אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ הוקלט לוחץ על רפובליקנים: "תמצאו לי 11,780 קולות". הם ענו: "אבל ספרנו נכון" צילום: איי פי

טראמפ הוקלט לוחץ על רפובליקנים: "תמצאו לי 11,780 קולות". הם ענו: "אבל ספרנו נכון"

"וושינגטון פוסט" מפרסם הקלטה הממחישה את מכבש הלחצים שמפעיל נשיא ארה"ב על אנשי מפלגתו בג'ורג'יה כדי שיבטלו את ניצחון ביידן שם ויעניקו אותו לו. "אין שום דבר לא בסדר בלהגיד שחישבתם את הנתונים מחדש", לחץ על מזכיר המדינה המקומי, ועבר לאיומים. הרפובליקני נשמע משיב לו: "אדוני הנשיא, המידע שלך שגוי, המספרים שלנו נכונים"

04.01.2021, 00:09 | ynet
"וושינגטון פוסט" חשף הערב (יום א') הקלטה שבה נשמע הנשיא היוצא של ארה"ב, דונלד טראמפ, מנסה לשכנע את מזכיר המדינה של ג'ורג'יה "למצוא" מספיק קולות כדי להפוך את ההפסד שלו במדינה זו לג'ו ביידן – לניצחון.

 

בשיחה, שנמשכה כשעה ושבאתר העיתון מובאים קטעים ממנה, שוחח טראמפ עם מזכיר המדינה המקומי בראד רפנספרגר, שגם הוא, כמו הנשיא, רפובליקני. לפי הכתוב בעיתון, במהלך השיחה המלאה טראמפ נשמע מעת לעת מחמיא לרפנספרגר ואף מתחנן לפניו בניסיון לגרום לו לשנות את תוצאות הבחירות בג'ורג'יה ולקבוע שהוא, טראמפ, ניצח שם, ולא ביידן. ברגעים אחרים בשיחה, שלפחות חלקם מובאים בהקלטה שפורסמה ב"פוסט", נשמע טראמפ מאיים על רפנספרגר במרומז בהשלכות פליליות שמהן מזכיר המדינה יסבול אם לא ייענה לו.

 

 

 

בבחירות בנובמבר, נזכיר, ניצח ביידן את טראמפ במניין האלקטורים – השיטה שבה מוכרעות הבחירות – בתוצאה 232-306. 16 מהאלקטורים האלה קיבל ביידן מג'ורג'יה, שם ניצח את טראמפ בפער קטן מאוד – של 11,779 קולות (0.2%). בכך היה ביידן למועמד הדמוקרטי הראשון שמנצח בבחירות לנשיאות בג'ורג'יה מאז ביל קלינטון ב-1992. טראמפ, מצדו, טען שבג'ורג'יה, וכך גם בשורה של מדינות מפתח אחרות, בהן פנסילבניה ואריזונה, הושג ניצחונו של ביידן באמצעות הונאה וזיוף קולות. הוא לא הציג שום ביסוס ממשי לכך, וכל העתירות המשמעותיות שהגיש לבתי המשפט בעניין זה נדחו, בכלל זה על-ידי שופטים שמרנים. טראמפ קיווה ששופטים אלה יתייצבו לימינו, אבל בפועל גם הם קבעו כי אין יסוד לטענותיו.

 

בשבועות האחרונים מפעיל טראמפ לחץ עצום על בכירי הרפובליקנים בג'ורג'יה, ובראשם המושל בראיין קמפ ומזכיר המדינה המקומי רפנספרגר, שמתוקף תפקידו אחראי על ניהול מערכות הבחירות במדינה. בפני תומכיו הוא מציג את ההתעקשות שלהם לאשר את התוצאות כבגידה במפלגה הרפובליקנית וכפעילות בשירות הדמוקרטים.

נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ, צילום: איי פי נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ | צילום: איי פי נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ, צילום: איי פי

בתקציר ההקלטה שפרסם הערב "וושינגטון פוסט" נשמעים מזכיר המדינה רפנספרגר והתובע הכללי של משרדו דוחים את טענותיו של טראמפ ומבהירים לנשיא כי בהאשמות שלו שהבחירות זויפו הוא נשען על תיאוריות קונספירציה חסרות יסוד. "תושבי ג'ורג'יה כועסים, תושבי ארה"ב כועסים", נשמע טראמפ אומר לרפנספרגר בהקלטה, "ואין שום דבר לא בסדר בלהגיד, אתה יודע, אה, שחישבתם (את הנתונים) מחדש".

 

מזכיר המדינה רפנספרגר, שמדגיש כבר שבועות, למרות השתייכותו למפלגה הרפובליקנית, כי הבחירות בג'ורג'יה התנהלו באופן הגון וצודק, נשמע בהקלטה אומר לטראמפ: "ובכן, אדוני הנשיא, האתגר שיש לך הוא, המידע שיש לך שגוי". בהמשך מתעקש טראמפ: "תראה, כל מה שאני רוצה לעשות זה דבר כזה: אני רק רוצה למצוא 11,780 קולות, שזה קול אחד יותר ממה שיש לנו. כי ניצחנו במדינה".

 

טראמפ למזכיר: אתם מסכנים את עצמכם

בשיחה נשמע טראמפ מאיים על רפנספרגר שהוא, מזכיר המדינה, יישא באחריות לכך שהרפובליקנים יפסידו בשני המרוצים לסנאט שיוכרעו השבוע בג'ורג'יה ושיקבעו איזו מפלגה תשלוט בסנאט האמריקני בשנתיים הקרובות. "לג'ורג'יה יש בחירות גדולות, ובגלל מה שעשית לנשיא – אתה יודע, אנשי ג'ורג'יה יודעים שזאת הונאה. בגלל מה שעשית לנשיא, הרבה אנשים לא הולכים להצביע, והרבה רפובליקנים הולכים להצביע באופן שלילי, כי הם שונאים את מה שעשית לנשיא, אוקיי? הם שונאים את זה. והם הולכים להצביע. ואתה תזכה לכבוד, הרבה כבוד, אם אפשר יהיה לסדר את זה לפני הבחירות".

 

במהלך השיחה נשמע טראמפ מציג לרפנספרגר ולתובע במשרדו ראיין ג'רמני גם את הטענה שחברת "דומיניון" האחראית למכשירי הצבעה בבחירות החליפה חלקים במכונות באופן שפגע בטראמפ, ושואל אותם אם הם יודעים משהו על כך. התובע משיב בפשטות: "לא". טראמפ שואל: "אתה בטוח, ראיין?". הוא משיב: "אני בטוח".

 

בשיחה אומר טראמפ למזכיר המדינה: "אתה צריך לרצות שיהיו לכם בחירות מדויקות. ואתה רפובליקני". רפנספרגר משיב: "אנחנו מאמינים שאכן יש לנו בחירות מדויקות". טראמפ עונה לו: "לא, אין לכם. לא, לא, אין לכם. אין לכם. אין לכם. אפילו לא קרוב". בשלב האיומים המרומזים אומר טראמפ לרפנספרגר: "אתם יודעים מה הם עשו ואתם לא מדווחים על זה. זאת עבירה פלילית, ואתם לא יכולים לתת לזה לקרות. זה סיכון גדול לך ולראיין, עורך הדין שלך. אסור לכם לאפשר לזה לקרות, ואני מיידע אותך שאתם נותנים לזה לקרות".

 

מחאה: רפובליקנים נגד ביידן בקונגרס

 

בהקלטה נשמע טראמפ אומר עוד לרפנספרגר שהבחירות נגנבו ממנו וש"זה הולך לעלות ביוקר, מהרבה בחינות, ואני חושב שאתה צריך להגיד שאתה תבחן את זה מחדש, ואתה יכול לבחון את זה מחדש, אבל לבחון את זה מחדש עם אנשים שרוצים למצוא תשובות, לא עם אנשים שלא רוצים למצוא תשובות". רפנספרגר עונה: "אדוני הנשיא, לך יש אנשים ששולחים מידע ולנו יש את האנשים שלנו ששולחים מידע, ואז הוא מובא בפני בית המשפט, ואז בית המשפט צריך להכריע. אנחנו צריכים לדבוק במספרים שלנו. אנחנו מאמינים שהמספרים שלנו נכונים".

 

יצוין כי גם אילו היה טראמפ מצליח להפוך מסיבה כלשהי את הפסדו בג'ורג'יה לניצחון, לא היה לו די בכך כדי לנצח בבחירות, משום שעדיין היו חסרים לו 22 אלקטורים כדי להגיע לרף הדרוש, 270. חבר האלקטורים, נזכיר, כבר התכנס בחודש שעבר ואישר את ניצחון ביידן.  

 

ביידן. הדמוקרט הראשון שניצח בג ביידן. הדמוקרט הראשון שניצח בג'ורג'יה זה 28 שנה במירוץ לנשיאות | צילום: איי פי ביידן. הדמוקרט הראשון שניצח בג

 

השלב האחרון באישור הפורמלי של ניצחון המועמד הדמוקרטי לנשיאות יגיע ביום רביעי, כששני בתי הקונגרס יתכנסו לישיבה שבה יימסרו התוצאות הרשמיות לסגן הנשיא מייק פנס, בעל בריתו של טראמפ, וזה ייאלץ, ברגע מביך עבורו, להכריז על ביידן כמנצח בעוד הבוס שלו, טראמפ, מערער על כך נחרצות.

 

חברים רפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים מתכוונים לנקוט במהלך הישיבה הזו צעד חריג ולהביע התנגדות לאישור תוצאות הצבעת האלקטורים. הצעד הזה יאלץ את הקונגרס לקיים שעות של דיונים ובסופו של דבר גם הצבעה על אישור התוצאות, אבל בהצבעה הזו אין לרפובליקנים סיכוי ממשי להביא לביטול ניצחונו של ביידן. הנשיא החדש יושבע בעוד שבועיים וחצי, ב-20 בינואר, וייכנס מיד לתפקיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות