אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר וביטוח לאומי סיכמו: יולדות מובטלות יקבלו דמי לידה צילום: צביקה טישלר

האוצר וביטוח לאומי סיכמו: יולדות מובטלות יקבלו דמי לידה

החוק הקיים יצר מצב שבו מובטלת שנכנסה להריון בתקופת האבטלה ולא חזרה לעבודה אינה יכולה לקבל דמי לידה או אבטלה. האוצר והביטוח הלאומי סיכמו שהן יקבלו דמי לידה אם יילדו עד ה-30 ביוני. הסיכום טעון עדיין שינוי חקיקה בכנסת

04.01.2021, 10:31 | שחר אילן

שר האוצר ישראל כ"ץ ומנכ"ל הביטוח לאומי מאיר שפיגלר סיכמו כי נשים שהפכו למובטלות מתחילת משבר הקורונה בחודש מרץ 2020 והיו מובטלות מאז ברצף יהיו זכאיות לדמי לידה. זאת, בניגוד למצב האבסורדי שיוצר החוק הקיים לפיו הן אינן זכאיות לדמי לידה או דמי אבטלה. הסיכום טעון שינוי חקיקה ולכן סביר שיעברו עוד מספר שבועות עד שיאושר בפועל.

קראו עוד בכלכליסט

מתחילת משבר הקורונה עברו כתשעה וחצי חודשים ולכן יש יותר ויותר נשים שנכנסו להריון כשהן כבר היו מובטלות. כמובן, במצב כזה גם היכולת לחזור לעבודה או למצוא עבודה פוחתת. לפי החוק הקיים, מובטלת שתלד החל מינואר 2021, וקיבלה בכל התקופה הזו דמי אבטלה, לא תהיה זכאית לדמי לידה. בנוסף יולדת אינה יכולה לענות להגדרה של מובטלת ולכן לא תקבל גם דמי אבטלה.

כאמור, עכשיו הושג סיכום בין האוצר לביטוח הלאומי כי מובטלות שיילדו בין ה-1 בינואר ל-30 ביוני יקבלו דמי לידה. הסיכום טעון שינוי של חוק הביטוח הלאומי, אבל סביר שלמרות פיזור הכנסת תמצא הסכמה רחבה להעביר אותו. מועד סיום ההקלה נקבע ל-30 ביוני בהתאם למועד הסיום המיועד של דמי האבטלה למובטלי הקורונה. בפועל סביר להניח שיהיה לחץ ציבורי להאריך את ההטבה גם מעבר לכך.

הסיכום טעון עדיין שינוי חקיקה בכנסת, צילום: Getty הסיכום טעון עדיין שינוי חקיקה בכנסת | צילום: Getty הסיכום טעון עדיין שינוי חקיקה בכנסת, צילום: Getty

כ"ץ אמר: "מדובר בתקלה שקרתה בגלל התמשכות דמי האבטלה בזמן הקורונה. הסיוע לנשים חיוני ומוצדק". לדבריו, "לא נשאיר אף אחד מאחור. נמשיך לטייב ולשפר את רשת הביטחון ככל שיהיה צורך עד להתגברות מלאה על המחלה וחזרה לשגרה".

שר העבודה והרווחה, חכ איציק שמולי אמר ש"מדובר במאבק צודק, שהיה קשה מאוד להתעלם ממנו, ביחוד שנשים הוצאו לחל"ת יותר מגברים". ההחלטה, לדבריו, "משמחת אותי במיוחד כהורה וגם כשר הרווחה. אלו שני הדברים שמניעים אותי יותר מכל לקום בבוקר ולהילחם על מה שנכון וצודק".

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי אמר ש"במשבר הקורונה נקלענו למצבים לא הגיוניים בהם על פי החוק הקיים, נוצרה פגיעה בזכויות סוציאליות. ככל שהמשבר מתמשך, יותר אוכלוסיות משלמות את המחיר והפעם היה מדובר בנשים שנמצאות בהריון בתקופת החל"ת הממושכת שנכפתה עליהם". לדבריו, "מצאנו אוזן קשבת למנוע את העוול"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות