אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים מציגה: מינוי תמוה לתפקיד רגיש צילום: עמית שעל

רשות המסים מציגה: מינוי תמוה לתפקיד רגיש

ורד חדד־עורקבי היא סמנכ"לית בכירה במס הכנסה עם ניסיון של 30 שנה - אך בשומות אזרחיות - והיא נטולת ניסיון מוכח בכל הקשור לדין הפלילי. הדבר דומה למינוי פרקליט מדינה ללא רקע בהיבטים של פשיעה

31.12.2020, 08:05 | אדריאן פילוט

ורד חדד־עורקבי תיכנס מחר לאחד התפקידים הרגישים בשירות הציבורי ואולי במשק בכלל. רגע לפני עזיבתו של סמנכ”ל חקירות ומודיעין ברשות המסים, שפרישתו המתוכננת ידועה מזה זמן, היא מונתה לממלאת מקומו, ללא הליך מכרזי או פומבי. חטיבת החקירות והמודיעין מונה כ־700 עובדים (סדר גודל של משרד ממשלתי) ועוסקת בעבריינות מס ופשיעה כלכלית.

קראו עוד בכלכליסט

החטיבה עובדת בשת"פ מלא עם משטרת ישראל, הרשות לאיסור הלבנת הון, הרשות לני"ע וכל יתר גופי אכיפת החוק במדינה. מנהל חטיבת החקירות יודע הכל על מצבו הכלכלי של כל אזרח, יכול לעצור, לחקור, לכלוא, ולפתוח בחקירה, או במילים אחרות, להפוך את חייו של כל אדם במדינה לסיוט – בהינתן העובדה שסגירת תיק יכולה להימשך כאן גם שלוש או ארבע שנים.

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי חדד־עורקבי מונתה לתפקיד שעות ספורות לפני ששרון חכם, מי שכיהן בתפקיד הרגיש, עזב את הרשות, כאמור - כממלאת מקום. לא רק שמדובר במינוי חפוז אלא בעיקר בעייתי. חדד־עורקבי היא סמנכ"לית בכירה ויתכן שמוכשרת מאוד במס הכנסה עם ניסיון של 30 שנה - אך בשומות אזרחיות - ונטולת ניסיון מוכח בכל הקשור לדין הפלילי. כפי שלא יעלה על הדעת למנות לפרקליט מדינה העוסק בהיבטים של פשיעה אדם בעל רקע בחדלות פרעון, דיני משפחה או הגבלים עסקיים בלבד, או למנות לראש לה"ב 433 אדם שהגיע מתחום התנועה או הלוגיסטיקה, כך גם כאן. מכיוון שלחטיבה זו נגישות וממשק אדירים לכל אזרח חובה שבראשה תעמוד דמות בעלת ידע וניסיון מוכח בתחום הפלילי, כולל ניסיון מול גורמי אכיפת החוק.

הבעיה הגדולה יותר לפי גורמים ברשות המסים היא שהמועמדת של מנהל הרשות ערן יעקב לתפקיד היא אפרת אורנשטיין, מנהלת תחנת מע"מ ת"א, אף פחות מנוסה מחדד־עורקבי. מוטב להפסיק עם הקרקס, ולקבוע אמות מידה ורף מקצועי לתפקיד החיוני, בהליך שקוף, פתוח ותחרותי.  

רון חכם, ערן יעקב, צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום רון חכם, ערן יעקב | צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום רון חכם, ערן יעקב, צילום: עמית שעל, אלי מנדלבאום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות