אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קליפורניה: המגפה יצאה משליטה והצבא גוייס לסייע צילום: איי פי

קליפורניה: המגפה יצאה משליטה והצבא גוייס לסייע

הכלכלה הגדולה בארה"ב היא גם החולה ביותר, ובשבוע הראשון של 2021 כמעט ואזל החמצן ביחידות הטיפול הנמרץ. סרבול לוגיסטי מקשה על ההתחסנות והמדינה תכשיר למשימה רופאי שיניים וחיילים במשמר הלאומי

05.01.2021, 21:17 | תמר טוניק

בשבוע הראשון של השנה החדשה עלתה קליפורניה למדרגה חדשה ומסוכנת של המגפה, כאשר אספקת החמצן בבתי החולים האזוריים כמעט ואזלה ויחידות של חיל הנדסה גוייסו כדי לסייע במתן תמיכה לחולים מונשמים.

קראו עוד בכלכליסט

ראש העיר של לוס אנג'לס אריק גרסטי ציטט בתחילת השבוע נתון מדאיג, לפיו מדי שש שניות נדבק תושב מקומי במחלה. מתחילת המגפה, מספר המקרים המאומתים בקליפורניה הגיע ל־2.4 מיליון, מתוכם כשליש במחוז לוס אנג'לס.

"זה זינוק שהתלבש על זינוק", כך תיאר השבוע את המשבר מושל קליפורניה גאווין ניוסאם, בציינו כי בחודשיים האחרונים זינק היקף האשפוזים פי שבעה. "הקורונה קטלנית יותר היום מאשר בכל עת אחרת בתולדות המגפה הזו", אמר בתדרוך לעיתונאים.

בשבוע החולף דווחו בממוצע כ־38 אלף מקרים ביום. לפי תחזית אפידמיולוגית, מעל 6,000 מתושבי קליפורניה צפויים למות מהנגיף עד סוף החודש.

בניסיון להקל את המצוקה, חיל ההנדסה משתף פעולה עם שירותי חירום רפואיים כדי להגדיל את היכולת של מחלקות טיפול נמרץ לספק חמצן לחולים קשים, ציין ניוסאם. עשרות יחידות חירום צבאיות נוספות יוכשרו למטרה הזו בשבועות הקרובים.

התחלואה החשיכה את האולפנים ההפקות של הוליווד ונטפליקס נאלצות להפסיק את העבודה תשעה וחצי חודשים לאחר שהופסקו בפעם הראשונה בשל התפרצות הקורונה, הפקות הטלוויזיה והקולנוע בלוס אנג'לס נעצרו שוב בשל העלייה החדה בתחלואה באזור חדשות חוץלכתבה המלאה

קליפורניה נתונה בסגר נוקשה בשבועות האחרונים, כאשר רוב התושבים נתבקשו להישאר בבתיהם, מה שמנע עומס חמור יותר בבתי החולים. במסיבת עיתונאים שקיים אתמול אמר ד"ר מארק גאלי, ראש מערך הרפואה המקומי, כי קליפורניה נמצאת ב"חלק העמוק והאפל של המנהרה, אך יש אור בקצה", ככל שאנשים יתחסנו. עד כה התגלו בקליפורניה מקרים מועטים של המוטציה הבריטית, כך שרמות התחלואה הגבוהות אינן מיוחסות לסוג החדש. גורמי הבריאות המקומיים פועלים להחשת הפצת החיסונים של פייזר ומודרנה, ולשם כך ביקש ניוסאם מבית המחוקקים תקציב של 300 מיליון דולר.

בינתיים, קצב ההתחסנות הוא איטי מאוד. כ־1% בלבד מ־40 מיליון תושבי קליפורניה חוסנו, קצב "שאיננו מספק", אמר ניוסאם. רוב המנות ניתנו לצוותי רפואה ולדיירי בתי אבות, אך מדובר ברבע בלבד מ־1.7 מיליון המנות שהוקצו למגזרים הללו. כדי לייעל את התהליך, הרשויות פועלות להכשיר רופאי שיניים למתן חיסונים. אלה יצטרפו לטכנאי מעבדה, רופאים וחיילי המשמר הלאומי, שעתידים כולם להיות מגוייסים למטרה.

וניס ביץ וניס ביץ', בשבוע שעבר. מדי 6 שניות נדבק תושב לוס אנג'לס בנגיף | צילום: איי פי וניס ביץ

האיטיות מיוחסת לקשיים לוגיסטיים כמו גם לגישות שונות במחוזות ובערי קליפורניה. לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) הופצו עד כה כמעט 4.6 מיליון חיסונים בקליפורניה.

עם זאת, לנוכח הביקורת ניוסאם הדגיש כי "אין כאן ניסים" וכי החיסונים לא מגיעים למתקנים הייעודיים באורח פלא. תהליך ההפצה הוא מורכב ומחייב הקצאת מנות ברמה הפדרלית ולאחריה הקצאה מקומית. בשלב הבא, החיסונים מועברים לבתי החולים או לשכות הבריאות האזוריות. אך בעוד פייזר מפיצה את החיסונים שלה באופן ישיר, מודרנה עושה זאת דרך חברת הפארמה מק'קיסון, מה שלפי ניוסאם, מאט את התהליך.

ברקע משבר הקורונה, האבטלה בקליפורניה, הכלכלה הגדולה בארה"ב, עומדת על 8.2% לעומת 6.7% בחישוב ארצי. לפי המחלקה לפיתוח משרות בקליפורניה (EDD), נכון לדצמבר, המדינה החזירה 46% מתוך 2.6 מיליון משרות שאבדו בחודשיים הראשונים של המגפה. לפי תחזיות מסויימות, שיעור האבטלה בקליפורניה יישאר מעל 7% גם ב־2022.

המשבר הכלכלי הוחרף גם ברקע הגירה שלילית מעמק הסיליקון בחודשים האחרונים, בעיקר לאוסטין, טקסס, שם יוקר המחייה נמוך יותר. לפי מייקל ברניק, מומחה למשפטי תעסוקתי מסן פרנסיסקו ולשעבר מנהל ה־EDD, קליפורניה מתקשה יותר ממדינות אחרות בארה"ב להתאושש מהמשבר, בשל הגישה המחמירה שנקט ניוסאם לגבי סגירת עסקים. "הסגרים אצלנו הם עדיין הנוקשים ביותר", אמר בחודש שעבר בשיחה עם האתר סקרמנטו בי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות