אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי כהן, מנכ"ל נקסט אורבן, צופה שנה טובה לחיפה: "שכונות החוף יהפכו לריביירה של ישראל" צילום: נקסט אורבן

יוסי כהן, מנכ"ל נקסט אורבן, צופה שנה טובה לחיפה: "שכונות החוף יהפכו לריביירה של ישראל"

להבנה כי עתידה של חיפה טמון בהתחדשות עירונית שותפים העירייה המקומית, התושבים והחברות היזמיות. עם כניסת השנה החדשה על כולנו לשלב כוחות כדי שהמצגות בחדרי הישיבות יתורגמו לתוכניות עבודה, הבניינים הישנים והמסוכנים ייהרסו ויקומו שכונות חדשות

01.01.2021, 09:29 | יוסי כהן

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

הסיפור החיפאי הוא דוגמה מצוינת לפוטנציאל מפוספס שהגיע זמנו להתממש. לאורך העשור האחרון תנופת הבנייה והתחדשות העירונית בישראל פסחה על העיר השלישית בגודלה במדינה - וכך נבנו בחיפה כ-600 יחידות דיור בממוצע בשנה בלבד, כמות המתאימה יותר לעיירה קטנה ולא לעיר בה מתגוררים מאות אלפי תושבים ומתיימרת למצב עצמה כמטרופולין של הצפון.

בשונה מערים בארץ ובעולם, דווקא שכונות החוף של חיפה - בעלות השילוב הנדיר של חוף מרהיב ממערב והר מוריק ממזרח – האמורות להיות הפנים של העיר ולשמש מגנט להגירה חיובית, הוזנחו ונותרו בתחתית סולם הביקוש והמחירים.

קראו עוד בזירת הנדל''ן

מהצהרות למעשים

שכונותיה הוותיקות של חיפה, שתוכננו בשלהי שנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, נמצאות כיום במצב קטסטרופלי: המבנים מסוכנים והתשתיות רעועות, מערכות הניקוז בקריסה והשטחים הפתוחים והציבוריים מזכירים אזורים נחותים בעולם. כל אלה מייצרים תדמית רעה לעיר, ולכל ברור כי הגיע העת למעשים.

מתחם פייזר. אחד מ-13 פרויקטים שמקדמת נקסט אורבן בחיפה, הדמיה: Olin מתחם פייזר. אחד מ-13 פרויקטים שמקדמת נקסט אורבן בחיפה | הדמיה: Olin מתחם פייזר. אחד מ-13 פרויקטים שמקדמת נקסט אורבן בחיפה, הדמיה: Olin

מדינת ישראל הפנימה שהתחדשות עירונית היא הכלי האולטימטיבי לחידוש ולשיקום שכונות ישנות ולהעלאת איכות חייהם של התושבים. זאת, תוך ראייה כוללת הדוגלת בעירוב שימושים ומשלבת הריסת מבנים ישנים ובניית מבנים חדשים במקומם, לצד פיתוח שטחי ציבור וריאות ירוקות. פתרון זה מספק מענה מקיף: הן שמירה על התושבים הוותיקים ושדרוג שכונות המגורים, והן הגדלת היצע הדיור, משיכת אוכלוסייה חדשה ושיפור פני העיר.

מהרגע הראשון שחברת נקסט אורבן הגיעה לחיפה, זיהינו את הפוטנציאל האדיר בעיר המנומנמת. מצבן של השכונות המוזנחות והמעבר של תחום ההתחדשות העירונית לצמרת סדרי העדיפויות בישראל, הבהיר לנו שחיפה היא הדבר הגדול הבא והמקום הנכון להשקיע בו. 

כבר היום, מפעילות של מספר שנים בחיפה, ניתן להצהיר כי המהלך הזה התברר כמוצלח - וזו רק תחילת הדרך. הרוח הגבית לפעילות נעוצה בהכרזתה של ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם עם כניסתה לתפקיד, לפיה עתידה של חיפה טמון בהתחדשות עירונית. ראש העיר אף תרגמה את הצהרותיה למעשים עם גיבושן של תוכניות אב לחידוש השכונות הוותיקות, שייצרו ודאות כלכלית וסוף סוף יתניעו את ההתחדשות העירונית קדימה.

מחלום למציאות

בצניעות המתבקשת, בעבודה קשה ובהתמדה רבה, ועל אף הקשיים האדירים בתהליכי התכנון והביורוקרטיה, אפשר להצביע על נקסט אורבן כחברה המובילה כיום בחיפה. החברה מקדמת 13 מתחמי התחדשות עירונית המאופיינים בשותפות ובשקיפות מלאה, מול למעלה מ-2,000 בתי אב ברחבי העיר שבמשך שנים ארוכות משוועים להתחדשות עירונית.

מתחם הרותם על קו החוף. ה-GAME CHANGER של חיפה, הדמיה: Olin מתחם הרותם על קו החוף. ה-GAME CHANGER של חיפה | הדמיה: Olin מתחם הרותם על קו החוף. ה-GAME CHANGER של חיפה, הדמיה: Olin

נקסט אורבן פועלת למימוש החזון אותו מובילה הנהגת העיר בשטח, כשהפרויקטים של החברה כבר מייצרים "באזז" וציפייה גדולה בקרב בעלי הדירות, משקיעים ורוכשים פוטנציאלים. לכולם ברורה ההזדמנות הטמונה בפרויקטים של החברה דוגמת מתחם פייזר בשכונת נווה שאנן, מתחם צבר-שקמה בשכונת רוממה, וכמובן ה-GAME CHANGER העירוני שעל קו החוף - מתחם הרותם בשכונת שער העלייה שיהפוך לעוגן משמעותי בריבריירה החדשה של ישראל.

2021 תהיה שנה משמעותית עבור כל שחקני ההתחדשות העירונית הפועלים בחיפה: הנהגת העיר, בעלי הדירות והחברות היזמיות. עם כניסת השנה החדשה על כולנו לשלב כוחות על מנת שהמצגות בחדרי הישיבות תתורגמנה לתוכניות עבודה, הבניינים המסוכנים ייהרסו ויקומו שכונות חדשות – כראוי לבירת הצפון במאה ה-21.

יוסי כהן. "התחדשות עירונית – הפתרון לשדרוג השכונות הישנות, להגדלת היצע המגורים ולשיפור חיי התושבים" , צילום: נקסט אורבן יוסי כהן. "התחדשות עירונית – הפתרון לשדרוג השכונות הישנות, להגדלת היצע המגורים ולשיפור חיי התושבים" | צילום: נקסט אורבן יוסי כהן. "התחדשות עירונית – הפתרון לשדרוג השכונות הישנות, להגדלת היצע המגורים ולשיפור חיי התושבים" , צילום: נקסט אורבן

אני סבור כי הנהגת העיר מבינה כי לאחר שנתיים שבהן התמקדה בתכנון ובבניית החזון, כניסה לעשור החדש מחייבת עליית מדרגה של ממש. זה הזמן לאפשר ליזמים ולתושבים שהמתינו בסבלנות רבה לקדם תוכניות מפורטות בוועדות התכנון ולבצע את המעבר המתבקש לשלב הביצוע. כך נהפוך שנים של חלום – למציאות.

כגדול המאמינים בעיר חיפה ובעתידה, אני בטוח שהשנה הזו היא השנה שלנו.

* הכותב הוא מנכ"ל נקסט אורבן, חברה להתחדשות עירונית המתמחה בייזום, קידום וניהול מתחמי פינוי-בינוי

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו
נדל"ן בינלאומי