אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המילה של 2020 היא "הסתגלות" צילום: רפאל בן דור

דעה

המילה של 2020 היא "הסתגלות"

זה לא החזק ביותר ששורד, גם לא האינטליגנטי ביותר. שורד הוא מי שיודע להתאים את עצמו לשינויים בצורה הטובה ביותר

01.01.2021, 08:08 | נתי אברהמי

למרות שעברו 161 שנה מאז יצא ספרו של חוקר הטבע והגאולוג האנגלי צ'ארלס דרווין "מוצא המינים" ובתוכו המשפט המפורסם כל כך, נדמה כי אין נכון ממנו לימינו אנו. הוא אמנם דיבר אז על היווצרותם של יצורים תבוניים יותר או פחות ומאין באו, אך בשנת בסוף שנת 2020 נוכחנו לדעת כי משפט זה הוא רחב הרבה יותר.

קראו עוד בכלכליסט

יש המון דרכים בהם אפשר לסכם את השנה האזרחית שעומדת להסתיים ולקבל את השנה שעומדת לבוא. אך דעתי היא, כי ישנה מילה אחת שיכולה לתאר את השנה שעומדת להסתיים והיא: הסתגלות. ברצוני לעמוד על שלושה תחומים אשר הושפעו מכך: מנהלים, ארגונים, והציבור בישראל בכללותו.

באשר למנהלים, נגיף הקורונה אילץ אותם לקבל החלטות מהירות. תהליכים שלרוב לקחו חודשים התקצרו לשבועות ולעיתים אף לימים, ותהליכים שנמשכו שבועות התקצרו לכמה ימים ולעיתים אף לשעות. אם יש דברים חיוביים שהביאה איתה מגפת הקורונה, לדעתי זה אחד מהם. מנכ"לים וחברי הנהלה בארגונים למדו לסגל לעצמם תהליך החלטות מהיר ויעיל, אבל מקצועי ומעמיק. כשאין אנו יודעים מה יביא המחר, גם בתקופה בה יש כבר חיסונים, זוהי תכונה מבורכת שמנהלים רבים מעידים שסיגלו לעצמם.

נתי אברהמי מנכ"ל טלדור, צילום: רפאל בן דור נתי אברהמי מנכ"ל טלדור | צילום: רפאל בן דור נתי אברהמי מנכ"ל טלדור, צילום: רפאל בן דור

ההסתגלות אינה רק נוגעת לתפקודם של מנהלים, אשר נאלצו להסתגל למציאות חדשה שנכפתה עליהם כמעט בין ליל, אלא גם על ארגונים שהיו צריכים להסתגל מהר לשינויים, למזער נזקים ולעיתים אפילו לשנות כיוון עסקי.

כיוצא מזה גם תרבות העבודה נאלצה להסתגל לשינויים. ארגונים שהשכילו לעשות חישוב מחודש באשר לדרך בה הם מתנהלים הצליחו לשמור על יעילות ותפקוד גבוה. דוגמא לכך ניתן לראות בארגונים שהשכילו להתאים את מערכות ה-IT שלהן. במציאות בה אחוז גבוה מהעובדים פועלים מהבית ויש צורך בציוד תקשורת יציב ומאובטח, הפועל מכל מקום, תחום הטכנולוגיה תפס מקום מרכזי בקבלת ההחלטות של הארגון כיצד לפזר את המשאבים שלו.

שנת 2020 הייתה השנה שתחום ה-IT היה הכרחי אף יותר מהרגיל עבור הצלחת ארגונים. ניתן לראות כי רבים מהם משקיעים כסף רב בשיפור היכולות הטכנולוגיות שלהם, וזאת על מנת להישאר רלוונטיים ותחרותיים. יש לכך חשיבות רבה אשר נותנת להם את היתרונות על פני אחרים בתקופה של אי וודאות. אני צופה כי דבר זה יימשך גם בשנת 2021. אף אחד לא יודע מתי קורונה תיעלם מחיינו ולכן שגרת העבודה ודרכי הפעילות לא עתידיים להשתנות בזמן הקרוב.

גם במידה וכל העובדים יחזרו לעבוד מהמשרד, תהליכי עבודה דיגיטליים כבר הושרשו בחברות ולכן אני חושב כי בשנת 2021 אלו ילכו ויגדלו. דאטה ודיגיטל הם כבר עתה מושגים שגורים בכל ארגון אך חשיבותם תלך ותגדל בשנה הבאה. השימוש הנכון במאגרי מידע גדולים, יחד עם היכולות הטכנולוגיות, יאפשרו לארגונים להסיק מסקנות ולפתח תהליכי עבודה ומתן שירותים מדויקים הרבה יותר. יחד עם זאת, גם ההשקעה באבטחת מידע תלך ותעמיק ככל שהארגון יעבור לשירותי ענן. מדובר על מהפכה של ממש והכל "בזכות" הקורונה שאילצה ארגונים להסתגל לשינויים.

התחום השלישי שחשוב לי לציין בסיכום שנת 2020 נוגע לכולנו. כולנו נאלצנו להסתגל לפרופורציות חדשות. הקורונה לימדה את כולנו שיעור בענווה וצניעות. ראינו כי לא צריך לנסוע לחו"ל על מנת לבצע שיחות עסקיות. כל שצריך הוא בסך הכל מסך מחשב ואינטרנט יציב. גם סדר החשיבות לעיתים השתנה והשכלנו להבין עד כמה הבריאות והקשר המשפחתי חשוב לכולנו. כולי תקווה שמשהו מזה יישאר גם בימים שאחרי קורונה.

שנת 2020 - "שנת הקורונה", הביאה איתה נזקים לעשרות מיליוני אנשים, עסקים וארגונים. אך בכל רע יש גם טוב. היכולת שלנו להסתגל הראתה את הטוב הזה בתחומים שונים. לשנת 2021 אנחנו מגיעים טובים ומוכנים יותר. לטובת כולנו.

נתי אברהמי הוא מנכ"ל קבוצת טלדור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות