אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרישה לצמצום פעילות מערכת החינוך לנוכח נתוני התחלואה צילום: רויטרס

דרישה לצמצום פעילות מערכת החינוך לנוכח נתוני התחלואה

מנכ"ל משרד הבריאות מעריך: צעירים יוכלו להתחסן בפברואר; המדינה אישרה לחסן מאות מעובדי רשות שדות התעופה מתחת לגיל 60; כ-800 אלף ישראלים כבר חוסנו, 150 אלף מהם ביממה החולפת; כללית תתחיל לזמן מטופלים בגילאי 55 ומעלה עם מחלות כרוניות להתחסן נגד קורונה

31.12.2020, 22:33 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:30 - דרישה לצמצום פעילות מערכת החינוך לנוכח נתוני התחלואה

 

לנוכח העלייה בתחלואה למרות הסגר שהוטל ביום ראשון האחרון, צפוי משרד הבריאות לבקש לצמצם את פעילות מערכת החינוך בבתי הספר וייתכן שגם יבקש צמצום של פעילות מקומות העבודה. "בתחילת השבוע הבא כבר נוכל לראות את השפעת הסגר הנוכחי על הורדת התחלואה", אמר הערב מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ל-ynet. "אם היא לא תרד - נצטרך לדון בהחמרת ההגבלות".

בתדרוך לתקשורת שקיים הערב אמר פרופ' לוי כי מצב שבו הממשלה לא תיענה לבקשות משרד הבריאות מסיבות פוליטיות הוא מסוכן. "אנחנו עלולים כל שבועיים לראות הכפלה של מספר המאומתים. אם המצב ימשיך כמו שהוא, בעוד פחות משבוע אנחנו יכולים להגיע עד לכדי 784 חולים קשים", הוא אמר. "אנחנו חושבים שיכול להיות שנצטרך להטיל עוד הגבלות. הסגר רך יחסית. אנחנו מבינים את הכאב והקושי, אבל אני מקווה שנקיים אותו – כדי שנוכל לצאת ממנו אחרי זמן קצר".

לימודים בעידן הקורונה, צילום: רויטרס לימודים בעידן הקורונה | צילום: רויטרס לימודים בעידן הקורונה, צילום: רויטרס

19:50 - כללית תתחיל לזמן מטופלים בגילאי 55 ומעלה עם מחלות כרוניות להתחסן נגד קורונה

קופת חולים כללית הודיעה כי תתחיל לזמן גם מטופלים בגילאי 55 ומעלה עם מחלות כרוניות להתחסן נגד נגיף הקורונה. הם יקבלו מסרון שיזמין אותם לתאם תור באתר או באפליקציה. מכללית נמסר כי קרוב ל-400 אלף איש כבר התחסנו בקופה.

17:45 - מנכ"ל משרד הבריאות מעריך: צעירים יוכלו להתחסן בפברואר

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר אחר הצהריים (חמישי) כי הוא מעריך שאזרחים צעירים ובריאים בישראל יוכלו להתחיל להתחסן נגד נגיף הקורונה בחודש פברואר הקרוב. בתדרוך לתקשורת שקיים הוסיף לוי כי שיעור המאומתים גבוה, ועומד על 6.2%. "אנחנו מזהים את העלייה בכל המגזרים. מדי יום יש 30 נפטרים חדשים, ו-100 חולים קשים חדשים", אמר לוי.

עם זאת, הנתונים שאותם הציג לוי בתדרוך אינם תואמים את הנתונים שמפרסם משרד הבריאות. בימים שני עד רביעי שיעור החיוביים עלה והוא עומד על 5.6% בממוצע. ביום ראשון האחרון נפטרו 18 חולי קורונה, בשני 32, בשלישי 28, ברביעי 11 והיום – כך לפי נתוני משרד הבריאות – נפטרו שני חולים. בכל הנוגע לחולים שמצבם קשה, בימים שני עד רביעי היו 94 חולים חדשים במצב קשה בממוצע, לעומת כ-40 בשבוע הראשון של החודש.

מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי "ישראל היא האלופה בעולם במספר המחוסנים ליום למאה אנשים. עד כה חוסנו כ-800 אלף אזרחי ישראל. גם שלשום וגם אתמול 150 אלף. היום אנחנו באותו קצב אך המספרים הסופיים יתעדכנו מאוחר יותר. כ-33% מהאוכלוסייה שמעל גיל 60 חוסנה ומסך כלל המתחסנים כ-80% הם בני יותר מ-60". לדבריו, "ככל שיגיעו יותר משלוחים נוכל לפתוח את החיסונים ליותר אוכלוסייה".

עוד אמר כי "יש 257 תחנות חיסון שפרוסות במדינת ישראל, ומחר נפתח עוד 70 תחנות. אנחנו הולכים יותר ויותר לערים קטנות יותר בפריפריה ובמגזר הערבי". פרופ' לוי ציין כי ברגע שכשני מיליון אזרחים וחצי, רובם בסיכון, יהיו מחוסנים נגד הנגיף - ימליצו אנשי משרדו להתחיל לפתוח את המשק.

חזי לוי, צילום: אולפן כלכליסט חזי לוי | צילום: אולפן כלכליסט חזי לוי, צילום: אולפן כלכליסט

14:00 - המדינה אישרה לחסן מאות מעובדי רשות שדות התעופה מתחת לגיל 60

מאות עובדי רשות שדות התעופה החלו להתחסן נגד קורונה הבוקר (יום ה') למרות שאינם עומדים בקריטריונים שהציב משרד הבריאות. מדובר בכ-400 עובדים, מתחת לגיל 60, שעובדים ברשות ובנתב"ג כמאבטחים, פקחי טיסה, סבלים, כבאים, שירות לנסוע ועוד. הם קיבלו מהמדינה את האישור להתחסן בעקבות דרישתו של יו"ר ועד העובדים, פנחס עידן.

עידן דרש מהמדינה לחסנם מאחר שלדבריו מדובר בעובדים חיוניים. האישור המיוחל ניתן אתמול, והבוקר כאמור החלו העובדים להתחסן במרפאות.

 

חלק מהם העלו תמונות לרשתות החברתיות והודו לעידן. במקביל מתחסנים עובדים מעל גיל 60, בהתאם לקריטריונים. בשיחה עם ynet אמר עידן: "רדפנו אחרי החיסונים משבוע שעבר ואת האישור קיבלנו אתמול". הוא הסביר מדוע חשוב היה לחסן את העובדים: "הם פוגשים מדי יום מאות ישראלים שמגיעים מחו"ל ולכן נמצאים בחזית".  

נוסעים חוזרים בנתב"ג, צילום: יריב כץ נוסעים חוזרים בנתב"ג | צילום: יריב כץ נוסעים חוזרים בנתב"ג, צילום: יריב כץ

 

בשבוע שעבר דרש מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, ממשרד הבריאות לחסן את עובדיו ואת שותפי הפעילות הפועלים בנמל. "עובדי נמל התעופה נמצאים במגע קרוב עם האלפים השבים והיוצאים מישראל מידי יום מאז ראשית המשבר", אמר גנות. הוא ציין אז כי "נושא חיסון העובדים יסוכם בימים הקרובים".

 

11:30 - אדלשטיין: "זה לא סגר אלא הגבלות, נבקש להחמיר בהן"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הרגיע את החששות מפני עיכוב במבצע החיסונים, ואמר באולפן ynet: "אין שום עיכוב. לא יהיה אף רגע באף יום במדינת ישראל שלא יהיו אצלנו במקררים מספיק זריקות למנות החיסון השניות, אלא אם נגיע לחצי מיליון מתחסנים ביום". הוא ציין כי מה-10 בינואר, אז יחלו לתת למתחסנים את המנה השנייה, עד 1 בפברואר, לא יחוסנו אוכלוסיות חדשות - כלומר למשך שלושה שבועות.

 

עם זאת, הוא לא תולה תקוות בסגר הנוכחי - שאותו הוא לא מכנה כך אלא "הגבלות". לדבריו, "בוודאי שלא נגיע באמצעותו ל-1,000 מאומתים ביום, אנחנו כבר שלושה ימים עם יותר מ-5,000".

 

הוא ציין כי יבקש להחמיר את ההגבלות, אף שאתמול אמר בנוגע להידוק הסגר כי "זה לא אפשרי פוליטית". בנוגע למערכת החינוך, לצד ההחמרה הוא אמר כי בכוונתו לבקש את חזרת הלימודים בבתי הספר לכיתות י"א-י"ב, גם ביישובים אדומים.

10:50 -  428 מחוסנים נמצאו חיוביים לקורונה; משרד הבריאות: "חלקם נחשפו לנגיף לפני"

428 בני אדם מתוך 15,144 מחוסנים שעברו בדיקת קורונה נמצאו חיוביים. כך לפי נתוני משרד הבריאות. במשרד ציינו כי "לא מדובר בכשל החיסון כי מדובר באנשים שקיבלו מנה אחת וטרם התקבלה תגובה חיסונית מלאה. כמו כן, חלקם נחשפו לנגיף לפני קבלת החיסון". 

9:05 - מנכ"ל קופ"ח מכבי: "ייתכן שנראה האטה זמנית בחיסונים בעוד שבוע-שבועיים"

 

מנכ"ל קופת החולים מכבי, רן סער, אמר בראיון כי "ייתכן שבעוד שבוע-שבועיים תהיה האטה בחיסונים, אבל זו תהיה האטה זמנית". לדבריו, במכבי הגיעו ל-30 אלף חיסונים ביום, "ונוכל כנראה לבצע גם יותר, זה תלוי באספקת החיסונים".  

 

9:00 - 5,253 נדבקים חדשים בקורונה, כ-800 אלף כבר חוסנו

מבצע החיסונים נמשך, אבל התחלואה ממשיכה להיות מטרידה: לפי נתוני משרד הבריאות שמתפרסמים הבוקר (יום ה'), ביממה החולפת אובחנו 5,253 נדבקים חדשים בכ-95 אלף בדיקות. שיעור החיוביים עומד על 5.5%. מתחילת השבוע אובחנו 20,040 נדבקים בנגיף.

מתחסנת בתל אביב, צילום: אביגיל עוזי מתחסנת בתל אביב | צילום: אביגיל עוזי מתחסנת בתל אביב, צילום: אביגיל עוזי

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,093 חולי קורונה, 639 מהם במצב קשה. 165 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 3,314. תשעה מהם הלכו לעולמם ביממה החולפת. אתמול חוסנו 150,622 ישראלים ולפי שר הבריאות יולי אדלשטיין עד כה חוסנו כמעט 800 אלף מאזרחי המדינה. לפי הנתונים, כ-30% מבני ה-60 ומעלה כבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון נגד הנגיף.

בישראל 42,202 חולים פעילים. 8,524 מהם הם תושבי ירושלים, 1,883 מתגוררים בבני ברק, 1,319 בתל אביב יפו, 1,197 בחיפה, 1,091 באשדוד, 919 בבית שמש, 870 בפתח תקווה, 869 במודיעין עילית, 674 בבאר שבע, 665 בנצרת, 606 בראשון לציון, 595 בחולון, 577 בביתר עילית, 562 בנתניה, 442 בטמרה, 403 ברחובות, 401 באשקלון, 383 באלעד, 334 בשפרעם, 324 בקריית גת, 323 בלוד, 317 בטבריה, 315 בבת ים, 308 במודיעין ו-306 ברמת גן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות