אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: משבר האקלים יהפוך את הערים לחמות הרבה יותר מאזורים אחרים צילום: שאטרסטוק

מחקר: משבר האקלים יהפוך את הערים לחמות הרבה יותר מאזורים אחרים

המחקר מאשש ממצאים קודמים לפיהם התנאים הייחודים בערים, כמו אספלט שחור, מבני בטון שסופגים יותר חום וכיסוי דליל של עצים, יוצרים "איי חום אורבניים", בגינם הטמפרטורות בערים יכולות להיות גבוהות בעד חמש מעלות לעומת אזורים סמוכים

05.01.2021, 12:26 | עומר כביר

משבר האקלים צפוי להפוך אזורים אורבניים לחמים ולחים משעותית לעומת אזורים לא מעוירים סמוכים – כך לפי מחקר שהתפרסם אתמול (ב') בכתב העת המדעי Nature Climate Change.

קראו עוד בכלכליסט

כמחצית מאוכלוסיית העולם מתגוררת באזורים אורבניים, אך ערים מכסות רק 3% משטח כדור הארץ. לדברי המדען המוביל במחקר, ד"ר ליי ג'או מהמחלקה להנדסה אזרחית וסביבתית באוניברסיטת אילינוי, הדבר הוביל לכך שמודלים אקלימיים קודמים לא סיפקו מידע ספציפי לערים. "כמעט בכל המודלים אין ייצוג אורבני", הוא אמר לגרדיאן. "למרות שערים תופסות שטח קטן, שם תורגש מרבית ההשפעה של התחממות גלובלית על בני האדם. אז סגרנו את הפער באמצעות יצירת מודלי חיזוי ייעודיים לאזורים אורבניים". 

בייג בייג'ינג, סין | צילום: שאטרסטוק בייג

המחקר של ג'או מאשש ממצאים קודמים לפיהם התנאים הייחודים בערים, כמו אספלט שחור, מבני בטון שסופגים יותר חום וכיסוי דליל של עצים יוצרים "איי חום אורבניים", שבגינם הטמפרטורות בערים יכולות להיות גבוהות בעד חמש מעלות לעומת אזורים סמוכים. ואולם, לדברי ז'או שינוי אקלים יוצר הבדלים נוספים מוחשיים לא פחות. "אי החום האורבני הוא אחד הסיבות שהתחממות אורבנית שונה מאזורים אחרים. אבל זו לא רק הטמפרטורה, זו גם הלחות. יש הרבה משתני אקלים אורבניים ששונים מאזורים אחרים".

המודל של ג'או מעריך גם שקידום תשתיות ירוקות ישפר את המצב בכמעט כל הערים. עצים וצמחייה, למשל, יסייעו להוריד את הטמפרטורה באמצעות שחרור מים לאטמוספירה. אסטרטגיה זו נחשבה לבעלת השפעה מוגבלת במקומות לחים, אך לפי המודל האוויר במרבית הערים שאינן ערי חוף צפוי להפוך ליבש יותר במאה הנוכחית.

לדברי ג'או, המודלים שיצר יאפשרו למתכנני ערים ולמקבלי החלטות לקבל החלטות מיודעות על הדרכים להגבלת השפעת משבר האקלים בעריהם. "חלק מהאסטרטגיות יעבדו, אבל לא בהכרח בעיר שלך", הוא הסביר לגרדיאן. "כשאתה מסתכל על פרויקטים גדולים, אפשר לראות אם ההתחממות תהיה שונה ממקומות אחרים ואיך רמת הלחות משתנה, מה שמאפשר להתאים את האסטרטגיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות