אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח של צה"ל: "לקדם חיסונים ולהדק את הסגר - כדי שלא נהיה לונדון" צילום: אי פי איי

דו"ח של צה"ל: "לקדם חיסונים ולהדק את הסגר - כדי שלא נהיה לונדון"

אנשי מרכז המידע של אגף המודיעין של צה"ל קוראים לממשלה לנקוט סגר הדוק יותר, הכולל בדיקות, הסברה והגבלות מחמירות, ובהן הגבלות תנועה וסגירת מערכת החינוך בכל הארץ למספר שבועות, וביתר שאת ביישובים שבהם נמצאה כבר עדות להימצאות המוטציה

04.01.2021, 07:42 | אדריאן פילוט
"מכיוון שהנגיף מהזן הבריטי החל להתפשט בישראל, תיתכן בקרוב עלייה נוספת בקצב ההדבקה, הגבוה מלכתחילה. כדי להימנע מתרחיש התפרצות הדומה לזה שהתרחש בלונדון, יש לנסות לעכב ככל הניתן את ההתפרצות ולקדם את מבצע החיסונים במיקוד אוכלוסיות הסיכון", נכתב בדו"ח מיוחד של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, המורכב מאנשי אגף המודיעין של צה"ל, ואשר הופץ למקבלי ההחלטות.

קראו עוד בכלכליסט

אנשי מרכז המידע קוראים לממשלה לנקוט סגר הדוק יותר, הכולל בדיקות, הסברה והגבלות מחמירות, ובהן הגבלות תנועה וסגירת מערכת החינוך בכל הארץ למספר שבועות, וביתר שאת ביישובים שבהם נמצאה כבר עדות להימצאות המוטציה.

בדו"ח מדגישים כי "לצד ההתקדמות המרשימה במבצע החיסונים בישראל, אנשים רבים עדיין עלולים להידרדר למצב קשה ולמצער למות מהנגיף גם מתחת לגיל 60, וכמובן גם בקרב קבוצת בני ה־60 ומעלה שטרם התחסנה".

ממליצים לסגור את בתי הספר, צילום: רויטרס ממליצים לסגור את בתי הספר | צילום: רויטרס ממליצים לסגור את בתי הספר, צילום: רויטרס

עוד הומלץ "להיערך לתרחישים דומים למול התפתחות נוספת של הנגיף מהזן הבריטי או מזנים אחרים". זאת תוך "חיזוק השליטה בכניסת הנגיף לשטח ישראל, ניטור ובקרת הזנים הקיימים בארץ והכנת נוהלי חירום למקרה התפרצות, בדגש על זנים שעשויים לסכן את יעילות החיסון".

גם בגלל ההקלות בסגר

אנשי המודיעין בצה"ל מזכירים כי במהלך דצמבר זינקה התחלואה בבריטניה פי 2.67, מכ־15 אלף חולים חדשים ביום לכ־40 אלף ביום, למרות נוהלי ריחוק חברתי משמעותיים שהחלו כבר ב־20 בדצמבר. עוד עולה מהנתונים הבריטיים כי שיעור החיוביים לקורונה מתוך כלל הבדיקות במדינה כמעט הכפיל עצמו, ועלה מ־4.8% בתחילת דצמבר ליותר מ־9% ב־28 בדצמבר, והתמותה הגיעה לכ־500 נפטרים חדשים ביום.

בדומה לישראל, חלק ניכר מהעלייה בתחלואה נבעה כנראה מההקלות בסגר שהוטל בנובמבר עקב גל תחלואה קודם, אך גם בגלל התפשטות של מוטציה חדשה מידבקת יותר ברחבי המדינה. לפי הנתונים, באזורים שבהם הזן החדש הופיע הוא הפך דומיננטי ביותר בפרק זמן של כחודש וחצי. החוקרים משערים שייתכן שהזן הזה גם מדבק יותר עבור צעירים. זו הסיבה שהבריטים דרשו את סגירתה של מערכת החינוך במדינה. אם לא די בכך, הוחלט על למידה מרחוק לפחות עד 18 בינואר לתיכונים בכל המדינה, ולבתי הספר היסודיים באזורי ההתפרצות.

ב־20 בחודש שוב הוחמרו בחדות נוהלי הריחוק החברתי במדינה, בדומה לאלו שהוטלו בסגר הראשון של חודש מרץ. נכון לסוף דצמבר, למרות ההידוק, התחלואה בבריטניה ממשיכה לעלות באופן חד, ולפני ימים מספר הוחלט על הידוק נוסף לרמה 4 — הרמה הגבוהה ביותר, במסגרתו נסגרים עסקים שאינם חיוניים, נאסרים מפגשים בשטח סגור, וחלה הגבלת תנועה על יציאה מאזור הסגר.

טיפול בתוך טנדרים

עם זאת, מדיווחי חברות התרופות מסתמן שהחיסונים צפויים להיות יעילים גם נגד הזן החדש, שלפי הערכת רשויות הבריאות בבריטניה, הוא אכן מדבק יותר, בכמעט 56% יותר מזני הקורונה הרגילים, אך אין די מידע המאפשר להעריך את חומרת המחלה לה הוא גורם.

ההתפרצות הזו, יחד עם העלייה בתחלואה, גרמה להכבדה מטרידה על מערכת הבריאות בכלל והאשפוז בפרט. כבר היום מספר המאושפזים במדינה עולה במהירות וכעת הגיע אף גבוה משהיה בגל התחלואה הראשון, עם למעלה מ־22 אלף מאושפזים, דבר שהצריך טיפול באמבולנסים ואף טנדרים בכניסה למיון עד פינוי מיטת אשפוז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות