אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון הבריאות העולמי: "אין הוכחה שהמוטציה הדרום אפריקאית מדבקת יותר מהבריטית"        צילום: גטי

דיווח שוטף

ארגון הבריאות העולמי: "אין הוכחה שהמוטציה הדרום אפריקאית מדבקת יותר מהבריטית"

גרמניה: הסגר הכללי יימשך לפחות עד סוף ינואר; בספרד מודאגים מקצב החיסונים הנמוך: "שהצבא יתגייס למבצע"; בריטניה: 600 אלף עסקים יקבלו מענק חד-פעמי של עד 9,000 פאונד; בגלל בעיה לוגיסטית, בלגיה תקבל רק חצי מכמות חיסוני פייזר בינואר; ה-FDA: "מוקדם מדי לערוך שינויים במינון מנות החיסונים לקורונה"; צרפת מרחיבה ומאיצה את החיסונים בעקבות הביקורת החריפה

05.01.2021, 22:35 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:33 - גרמניה: הסגר הכללי יימשך לפחות עד סוף ינואר

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה כי הסגר הכללי במדינה יימשך לפחות עד ל-31 בינואר. מרקל, שקיימה מסיבת עיתונאים בברלין לאחר ששוחחה עם 16 ראשי מדינות המחוז בגרמניה, הודיעה על הגבלות חדשות ומחמירות בניסיון להילחם בזינוק בתחלואה בקורונה.

 

 

הקנצלרית מרקל, צילום: רויטרס הקנצלרית מרקל | צילום: רויטרס הקנצלרית מרקל, צילום: רויטרס

 

 

22:05 - ארגון הבריאות העולמי: "אין הוכחה שהמוטציה הדרום אפריקנית מדבקת יותר מהבריטית"

ד"ר מריה ואן קרקהוב מארגון הבריאות העולמי אמרה כי אין אינדיקציות לכך שזן נגיף הקורונה שזוהה בדרום אפריקה מדבק יותר מהזן המוטנטי שהתגלה בבריטניה. את הדברים אמרה במסיבת עיתונאים שקיים הארגון, בצל החששות שהובעו מפני התפשטות המוטציות ועמידותן. מוקדם יותר אמרו חוקרים שהיו מעורבים בזיהוי המוטציה הדרום אפריקאית, כי מסתמן שחיסוני הקורונה יגנו גם מהם.

 

17:43 - ספרד: דאגה מקצב החיסונים הנמוך. הצעה לגייס את הצבא למבצע

שרת ההגנה של ספרד הציעה שהצבא יעזור להאיץ את מבצע החיסונים במדינה, על רקע התסכול הגואה מהמבצע המדשדש. פחות מ-83 אלף מנות חיסון ניתנו מאז שספרד השיקה את מבצע החיסונים שלה לפני עשרה ימים. "בקצב הנוכחי ייקח לנו חמש שנים לחסן את האוכלוסייה", אמר אנטוניו פורקדה, אח בתפקידו, לעיתון אל מונדו.

ספרד נמנית על המדינות שנפגעו הכי קשה מהנגיף, עם יותר מ-50 אלף מתים וקרוב לשני מיליון מקרים מאומתים. מבצעי החיסון רשמו תוצאות מגוונות בין מחוזות המדינה השונים. מדריד הודיעה בשבת שהשתמשה ב-6% ממנות החיסון שקיבלה, בעוד מחוז אסטוריאס הצפוני אמר אתמול שהשתמש כבר ב-81% מתוכן.

הובלת חיסונים בספרד, צילום: גטי הובלת חיסונים בספרד | צילום: גטי הובלת חיסונים בספרד, צילום: גטי

על רקע הדברים, אמרה שרת ההגנה הספרדית שהצבא יכול לעזור אם יידרש. "הם זמינים באופן מלא לכל מה שרשויות הבריאות יבקשו מאיתנו", אמרה מרגריטה רובלס. "יש לנו את הלוגיסטיקה הנחוצה".

הצבא הספרדי סייע עד כה במלחמה במגפה, החל מחיטוי בתי אבות ועד לחקירות אפידמיולוגיות. אך הממשלה השמרנית של מחוז מדריד אמרה שהיא מעדיפה לפנות למגזר הפרטי לסיוע במתן החיסון. "במצב של מגפה, יש להשתמש בכל המשאבים הנחוצים, לאומיים או פרטיים",  אמר אנטוניו ספטרו, סגן ראש רשות הבריאות של מדריד.

מעט לאחר שהדברים נאמרו פורסם שהממשלה המחוזית של הבירה חתמה על חוזה בסך 800 אלף יורו עם הצלב האדום לאספקת 25 עובדים למתן החיסונים - הרשות המחוזית הראשונה בספרד שפונה לקבלני משנה לביצוע מבצע החיסונים.

14:38 - בריטניה: 600 אלף עסקים יקבלו מענק חד-פעמי של עד 9,000 פאונד

ממשלת בריטניה הודיעה כי כ- 600 אלף עסקי קמעונאות, אירוח ופנאי יוכלו לתבוע מענק חד-פעמי של עד 9,000 פאונד. התשלומים יעלו לאוצר 4.6 מיליארד פאונד והם נועדו לסייע לתמיכה בעסקים בעקבות הסגר המחמיר עליו הכריז אתמול ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. שר האוצר הבריטי, רישי סונאק, הודיע על 594 מיליון פאונד נוספים שיינתנו לרשויות המקומיות כדי לתמוך בעסקים שאינם זכאים למענקים.

רישי סונאק, שר האוצר הבריטי, צילום: גטי אימג רישי סונאק, שר האוצר הבריטי | צילום: גטי אימג'ס רישי סונאק, שר האוצר הבריטי, צילום: גטי אימג

 

14:05 - הקרמלין: פוטין ומרקל שוחחו על אפשרות לייצר במשותף חיסונים נגד קורונה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחו על האפשרות לייצר במשותף חיסונים נגד קורונה – כך מסר דובר הקרמלין. "נושאי שיתוף הפעולה במאבק במגפת הקורונה נדונו תוך שימת דגש על האפשרות לייצור משותף של חיסונים", נאמר בהודעה. דובר הקרמלין הוסיף כי הושגה הסכם "להמשיך במגעים בנושא" בין משרדי הבריאות של שתי המדינות וסוכנויות מתמחות, גרמניה ורוסיה החלו בחיסון האזרחים. גרמניה משתמשת בחיסון שפותח במשותף על ידי פייזר וחברת BioNtech ואילו רוסיה מחסנת בחיסון שפיתחה – ספוטניק V.

ולדימיר פוטין ואנגלה מרקל, צילום: בלומברג ולדימיר פוטין ואנגלה מרקל | צילום: בלומברג ולדימיר פוטין ואנגלה מרקל, צילום: בלומברג

13:45 - בגלל בעיה לוגיסטית, בלגיה תקבל רק חצי מכמות חיסוני פייזר בינואר

בלגיה תקבל רק מחצית מכמות החיסונים שהזמינה מפייזר לחודש ינואר בגלל קושי לוגיסטי – כך מדווחת רויטרס. דובר משרד הבריאות, איב ואן לאת'ם, אמר כי נושא לוגיסטי במחצית השנייה של דצמבר מנע את מסירת החיסונים כמתוכנן באסטרטגיית החיסון הבלגית, מבלי לפרט את הבעיה. "חברת פייזר תוכל לספק רק מחצית מהכמות המתוכננת לינואר ולכן אנו עוברים מ -600,000 מנות לכ-300,000 מנות", אמר ואן ליתם במסיבת עיתונאים.

בדיקת קורונה באנטוורפן, בלגיה, צילום: איי פי בדיקת קורונה באנטוורפן, בלגיה | צילום: איי פי בדיקת קורונה באנטוורפן, בלגיה, צילום: איי פי

13:16 - הונגריה מבטלת את אישור נחיתת טיסות מבריטניה

ממשלת הונגריה תבטל מחר את האיסור על נחיתת טיסות מבריטניה, כך הודיע צוות המשימה הממשלתי לקורונה. הממשלה הטילה את האיסור ב- 22 בדצמבר כדי להגביל את התפשטות המוטציה החדשה של הקורונה שהתגלתה בבריטניה. האיסור אמור היה להימשך עד 8 בפברואר.

 

12:47 - איראן: התגלה מקרה ראשון של מוטציית הקורונה

איראן רשמה את המקרה הראשון של גרסת הנגיף החדשה של קורונה אצל תייר שהגיע מבריטניה, כך מדווח רויטרס.

12:18 - גרמניה: עלייה של כ-2% במכירות הקמעונאיות בנובמבר

למרות התפשטות הקורונה בגרמניה, בחודש נובמבר עלו המכירות הקמעונאיות ומספר המובטלים ירד בדצמבר החולף. משרד הסטטיסטיקה הפדרלי מסר כי המכירות הקמעונאיות עלו ב-1.9% בנובמבר, למרות שהיה צפי להתכווצות. עוד נמסר כי , כך הערכה היא שהמכירות גדלו בכל 2020 בכ-4%, לאחר עלייה של 3.2% ב-2019.

העלייה החודשית – בזמן של סגר חלקי עם חנויות פתוחות – מקורה בעסקאות מקוונות והוצאות על שיפוצי בתים ומשרדים.

סוכנות העבודה הפדרלית מסרה במקביל כי המובטלים ירד ב-37,000 איש בדצמבר. אנליסטים ציפו לעלייה.

חנות סגורה באסן גרמניה, צילום: AP חנות סגורה באסן גרמניה | צילום: AP חנות סגורה באסן גרמניה, צילום: AP

11:45 - דיווח: יפן שוקלת להכריז על מצב חירום בטוקיו ובסביבתה

יפן שוקלת להכריז על מצב חירום בטוקיו ובסביבתה לאחר שהגיעה לשיא של 4,670 נדבקים יומיים בקורונה. כך מדווחת התקשורת היפנית.

טוקיו הבוקר, צילום: איי פי טוקיו הבוקר | צילום: איי פי טוקיו הבוקר, צילום: איי פי

11:40 - צרפת: בעקבות הביקורת החריפה, יורחבו החיסונים ויוגבר הקצב

שר הבריאות של צרפת, אוליבייה וראן, אמר כי הממשלה מרחיבה את מתן החיסונים נגד קורונה לכבאים ולעובדי סיוע מעל גיל 50. לדבריו, 300 מרכזי חיסון יפעלו מהשבוע הבא. וראן ציין כי בסוף ינואר תאשר צרפת חיסון של בני 75 ומעלה המתגוררים בבית.

שר הבריאות של צרפת, אוליבייה וראן , צילום: איי פי שר הבריאות של צרפת, אוליבייה וראן | צילום: איי פי שר הבריאות של צרפת, אוליבייה וראן , צילום: איי פי

רויטרס מדווחת כי צרפת האיצה את חיסון צוות הרפואה בבתי חולים לאחר שספגה ביקורת על התחלה איטית. צרפת חיסנה רק 516 בני אדם במהלך השבוע הראשון של קמפיין שהתמקד בתושבי בית אבות.

 מספר הנדבקים בקורונה עומד כעת על 2,659,750, החמישי בגודלו בעולם. מספר המתים מהנגיף עומד על 65,415, השביעי בגובהו בעולם.

קשישיה בעיר מונפלייה  שחוסנה אתמול נגד קורונה , צילום: איי אף פי קשישיה בעיר מונפלייה שחוסנה אתמול נגד קורונה | צילום: איי אף פי קשישיה בעיר מונפלייה  שחוסנה אתמול נגד קורונה , צילום: איי אף פי

09:17 - מתאבק הסומו המוביל ביפן האקוהו נדבק בקורונה

מתאבק הסומו המוביל ביפן האקוהו (Hakuho) נדבק בקורונה, כך הודיעה איגוד סומו ביפן (JSA). האקוהו, יליד מונגוליה, נבדק לקורונה לאחר שאיבד את חוש הריח שלו. הטורניר הגדול של השנה החדשה אמור להתחיל ב -10 בינואר ועד כה, JSA לא מסר אם הטורניר יידחה. בחודש מאי, מתאבק הסומו שובושי (Shobushi) בן 28 מת מקורונה. מפרוץ המגיפה נדבקו ביפן בקורונה 249,246 בני אדם ו-3,693 מתו מהנגיף.

מתאבק הסומו האקוהו, צילום: אי.אף.פי מתאבק הסומו האקוהו | צילום: אי.אף.פי מתאבק הסומו האקוהו, צילום: אי.אף.פי

07:30 - ה-FDA: "מוקדם מדי לערוך שינויים במינון מנות החיסונים לקורונה"

מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, קבע כי מוקדם מדי לקבוע שינויים במינון במנות החיסונים לקורונה. לדברי הארגון, הרעיון לשנות את המינון או את לוח הזמנים להזרקת החיסון לא נתמך על ידי מידע מהימן.

הארגון אמר כי הוא עקב אחר הדיווחים על הצעות להפחית את מספר מנות החיסון שיקבל כל אדם, להאריך את פרק הזמן שבין הזרקת שתי המנות, לערבב בין חיסונים של יצרניות שונות ולהפחית את המינון במנה. לדברי הרגולטורים בארגון, "לפי שעה, שינויים במתן החיסונים שאישר ה-FDA מוקדמים מדי וליעילותם אין הוכחה. בלי מידע מתאים שינויים כאלה עלולים להזיק לבריאות הציבור".

משלוח חיסונים של פייזר בבי"ח ברוד איילנד, ארה"C, צילום: איי פי משלוח חיסונים של פייזר בבי"ח ברוד איילנד, ארה"C | צילום: איי פי משלוח חיסונים של פייזר בבי"ח ברוד איילנד, ארה"C, צילום: איי פי

07:00 - ארה"ב: רוקח חיבל ב-500 מנות חיסון לקורונה

הרשויות בוויסקונסין, ארצות הברית, חשפו אמש (ב') כי רוקח שנעצר בשבוע שעבר אחרי שניסה להשמיד 500 מנות של החיסון של "מודרנה" נגד קורונה הודה בפני החוקרים כי חיבל בהן בכוונה משום שחשב שהחיסון אינו בטוח.

הרוקח, סטיבן ברנדנבורג בן ה-46, נעצר בשבוע שעבר בגרפטון, כ-32 קילומטרים מצפון למילווקי, בעקבות חקירה בנוגע לאירוע שבו נפגעו 57 בקבוקונים של החיסון שפיתחה מודרנה. לדברי גורמים רשמיים בוויסקונסין, בבקבוקונים האלה היו לפחות 500 מנות חיסון.

חיסון של מודרנה, צילום: איי אף פי חיסון של מודרנה | צילום: איי אף פי חיסון של מודרנה, צילום: איי אף פי

בחקירה הודה ברנדנבורג כי הוציא בכוונה את הבקבוקונים מהמקרר בלילה שבין 24 ל-25 בדצמבר, וכי לאחר מכן החזיר אותם למקרר – והוציא אותם שוב בלילה שבין 25 ל-26 בדצמבר. טכנאי גילה את הבקבוקים מחוץ למקרר ב-26 בדצמבר.

בתחילה טען ברנדנבורג כי הוציא את הבקבוקונים כדי להגיע לפריטים אחרים שהיו בתוך המקרר וכי שכח בטעות להחזיר אותם, אבל אחר כך הודה כי השאיר אותם בחוץ בכוונה. לפי הפרטים שנחשפו אתמול, ברנדנבורג מאמין בתיאוריות קונספירציה, וחשב שהחיסון אינו בטוח לבני אדם ויכול לשנות את ה-DNA שלהם. בעקבות החקירה הוא נעצר ופוטר מעבודתו.

התובע המחוזי אדם גרול סיפר כי ברנדנבורג היה מעורער בימים שסביב האירוע, משום שהוא נמצא בעיצומו של הליך גירושים מאשתו. אחד מעמיתיו סיפר כי ברנדנבורג אף הגיע לעבודה חמוש באקדח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות