אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד הישג לטראמפ: "מדינות המפרץ מסירות את החרם על קטאר" צילום: רויטרס

עוד הישג לטראמפ: "מדינות המפרץ מסירות את החרם על קטאר"

בכיר בממשל האמריקני הודיע כי סעודיה, האמירויות, בחריין וגם מצרים יחתמו מחר על הסכם להסרת המצור הדיפלומטי והכלכלי על הנסיכות העשירה, שאותו הטילו לפני 3.5 שנים בטענה שהיא תומכת בטרור. ההסכם מצטרף להסכמי כינון היחסים בין ישראל לאמירויות, בחריין, סודן ומרוקו: "פריצת דרך גדולה"

04.01.2021, 21:51 | ynet
גורם בכיר בממשל האמריקני אמר הערב (יום ב') כי פריצת דרך הושגה במשא ומתן לסיום הסכסוך בין סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים לבין קטאר, וכי הכוונה היא לחתום על הסכם לסיום הסכסוך ביניהן מחר. לפי אותו גורם, המדינות יסירו את המצור שהטילו על קטאר לפני שלוש שנים וחצי, ודוחא מצדה תמשוך את התביעות שהגישה בעניין.

 

קראו עוד בכלכליסט

אם סעודיה ובעלות בריתה אכן יסירו את החרם מעל קטאר בתיווך ארה"ב, הרי שזהו עוד הישג לנשיא האמריקני דונלד טראמפ במזרח התיכון, שבועיים וחצי לפני שיפנה את מקומו בבית הלבן לג'ו ביידן. ההסכם המסתמן במפרץ מצטרף להסכמי כינון היחסים בין ישראל לבין האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו.

 

סעודיה, האמירויות, בחריין ומצרים הטילו חרם דיפלומטי, מסחרי ותיירותי על קטאר ביוני 2017, בטענה שהנסיכות העשירה – שנחשבת לבעלת ברית הן של וושינגטון והן של איראן – תומכת בטרור. קטאר מצדה דחתה את הטענות, וטענה כי החרם נועד לפגוע בריבונותה.

 

 

דוחא, צילום: רויטרס דוחא | צילום: רויטרס דוחא, צילום: רויטרס

 

המקור הבכיר בממשל טראמפ ששוחח הערב עם התקשורת סיפר כי יועצו הבכיר של טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, סייע לרקום את ההסכם בין הצדדים. לפי הדיווחים, טקס החתימה עליו יתקיים מחר בסעודיה, וישתתפו בו בין השאר קושנר, השליח האמריקני לענייני המזרח התיכון אבי ברקוביץ' וכן בראיין הוק, יועץ מיוחד במחלקת המדינה האמריקנית. מנהיגי מדינות המפרץ אמורים להתכנס מחר בסעודיה לוועידת פסגה שנתית, ובה אמורה להיעשות ההכרזה הרשמית על ההסכם.

 

לפי הגורם האמריקני, ההסכם שגובש קובע כי ארבע המדינות יסירו את המצור על קטאר, ובתמורה לכך קטאר תמשוך את התביעות שהגישה בעניין המצור הזה. "זו פריצת דרך גדולה", אמר הערב המקור האמריקני. "המצור יוסר. הוא יאפשר מעבר של נוסעים וסחורות בין חמש המדינות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות