אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

ברק עילם: "העשור האחרון היה פספוס לישראל ואחד הגדולים"

מנכ"ל נייס בוועידת התחזיות של כלכליסט: "היו לנו משאבים והיינו יכולים לעשות קפיצה מטאורית בתחומים של חינוך, תשתיות ובריאות ולצערי זה לא קרה". בהתייחסו לעתיד ההייטק הישראלי אמר, "אני מזהה בעיה שדורשת טיפול מיידי: מספר מסיימי תיכון עם 5 יחידות מתמטיקה בבחינות הבגרות תקוע כבר המון שנים על 15 אחוז וזה חסם שחייבים לטפל בו"

30.12.2020, 12:59 | אליחי וידל

"אפשר להתייחס לנבחרי הציבור שלנו כאל מנהלי ההשקעות של הכסף שאנחנו משלמים כאזרחים וכחברות. וכשהם מזלזלים בכסף שלנו - הם מזלזלים בעתיד שלנו. אני מאמין שבקרוב מאד נבין שהעשור האחרון היה פספוס לישראל ואחד הגדולים. היו לנו משאבים והיינו יכולים לעשות קפיצה מטאורית בתחומים של חינוך, תשתיות ובריאות ולצערי זה לא קרה", כך אומר ברק עילם, מנכ"ל NICE בשיחה במסגרת ועידת התחזיות 2021 של כלכליסט בשיתוף בנק הפועלים ופסגות בית השקעות. "אני מאד אופטימי מטבעי אבל אני חושש שבעשור הקרוב אנחנו נהיה עסוקים מדי בישראל בנושאים של הקטנת הגירעון והחזר החוב וזה דורש שינוי מהותי - שאני חושש שלא יקרה ללא שינוי מהותי באיכויות וביכולות הניהול של נבחרי הציבור".

לדבריו, "99% מההכנסות של נייס מגיעות מחוץ לישראל ובעשור האחרון ההוצאות שלנו בישראל היו כ-2.5 מיליארד דולר, שלא מעט מהם הגיעו לקופת המדינה - במיסים ישירים או בעקיפין. אני תמיד מסתכל על כל הוצאה שלנו כעל השקעה ובהתאם גם מה ההחזר על ההשקעה. בהשקעה הספציפית הזאת אני מאד מודאג לגביה".

ברק עילם מנכ"ל נייס, צילום: יריב כץ ברק עילם מנכ"ל נייס | צילום: יריב כץ ברק עילם מנכ"ל נייס, צילום: יריב כץ

בהתייחסו לשאלת כתבת כלכליסט סופי שולמן על העלות הגבוהה של העסקת מהנדסים ואנשי הייטק ישראליים אמר עילם כי "המהנדסים הישראליים במונחים גלובליים הם באמת מהיקרים בעולם היום, בעיקר לנוכח שער הדולר והם גם הטובים ביותר שיש בעולם. אבל אותי מטריד יותר עתיד ההייטק בישראל. 10% מהמועסקים במשק הישראלי היום הם בהייטק וזה ללא ספק המנוע הצמיחה המשמעותי ביותר לכלכלה. אבל צריך לחשוב מה צריך לעשות כדי שנגיע ל-20% ופה אני מזהה בעיה שדורשת טיפול מיידי: מספר מסיימי תיכון עם 5 יחידות מתמטיקה בבחינות הבגרות תקוע כבר המון שנים על 15 אחוז וזה חסם שחייבים לטפל בו. בנוסף, יש שתיים וחצי אוכלוסיות שלא שותפות היום להייטק וצריך לשנות את זה: ערבים, חרדים ובמידה מסוימת גם נשים".

לדברי עילם, שנת 2020 תיצרב לכולם בתודעה כשנת הקורונה, "אבל בפרספקטיוויה רחבה של חודשים ושנים נבין שזאת היתה שנה מכוננת שבה התרחשה האצת תהליכים - שללא הקורונה היו נדרשים להם שנים רבות. בנייס אנחנו פועלים על פי תוכניות של 5 שנים קדימה וכבר ב-2015 התחלנו לעבוד על תוכנית 'נייס 2020' שזיהתה כמה תחומים: מעבר מואץ לענן, טרנספורמציה דיגיטלית והשקעות משמעותיות בתחומי האנליטיקה והבינה המלאכותית. באמת ראינו שכל התחומים האלה שבהם השקענו בשנים האחרונות עברו האצה משמעותית השנה בגלל האירועים של הקורונה", אמר מנכ"ל NICE. לדבריו, ההאצה התחוללה גם בטווח הקצר, כיוון שהקורונה מחייבת עבודה מהבית בפלטפורמות וירטואלית, אבל גם אחרי שהקורונה תיעלם מהכותרות התהליכים הללו ימשיכו מהר מאד קדימה.

בהתייחסו לתחרות שמציבות לנייס תאגידי ענק כמו סיילספורס או אמזון אמר עילם: "כשאתה שחקן משמעותי במגרש שבו נמצאות ענקיות הטכנולוגיה - כנראה שאתה במגרש הנכון וכנראה שאתה עושה את הדברים הנכונים. כל השנים האחרונות מבחינתנו הן רק חימום למה שמגיע כרגע. יש לנו כמה נכסים מאד משמעותיים - בסיס לקוחות רחב ומאד נאמן, טכנולוגיות חדשניות וכוח אדם מאד מאד איכותי. אנחנו מייצרים 400 מיליון דולר מזומנים בשנה ויש לנו 1.5 מיליארד דולר בקופה שיאפשרו לנו להמשיך לבצע רכישות משמעותיות. כל אלה מכניסים אותנו ל-2021 בצורה אופטימית לגבי העתיד ולגבי השווקים שבהם אנחנו פועלים".

בהתייחסו לסוגיית הנדל"ן המשרדי שחברות גדולות צריכות להתמודד איתה בעולם של עבודה מהבית הדגיש עילם כי אומנם בשני העשורים האחרונים העולם עבר תהליכי גלובליזציה, אבל מהנקודה הזאת הלאה אנחנו חווים מעבר מגלובליזציה לווירטואליזציה. לדבריו, למעבר הזה תהיה השפעה והשלכות לא רק על הנדל"ן אלא על הצורה שבה אנחנו חיים, המרחב האורבני, הקלות שבה אפשר לגייס עובדים ברחבי העולם והטכנולוגיות שמפשטות ומשפרות את החוויה הווירטואלית בכל התחומים.

"מאז מרץ אנחנו עובדים כולם מהבית - 7,000 עובדים - וזה עובד טוב אבל חייבים לזכור כמה דברים: 1. עדיין אני לא מוצא תחליף וירטואלי לכל נושא היצירתיות והרעיונאות. 2. בעולם וירטואלי חיוני לשמור על התרבות הארגונית והאווירה של החברה בעולם וירטואלי. 3. כל העובדים היום כבר עבדו פעם מהמשרד ומכירים אחד את השני ויהיה מאד מעניין לראות איך זה יהיה בעוד שנה-שנתיים כשאחוז ניכר מהעובדים יהיה כאלה שגויסו וירטואלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות