אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה עובדים יפוטרו במשק על כל עובד בית מלון שיאבד את עבודתו? צילום: הרצל יוסף

כמה עובדים יפוטרו במשק על כל עובד בית מלון שיאבד את עבודתו?

ניתוח שפרסמו חוקרי אגף הכלכלנית הראשית באוצר: על כל משרה שתרד מענפי התעופה, הפנאי וההארחה - תרד חצי משרה נוספת במשק

04.01.2021, 13:46 | עמרי מילמן

פגיעה בהיקף של משרה בתחומי התעופה, הפנאי או ההארחה עלולה לגרור פגיעה בהיקף של כ-0.4 משרה בתחומים אחרים. כך עולה מניתוח שפרסמו היום (ב') חוקרי אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר. הניתוח בוחן את מידת ההשפעה של ההגבלות המחמירות בענפים מסוימים על כלל המשק, באמצעות הקשר התעסוקתי הקיים בינם לבין ענפים אחרים.

קראו עוד בכלכליסט

ההתמקדות בענפים אלו נעשתה לאור העובדה כי דווקא הם סובלים מההגבלות החמורות ביותר בשנה האחרונה. מהניתוח עולה כי הפגיעה לא נעצרת בעובדים בענפים אלו בלבד. זה מביא את הכלכלנית הראשית לציין את חשיבות "הצורך במדיניות התומכת בשרידות העסקים במשק, גם בענפים שבהם לא חלו מגבלות, וכן הצורך להבטיח את יכולתם של עובדים לבצע הסבות והתאמות מקצועיות מתאימות. זאת על מנת לתמוך ככל הניתן בחזרה אל תעסוקה מלאה בתום המשבר הבריאותי".

בתחום התעופה הועסקו כ-9,500 עובדים בשנת 2019, ולפי האומדנים ישנם כ-16.5 אלף מועסקים נוספים המתפרנסים מענף זה באופן עקיף. כלומר, ישנם כ-1.74 משרות בענפים אחרים על כל משרה בתחום התעופה. כרבע מהעובדים המתפרנסים באופן עקיף הם מסוכנויות הנסיעות ומארגני הטיולים ומעט פחות מרבע מהעובדים מועסקים בענפי השמירה והתחזוקה.

דיילת (ארכיון). פיטורים בענף מסוים משפיעים על ענפים נוספים שתלויים בהם, צילום: Vietnam Airlines דיילת (ארכיון). פיטורים בענף מסוים משפיעים על ענפים נוספים שתלויים בהם | צילום: Vietnam Airlines דיילת (ארכיון). פיטורים בענף מסוים משפיעים על ענפים נוספים שתלויים בהם, צילום: Vietnam Airlines

ענף נוסף שבו עלולות לחול מגבלות עד להשגת חיסוניות נרחבת באוכלוסייה הוא ענף שירותי האירוח, שבו הועסקו כ-39 אלף עובדים בשנת 2019. מניתוח הכלכלנית הראשית עולה כי היקף המועסקים הנוספים בענפים שמהם מבצעים העסקים בתחום האירוח רכישות הסתכם בכ-19 אלף. כלומר, יחס תלות של כ-0.5. מעל 20% מועסקים בשירותי שמירה ותחזוקה, כמעט 10% בענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי ועוד כ-10% בשירותי כביסה, ניקיון וכו'.

בענפי הספורט, בילוי ופנאי ויצירה, אמנות ובידור - שסובלים מהגבלות קשות - הועסקו כ-84 אלף עובדים ב-2019 ומהניתוח עולה כי אלו מקושרים לכ-37 אלף מועסקים אחרים, יחס תלות של 0.44. כרבע מהעובדים המקושרים מועסקים בענפי ייצור מוצרי מזון, ו-23% במסחר סיטונאי וקמעונאי.

הענפים שעבורם מדד התלות התעסוקתית הוא הגבוה ביותר, כלומר הכי הרבה עובדים תלויים בהם במשק באופן יחסי, הם ענפי ההובלה הימית והאווירית (1.74), שירותי התקשורת, כלומר הייטק (1.47), פרסום (1.24) ופעילות בנדל"ן (1.2).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות