברשות המסים, יכול להיעשות או בדרך של פרסום מכרז או בדרך של רוטציה בין מנהלים בכירים, "הכל כמובן בהתאם להנחיות ואישור נציבות שירות המדינה", מסרה הרשות.

לדברי גורמים בהנהלת הרשות, מאז הודעת הפרישה של חכם הם עמלים על איתור המחליף המתאים שיוכל גם להוביל תהליכי שינוי ארגוני בחטיבת החקירות, במטרה להצעיד אותה קדימה.

"הנהלת הרשות", אמר הגורם, "בוחנת לאן היא רוצה לקחת את חטיבת החקירות ומי האדם שיכול לעשות זאת. זו הסיבה שהמינוי הזה לוקח יותר זמן ממינויים אחרים. הסוגייה מטופלת, אבל פשוט עוד לא הגיעה לבשלות".

אותו גורם דוחה את הטענות לפגיעה בעצמאות חטיבת החקירות בעקבות מינוי ממלאת מקום זמנית שנעדרת ניסיון בתחום החקירות.

לדבריו, "המינוי הזמני של סמנכ"לית מנוסה, מקצועית ומוערכת, הוא לתקופה קצרה, וגם הוא נעשה בהליך סדור שהבשיל. התפקיד יאוייש בהמשך באופן קבוע. בכל מקרה, העצמאות של יחידות החקירות השונות תישמר ולא תיפגע".

מרשות המסים נמסר: "הרשות פועלת לקידום מינוי קבע לתפקיד. בינתיים ימונה ממלא מקום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות