אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השלכות הקורונה על עתיד הכלכלה הבינלאומית צילום freepik

השלכות הקורונה על עתיד הכלכלה הבינלאומית

זה לא סוד שהקורונה שינתה סדרי עולם בכל הזירות, ושאחת הנפגעות המרכזיות היא הכלכלה העולמית. כולנו הרגשנו את השפעת משבר הקורונה על הכיס שלנו ודבר זה כמובן השפיע גם על התמונה הכללית

31.12.2020, 09:12 | בשיתוף האקדמית תל אביב יפו

מי היה מאמין שזה מה שתחולל הקורונה

בנובמבר, כנראה תאריך הולדתה של הקורונה, אף אחד ואחת מאיתנו לא יכלו לחלום שכך המציאות תיראה בתוך פחות משנה. אם מישהו היה עוצר אותנו ברחוב ואומר לנו שתוך מספר חודשים נצטרך לעטות מסיכות בכל יציאה מהבית, לא נוכל להתחבק עם היקרים לנו, לא נוכל לטוס לחופשות בחו״ל ורבים מאיתנו יאבדו את הכנסתם, כנראה לא היינו מאמינים. אבל, המציאות הכתה בנו באופן חזק ביותר וכולנו מנסים להתעדכן ולהבין את המפה הכלכלית כאילו היינו סטודנטים של לימודי כלכלה.

משבר כלכלי עולמי שנוגע בנו אישית

מעבר למצב הבריאות הנפשית שלנו שהושפע עד לאין שיעור, והינו כמובן החשוב ביותר, הכלכלה העולמית שספגה מכה רצינית משפיעה על מצבנו הרגשי. אנשים בכל העולם פוטרו מעבודותיהם או הועברו לחל״ת ובכך הכנסתם פחתה משמעותית. דבר זה עלול להשפיע על הכלכלה העולמית מכיוון שתשלומי חל״ת במדינות רבות מגיעים מכספי הביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי משולם ברובו מכספי המיסים. דבר זה אומר שבטווח הארוך יכולה להירשם עלייה משמעותית בתשלומי המיסים. עלייה זו עלולה להשפיע על הילדים והנכדים שלנו, אשר ייאלצו לשאת על גביהם את המשבר הזה במשך שנים רבות.

תרבות ותיירות? עצור!

כמו כן, תחומים שלמים קרסו לחלוטין בעקבות ההגבלות שמדינות שונות הציבו. מדינות רבות, ובהן ישראל, חוו סגרים חוזרים ונשנים שכללו ביניהם הגבלת תנועה. כמו כן, מדינות רבות בעולם חתמו את שעריהן ולא נתנו לזרים להיכנס. בעקבות זאת, תחומים כמו תיירות, מסעדנות ותחומי התרבות ספגו אגרוף בבטן שייקח זמן רב לשקם את נזקיו. תחום התיירות למשל, הוא תחום שמכלכל תעשיות רבות ומכניס סכומי עתק למדינות שונות בכל שנה. ישנן מדינות רבות שתעשיית התיירות היא התעשייה העיקרית בהן, ואנשים עלולים להגיע לחרפת רעב במידה ותחום זה ימשיך לגווע.

השלכות הקורונה על עתיד הכלכלה הבינלאומית, צילום freepik השלכות הקורונה על עתיד הכלכלה הבינלאומית | צילום freepik השלכות הקורונה על עתיד הכלכלה הבינלאומית, צילום freepik

והתחזית? מי יודע...

אנחנו עוד לא יכולים להיות בטוחים במאת האחוזים כיצד הקורונה תשפיע על הכלכלה העולמית בטווח הארוך, אבל ישנים היבטים שכבר אפשר להיות בטוחים לגביהם. למשל, תעשיית האופנה שהיא התעשייה השנייה בגודלה בעולם, כבר לא תחזור לאותו סוג פעולה ולאותן הכנסות שהיו לה ערב הקורונה. אחד מכל תשעה אנשים בעולם עובד בדרך כזו או אחרת בתעשיית האופנה, בין אם מדובר במעצבי אופנה, בתופרים או במוכרים בחנויות. כל אלה יכולים להיום מקצועות שיימחקו מן העולם, ומערך שלם של מקצועות יצטרך להתהוות עם הזמן.

המצב החדש, או כמו שקוראים לו באנגלית, הנורמלי החדש, הוא מצב שילווה אותנו עוד זמן רב. גם כאשר נשכח כבר מנגיף הקורונה ונהיה בריאים ומחוסנים, השלכותיו הכלכליות של המשבר הנוכחי עלולות ללוות אותנו שנים רבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות