אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיליון ישראלים כבר התחסנו; אותרו 18 נשאים נוספים של המוטציה הבריטית צילום: אביגיל עוזי

מיליון ישראלים כבר התחסנו; אותרו 18 נשאים נוספים של המוטציה הבריטית

ראש הממשלה נתניהו אמר במתחם החיסונים באום אל פחם: "יש פוליטיקאים שמנעו סגר הדוק וקצר"; גנץ: "אכיפה ומניעה במקומות שצריך מונעת סגרים במקומות שלא צריך"; משרד הבריאות הודיע בצהרים כי מתוך 94 דגימות שנלקחו עם חשד למוטציה הבריטית של נגיף הקורונה התקבלו 18 דגימות חיוביות. מחצות אובחנו כמעט 3,000 מאומתים חדשים כאשר שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.8%

01.01.2021, 16:15 | ynet

משרד הבריאות עדכן היום (ו') כי מחצות אובחנו 2,922 בני אדם כנדבקים בקורונה, מתוך כ-50 אלף בדיקות שנערכו. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 5.8%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 699 חולי קורונה במצב קשה, מהם 173 מחוברים למכונות הנשמה. היום נפטרו 11 חולי קורונה, ובכך עלה מניין המתים מפרוץ המגפה ל-3,356.

מוקדם יותר היום הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין למתחם החיסונים בעיר אום אל פחם - שם בוצע החיסון המיליון נגד נגיף הקורונה. "זאת התרגשות גדולה", אמר נתניהו לאחר שתושב העיר מוחמד ג'בארין קיבל את החיסון. "אנחנו שוברים את כל השיאים, הבאנו מיליוני חיסונים לישראל". הוא תקף את כחול לבן ואמר: "יש פוליטיקאים שמנעו מאיתנו לעשות סגר הדוק וקצר". נתניהו אמר עוד: "הקדמנו את כל העולם ועכשיו אנחנו מקדימים אותם עם קופות החולים המצוינות שלנו. אנו זזים קדימה במהירות עצומה לחיסון כלל האוכלוסייה". יום אחרי שביקר במתחם חיסונים בטירה, אמר ראש הממשלה: "חשוב לי שגם הציבור הערבי בישראל יתחסן מהר. זה חשוב משום שזו הצלת חיים, ממש הצלת חיים".

 

 

  

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

הוא הוסיף: "ברגע שהדבר הזה יגיע למסה קריטית של מתחסנים, אפשר לפתוח את המסחר, החנויות, המסעדות, הכול. אפשר לנסוע לחו"ל, לעשות עסקים ולטייל בדובאי, אבו דאבי, בחריין. השלום שפתח את העולם ושינה את ההיסטוריה ומשנה גם את ההיסטוריה שלנו, גם כחברה ישראלית וגם כמדינה".

 

שר הביטחון בני גנץ הגיב לדברי נתניהו ואמר: "אכיפה ומניעה במקומות שצריך מונעת סגרים במקומות שלא צריך".

 

בתוך כך, משרד הבריאות הודיע בצהרים כי מתוך 94 דגימות שנלקחו עם חשד למוטציה הבריטית של נגיף הקורונה התקבלו 18 דגימות חיוביות. חלק מהמקרים שזוהו הינם חוזרים מחו"ל ששהו במלוניות לצורך הבידוד, והשאר זוהו מדגימות שנלקחו בישראל. מקרים אלו נמצאים בבירור. עד כה זוהו בישראל 23 נשאי המוטציה מתוכם שישה חוזרים מחו"ל ודאיים. כיום ישנן עוד כ-400 דגימות נוספות מכל הארץ שנמצאות בתהליכי ריצוף, כחלק מהמערך הלאומי לריצוף גנטי שהקים משרד הבריאות.

 

מבין המקרים שזוהו, שניים הם חוזרים מחו"ל ששהו במלוניות לצורך הבידוד, והשאר זוהו מדגימות שנלקחו בישראל מהיישובי: גבעת זאב, ירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עלית, מודיעין עלית, רמת גן, טבריה, לקיה וכסיפה. מקרים אלו נמצאים בבירור לראות האם יש חשיפה לחו"ל.

 

לפי משרד הבריאות, מספר המקרים שזוהו עם הווריאנט הבריטי בישראל עומד על 23, שישה מהם חזרו מחו"ל. כיום ישנן עוד כ-400 דגימות נוספות מכל הארץ שנמצאות בתהליכי ריצוף, כחלק מהמערך הלאומי לריצוף גנטי שהקים משרד הבריאות.

 

 

 

  

מוקדם יותר היום הודיע המשרד כי 5,804 מאומתים חדשים לנגיף הקורונה אובחנו ביממה החולפת. 102,860 בדיקות בוצעו אתמול (חמישי), ושיעור החיוביים עומד על 5.7%. בישראל אין עוד ערים שמוגדרות "ירוקות", למעט כמה יישובים קטנים. כך לפי נתוני משרד הבריאות.

 

 

מתחסנים בתל אביב, צילום: אביגיל עוזי מתחסנים בתל אביב | צילום: אביגיל עוזי מתחסנים בתל אביב, צילום: אביגיל עוזי

 

 

צה"ל ממשיך במבצע החיסונים

 

גם צה"ל ממשיך במבצע החיסונים, ובתוך פחות מארבעה ימים הספיקו שם לחסן 8,735 חיילים שקיבלו את המנה הראשונה של החיסון. זאת מתוך כ-50 אלף מנות למתחסנים שצה"ל קיבל מהאספקה הארצית - ל-25 אלף משרתים.

 

היעד שצה"ל קבע לחיסונים בשבוע הראשון הוא כ-6,000 מתחסנים, במבצע שמנוהל ישירות על ידי סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר. בין המתחסנים גם חיילי חובה כבני 20, ממערכים שהוגדרו בצבא כחשובים ביותר, כמו למשל 8200 של אגף המודיעין. חיילים אלו, בניגוד למשל ללוחמים רבים שלא חוסנו עדיין, נדרשים לפעול בחדרים סגורים כל העת, ולכן זכו לעדיפות.

 

גם חברי פורום מטכ"ל מתחסנים בזה אחר זה, כאשר ימי החיסון הראשונים מוגדרים כ"פיילוט", בבסיסים כמו גלילות, פלמחים, בצת של חיל הים ועוד. ביחידות שבהם משרתים יותר מאלף חיילים, החיסונים יבוצעו ביחידה. את התעדוף הגדיר הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, עם ראשוניות לאוכלוסיות כסגלי רפואה וחיילים, בעיקר אנשי קבע, בעלי רקע רפואי הכרוך בסיכון עם הדבקה בקורונה. בימים אלה מתחסנים גם צוותי לחימה ייחודיים כצוותי צוללות עם אילוצים מבצעיים למשימות ממושכות, וכן קצינים בכירים כדי להוות דוגמה לפקודיהם.

 

לאחר דיון עם הפרקליטות הצבאית הוחלט שלא לחייב בפקודה את החיילים להתחסן, אך מעבר לקמפיין פנימי של עידוד ההתחסנות, יש מי שעשה צעד אחד קדימה: מפקד אוגדה 162 של פיקוד הדרום קרא לחיילי החטיבות תחתיו להתחסן בהמוניהם, כאשר הגדוד בעל אחוז המתחסנים הגבוה ביותר יזכה לפרס כספי של 10,000 שקלים, והמקום השני יזכה לפרס של 5,000 שקלים.

בצה"ל אומרים כי "כחלק ממאמצי החיסונים במדינה וכפי שקורה בכל הצבא, מתחסנים בימים אלו משרתי אגף המודיעין, על פי מדיניות התואמת את מדיניות החיסונים של צה"ל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות