אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס החליפה מערכת מחשב - ודו"ח העוני יחכה צילום: דנה קופל

הלמ"ס החליפה מערכת מחשב - ודו"ח העוני יחכה

בשל החלפת המערכת תעביר הלמ"ס את הנתונים לדו"ח העוני של 2019 - שהיה אמור להתפרסם השבוע - רק בעוד כמה חודשים. הלמ"ס: הקורונה יצרה עומס; הביטוח הלאומי: נפרסם בעוד שבועיים דו"ח עוני חליפי על סמך נתונים שלנו, שיתייחס גם לתקופת הקורונה

29.12.2020, 20:24 | שחר אילן

דו"ח העוני של הביטוח הלאומי לשנת 2019 לא יתפרסם השנה בגלל החלפת מערכת מחשב בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הדו"ח היה אמור להתפרסם כמקובל עד סוף השנה, ביום חמישי הקרוב. בביטוח הלאומי מתכוונים לפרסם בעוד שבועיים דו"ח חליפי שיעסוק בין היתר בשנת הקורונה, ואת הדו"ח לשנת 2019 לפרסם בעוד כמה חודשים כשהנתונים יגיעו.

קראו עוד בכלכליסט

בביטוח הלאומי מסבירים כי "דו"ח העוני מסתמך על נתוני הלמ"ס ונתוני הביטוח הלאומי בהתאם להנחיות ולפורמט הנקבע במדיניות ה-OECD. בשל שינויי מערכות המחשוב בלמ"ס, הנתונים לא נשלחו עדיין לביטוח הלאומי". במייל ששלחה הלמ"ס לביטוח הלאומי נכתב כי "כפי שעדכנו אתכם מספר פעמים, עברנו למערכות חדשות בסקר הוצאות משק בית והסקר הפך להיות ממוחשב בשטח החל מ-2019. המעבר למערכות החדשות עדין לא הסתיים. את האיסוף מהשטח העברנו, אולם מערכת עיבוד הנתונים עדין בפיתוח". לפי הלמ"ס, "הצפי האופטימי הוא שנוכל לפרסם את נתוני 2019 עד סוף הרבעון הראשון ב-2021".

 , צילום: קובי קואנקס צילום: קובי קואנקס  , צילום: קובי קואנקס

מהלמ"ס נמסר בתגובה כי "בשנתיים האחרונות עבר סקר הוצאות משקי בית, שנתוניו משמשים בסיס לכתיבת דו"ח העוני של הביטוח הלאומי, שינויים טכנולוגיים ומתודולוגיים רבים. שינויים אלה כוללים מעבר לשאלון ממוחשב ושידור של הנתונים למערכת מרכזית. הם נועדו להקל על המשתתפים במענה לסקר, ולקצר בטווח הארוך את לוחות הזמנים לעיבוד ופרסום נתוני הסקר.

"במסגרת שינויים אלה הוטמעה בלמ"ס מערכת עיבוד חדשה שקולטת את הנתונים ועורכת עליהם ביקורות וזקיפות. למרות המאמץ הרב שעשתה הלמ"ס לצד הפעילויות המיוחדות שנדרשו ממנה לאור משבר הקורונה, פיתוח מערכת זו טרם הושלם. בשל כך הנתונים יהיו מוכנים להפצה במחצית הראשונה של 2021".

בלמ"ס אומרים עוד ש"בהקשר זה חשוב לציין שמדובר בפעולה חד פעמית הכרוכה במעבר למערכת טכנולוגית חדשה והלמ"ס תמשיך לעשות כל מאמץ להדביק את הפער ואחרי כן הפצת הנתונים תיכנס למסלול סדיר כחצי שנה מתום שנת סקר".

כך, בביטוח הלאומי הוחלט כי בשבועיים הקרובים יפרסמו שם דו"ח עוני משלהם, "ובו מצב העוני, מצב רמת החיים והאי-שוויון בישראל". הדו"ח יתבסס על נתוני השכר המנהליים של המוסד. "אנו רואים זאת כהזדמנות ולכן נכניס לדו"ח גם נתונים המשקפים את השפעת הקורונה על העוני ורמת החיים בישראל. כשנתוני הלמ״ס יגיעו אלינו - אנו נוציא דוח נוסף על מנת לשקף לציבור את כלל הנתונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות