אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנתי מה זה אג"ח ומהי מניה, עכשיו איך עושים מזה כסף? צילום: Pixabay

הבנתי מה זה אג"ח ומהי מניה, עכשיו איך עושים מזה כסף?

לאחר שהכרנו את מכשירי ההשקעה הקיימים, כעת נסביר איך הופכים את הידע להשקעות פרקטיות בפועל, ואיך מגבשים תפיסה של ציפיות עתידיות וגוזרים מהן השקעות רלוונטיות

05.01.2021, 13:38 | אתי אפללו

רבות מאיתנו קוראות חומרים כלכליים, יודעות מה זו מניה, ואפילו אג"ח, אבל איך מכאן יודעים במה להשקיע בשביל להרוויח?

קראו עוד בכלכליסט

נפתח בשתי אמירות: הראשונה: בתקופה בה הריבית אפסית נפתח פער עצום ברמת החיים בין מי שתנהל את הכסף שלה, לבין מי שתשאיר אותו בפק"מ, לכן כל אחת חייבת להבין בהשקעות.

השנייה: את לא חייבת להיות אשפית פיננסית בשביל להצליח להשקיע בצורה טובה, אבל את חייבת להבין מספיק: כי כל יועץ שהוא תמיד יראה לך כמה הוא הרוויח וכמה הוא מוצלח. אין אקסל שתראי בו הפסד.

השקעה, צילום: שאטרסטוק השקעה | צילום: שאטרסטוק השקעה, צילום: שאטרסטוק

1. הכירי את המכשירים: הצעד הראשון הוא היכרות עם המכשירים באמצעותם משקיעים: איך הם מתנהגים, איזה הטבות יש עליהם, מה המיסוי, מהם אפיקי ההשקעה והסיכונים בהם, כללי הנזילות ואיך סוחרים בפועל. אנחנו לא נתמקד בכך בכתבה הזאת, נעסוק בפירוט במכשירים שונים בהזדמנות אחרת. הכתבה הזו באה לדבר על השלב הבא: את יודעת כבר מהי קרן נאמנות, ויודעת מה זו מניה, איך עושים מזה כסף?

2. תפתחי את העיניים, ותשאלי את עצמך, מי ירוויח ממה שקורה בעולם? למשל: יש קורונה, מי ירוויח מזה? חברות התרופות, חברות שמייצרות תוכנות לתקשורת מרחוק, חברות המזון ויצרניות נייר הטואלט. דוגמא נוספת: נבחר נשיא חדש בארה"ב, מי ירוויח מזה? ידוע שהנשיא חובב אנרגיה ירוקה, סביר להניח שהסקטור יפרח. דוגמא שלישית: הורידו את מגבלת מסלול הפריים מהמשכנתאות דבר שיקל על רוכשים לקבל משכנתא שמתאימה יותר לצרכיהם. מי ירוויח מכך? חברות הבנייה למגורים.

למעשה השקעה בשוק ההון מבטאת את הציפיות של משקיעים שונים לרווח שיציגו חברות שונות, הרווח מושפע מאירועי מקרו שקורים, או מביצועים ספציפיים של אותה חברה (פתחה קו ייצור חדש, החליפה מנכ"ל, ביצעה התייעלות).

איך יודעים מי ירוויח? זו לא רולטה, זה לא קזינו – שוק ההון מבטא ציפיות עתידיות של משקיעים. מהן ציפיות עתידיות? הקורונה היא עובדה מוגמרת והשפעותיה כבר מגולמות במחירי המניות הרלוונטיות. כעת כאשר משקיעים מסתכלים על השוק הם מנסים להעריך: מתי יהיה חיסון, ועל איזה סקטורים הוא ישפיע באיזו עוצמה? אם אתן מעריכות יהיה חיסון תוך חצי שנה אז יחזרו בתי הקולנוע, אולי הקרוזים – דבר שישפיע גם על חברות הדלק. יכול להיות שאתן מעריכות שלחיסון ייקח ארבע שנים להשפיע ואז אלו סקטורים מעניינים פחות.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

3. בבחינת אפיקי השקעה מעניינים עליכן בעצם לגבש ציפיות לגבי איך יתנהג השוק בעתיד, ואיך עושים זאת? קוראים ולומדים. קוראים עיתוני כלכלה, סקירות שונות (כל בתי ההשקעות מפרסמים), עוקבים אחרי משקיעים מפורסמים, ומנסים להבין איך אירועים שקורים ישפיעו ועל מה. לאט לאט תתמקדו – יש סקטור שמעניין אתכן? תלמדו עליו, יש כלכלה גיאוגרפית שמעניינת אתכן? ארה"ב? סין? תקראו עליה, תעקבו לראות איך היא מתנהגת באירועים שונים – וגם מה הסיכונים בהשקעה בה, כלומר: מה יכול לקרות כדי שהציפיות שלכן לרווח לא יתממשו.

למשל: מלחמה קרה בין ארה"ב וסין. כמה שתלמדו יותר, כך תגבשו תפיסה שלמה יותר על מערכת האירועים וההתנהגות של השווקים. התייעצו הרבה – אבל אל תתנו לעצות להרתיע אתכן. עצה כמו "בשביל מה לך, את תפסידי", היא לא עצה לגיטימית. כולם מפסידים בשוק ההון, ומרוויחים, ומפסידים. בסוף בתכנון נכון תצאי עם יותר רווח מהפסד.

4. אחרי שגיבשתן לעצמכן תפיסה של ציפיות ומי עשוי להרוויח בהתממשות של ציפיות אלו, נסו להבין מכשירים שאם תבחרו בהשקעה בהם, מרוויחים למעשה מהתממשות הציפיות האלו. אתן חושבת שסקטור הבנקאות הולך להרוויח כי תהיה התאוששות מהירה במשק ופחות פשיטות רגל ממה שהיה נדמה עד כה? אחלה – איך משקיעים בסקטור הבנקאות? באמצעות מניות ישירות? מדד תל-אביב פיננסים? מה היתרונות והחסרונות של כל דרך השקעה שכזו?

אתן חושבות שזה הזמן להיחשף לארה"ב כי (תמיד יהיה כי, את חייבת לדעת להסביר לעצמך בצורה ריאלית מדוע יש לך ציפייה לרווח) שוק העבודה מתאושש שם בקצב הרבה יותר מהיר מהמצופה? איך יתאים לכן לעשות את זה? באמצעות רכישה של מדד מוביל? או בהתמקדות בסקטור מסוים? או אפילו בחברה מסוימת (דבר שדורש רמת הבנה גבוהה בביצועי החברה).

5. רגע לפני שאתן יוצאות לדרך, וודאו שיש לכן אסטרטגיית השקעות כוללת. מה הכוונה? בהשקעות יש קשר בין רמת הסיכון המומלצת (לדוגמא היקף ההשקעה במניות שהן תנודתיות מאוד מכלל התיק) לבין אופק ההשקעה שלכן. הסיבה: מכיוון ששוק ההון תנודתי קשה לתזמן בדיוק מתי יתממשו ההערכות שלכן, והאם לא יהיו מהמורות נוספות בדרך. כסף שאתן צריכות לעוד חודש, לא כדאי להשקיע אותו באפיקים מסוכנים, אבל כסף שתצטרכו בעוד עשור – אפשר בהחלט להשקיע בסיכון גבוה יותר, לספוג ירידות, ולהמתין לעליות.

6. וזהו. אם אתן מבינות אילו תחומים ייהנו מהתרחשויות כלכליות שונות, ומכירות את המכשירים השונים, ויודעות מה רמת הסיכון המתאימה לכן, עכשיו כבר כל אחת מה שמתאים לה: מי שמעוניינת יכולה לסחור לבד, ומי שמעוניינת יכולה להיעזר ביועץ – ולנהל איתו שיח ממקום מודע לחלוטין לסיכונים, להזדמנויות, ולמקומות בהן אין כיסוי להבטחות שלו.

7. .אל תחליפו השקעות כל יומיים, אל תברחו מהשקעות שלכן לאחר שספגתן ירידות חדות במשבר בלתי צפוי. העריכו בקור רוח פעם בכמה זמן את הסיבות שבגללן בחרתן דווקא בהשקעה הזו, ופעלו רק אם הן השתנו.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות