אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום סוער בשוק הנדל"ן רגע לפני סיום השנה: ביקושים ערים לבניית 9,000 דירות צילום: ז.כ שמאות

בלעדי לכלכליסט

יום סוער בשוק הנדל"ן רגע לפני סיום השנה: ביקושים ערים לבניית 9,000 דירות

היום האחרון של 2020 מסתמן כאחד העמוסים והסוערים בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות; חברות הבנייה הפגינו התעניינות רבה במרבית המכרזים, וכך נרשמו מספר הצעות מפתיעות. בין היתר, סלע בינוי זכתה ב-5 מגרשים לבניית כ-1,200 דירות בקריית ביאליק, ובמתחם הרובע הבינלאומי בלוד הצעות המחיר גבוהות ב-600% מהשומה הראשונית

31.12.2020, 19:42 | אמיתי גזית

היום האחרון של 2020 מסתמן כאחד העמוסים והסוערים בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות: ביממה האחרונה נסגרו בהצלחה מכרזים לבניית 9,000 דירות ברחבי הארץ - בעוד שעד דצמבר רשות מקרקעי ישראל סגרה עסקאות לבניית 14 אלף דירות בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

חברות הבנייה הפגינו התעניינות ערה במרבית המכרזים, ואף נרשמו הצעות מפתיעות. כך, במתחם הרובע הבינלאומי בלוד, על קרקעות ששמשו בעבר את המושב ניר צבי, מתרחשת כעת דרמה כאשר לכל אחד מ-3 מתחמים בהם אפשר לבנות סה"כ 343 דירות, הוגשו 13 הצעות. המכרז מתנהל בשיטת הדיור המופחת החדשה, שבה - בדומה למחיר למשתכן - החברות מתחרות על גובה ההנחה שהן מציעות לזכאים, אבל החידוש הוא שהמדינה מגבילה את גובה ההנחה עד ל-400 אלף שקל. לאחר ששתי חברות הגישו הצעות זהות העומדות ברף המינימלי, הן עברו לשלב ההתמחרות בו כל אחת מתבקשת להוסיף סכום מסוים על מחיר הקרקע שנקבע מראש. בשלב זה הצעות המחיר גבוהות ב-600% מהשומה הראשונית שסיפקו שמאי רשות מקרקעי ישראל.

אתר בנייה, צילום: שאול גולן אתר בנייה | צילום: שאול גולן אתר בנייה, צילום: שאול גולן

לכלכליסט נודע כי סלע בינוי זכתה בחמישה מגרשים לבניית כ-1,200 דירות בקריית ביאליק, זאת בעוד שבשנים קודמות מכרזים רבים בעיר נכשלו משום שאף חברה לא מצאה בהם עניין. כמה מכרזים מסקרנים מאוד התקיימו גם במתחם תל השומר ברמת גן, ולפחות באחד המגרשים - לבניית מאות דירות ושטחי מסחר - זכתה גינדי החזקות.

גם מכרז במתחם צריפין בראשון לציון עורר התעניינות, וגם בו נראה כי הוגשו הצעות גבוהות בהרבה מהערכת השמאי.

גורמים בענף מדווחים כי אתמול פקדו את משרדי רשות מקרקעי ישראל עשרות נציגים של חברות בנייה, אשר שלשלו לתיבה את המעטפות עם הצעותיהם במכרזים שונים.

ההתעניינות הרבה במכרזים היא תוצאה של תקופה ארוכה במהלכה רשות מקרקעי ישראל לא פרסמה מכרזים אטרקטיביים. המגמה הזו מלמדת כי יזמי הנדל"ן צופים גל של עליות מחירים. ההערכות מבוססות על דיווחי הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג, כמו גם על דיווחי הלמ"ס, על עלייה במספר העסקאות למכירת דירה, כמו גם על החלטת נגיד בנק ישראל שמאפשרת לקחת משכנתא בריבית פריים אטרקטיבית.

בנוסף לכך, ביולי הפחית שר האוצר ישראל כץ את מס הרכישה שמוטל על משקיעים מ-8% ל-5%, ובחודשים האחרונים ניכר כי הם חוזרים לשוק. על פי הכלכלנית הראשית באוצר, שיעור המשקיעים בכלל העסקאות לרכישת דירה עמד באוקטובר על 18%, לעומת השנה שעברה אז הוא עמד על כ-13%.

בנוסף לכך, נרשמה צניחה במספר הדירות בתוכניות שאושרו במוסדות התכנון, בין היתר בעקבות עצירת פעילות הוותמ"ל. מכאן, ההערכה כי בשנים הקרובות היצע הדירות לא יגדל בקצב התואם לביקוש.

יאיר פינס, מנכ"ל משרד הבינוי: "מכרזים לאלפי יחידות דיור נסגרו בימים האחרונים, ומהווים אמירה ברורה של היזמים ושל השוק, על הצורך הדחוף בהאצת ענף הנדל"ן בישראל. משרד הבינוי והשיכון ורמ"י ימשיכו לשווק מכרזים נוספים בקצב מואץ, מתוך הבנה כי היום יותר מכל, תחום הדיור הינו קטר צמיחה אדיר למשק ולכלכלה הישראלית".

יאיר רביבו, ראש העיר לוד: "זו הבעת אמון נוספת בלוד. העיר הופכת למרכז מגורים, תעסוקה ותחבורה ראשי בלב ישראל, וממנפת את המיקום יוצא הדופן שלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות