אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השרים אישרו את תקנות הסגר; "חיסוני מודרנה יגיעו בקרוב" צילום: עמית שעל

דיווח שוטף

השרים אישרו את תקנות הסגר; "חיסוני מודרנה יגיעו בקרוב"

הסגר ייכנס לתוקפו בחצות בין חמישי לשישי ויימשך שבועיים; לדברי ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, "כמויות משמעותיות" של החיסון יגיעו ברבעון השני של השנה"; נתניהו: "המשלוח הראשון של מודרנה יגיע כבר מחר"

06.01.2021, 23:46 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

23:43 - השרים אישרו את תקנות הסגר

לאחר שהסגר הרופף לא הביא לבלימת התחלואה בקורונה, הסגר המלא והמהודק יותר ייכנס לתוקפו בחמישי בחצות הלילה, ויימשך שבועיים, זאת אחרי שהשרים אישרו את תקנות הסגר בשעת לילה מאוחרת, לאחר יום שלם של ויכוחים.

ההגבלות כוללות את סגירת מערכת החינוך למעט חינוך מיוחד ופנימיות סגורות, סגירת המסחר והעסקים, מקומות עבודה יסגרו למעט מקומות עבודה חיוניים, בתי כנסת ייסגרו ותפילה תותר בשטח פתוח בלבד.

תיאסר שהייה בבית של מישהו אחר, ספורט למעט ספורט יחידני ללא הגבלת מרחק, מספרות וסלוני יופי, מלונות וצימרים. גני חיות, שמורות טבע ומוזיאונים יסגרו ותיאסר רפואה משלימה.

טיסות לחול תיאסרנה אך מי שרכש כרטיס בטרם כניסת הסגר, יוכל לטוס. יציאה מהארץ לאחר כניסת הסגר תתאפשר רק לאחר אישור מוועדת חריגים של משרד הבריאות. גם הכניסה לארץ מ״מדינות מסוכנות״ שטרם הוגדרו תתאפשר לאחר בידוד של עשרה ימים במלונית ובכפוף לשתי בדיקות שליליות וזאת כדי למנוע את התפשטותן של המוטציה הבריטית והדרום אפריקנית.

 

בדומה לסגרים הקודמים, סופרמרקטים, בתי מרקחת ומאפיות, יישארו פתוחים. המסעדות ובתי האוכל יפעלו במתכונת משלוחים. יציאה מהבית תתאפשר עד מרחק של קילומטר, התקהלויות תתאפשרנה עד חמישה אנשים במקום סגור ועד עשרה אנשים במקום פתוח. גם ספורט יחידני אפשרי ללא הגבלת מרחק רגלי וכן, קבוצות ליגת העל יוכלו להתאמן.

 

התחבורה הציבורית תופעל במתכונת של 50 אחוז תפוסה, מקומות עבודה חיוניים ישארו פתוחים, וכן אנשי מקצוע כגון אינסטלטורים, חשמלאים וכדומה יוכלו להמשיך לעבוד כרגיל. הפגנות תתאפשרנה תוך הקפדה על שמירת מרחק ועטיית מסכה, בתי המשפט יפעלו ותתאפשר קבלת טיפול רפואי או סוציאלי והעברת קטינים בין הורים פרודים. חתונות, בריתות, בר מצווה, בת מצווה יתאפשרו בנוכחות המשפחה הגרעינית תוך שמירה על מגבלת ההתקהלויות.

(איתמר אייכנר, נינה פוקס)

 

21:00 - בגלל ויכוחים בין משרדי הממשלה - טרם הופצו תקנות הסגר

בשל ויכוחים בין משרדי הממשלה - בריאות, משפטים ואוצר - טרם הופצו לשרים התקנות שאותן הם חייבים לאשר עד חצות, אחרת הסגר לא יחל מחר בלילה (בין חמישי לשישי), זאת למרות שראש הממשלה הנחה אתמול בישיבת הממשלה שהתקנות יופצו עד 10:00 הבוקר.

ההחלטה על החמרת הסגר הנוכחי התקבלה בממשלה בעקבות התחלואה הגואה בקורונה, המוטציה הבריטית והקושי באכיפת התקנות בזמן שמערכת החינוך ומקומות עבודה רבים נותרו פתוחים. הסגר הרופף, שהוטל לפני שבוע וחצי, לא הוביל לבלימת העלייה בתחלואה וכלל לא נראה שהמטרה שהוצהרה אז – מספר נדבקים קטן מאלף ומקדם הדבקה נמוך מאחד – תושג בקרוב.

(איתמר אייכנר)

 

19:55 - נתוני הקורונה: 4,488 אובחנו מחצות; שיעור החיוביים - 6%

משרד הבריאות הודיע כי מחצות אובחנו 4,488 חולי קורונה מאומתים. שיעור החיוביים עומד על 6%, מתוך 75 אלף בדיקות שנערכו. 1,464 בני אדם מאושפזים בבתי החולים עם קורונה, 887 מהם במצב קשה, 210 מונשמים. כעת יש בישראל 60,801 חולי קורונה פעילים. מספר המתים מהנגיף עלה ל-3,512 - תשעה מהם היום.

(ירון דרוקמן)

19:48 - נתניהו: "מחר יגיע המשלוח הראשון של החיסונים של מודרנה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי שוחח עם מנכ"ל חברת התרופות מודרנה ומחר יגיע המשלוח הראשון של החיסונים לישראל. "ניתן אותם לאנשים שלא יכולים להגיע לקופת חולים ומבודדים בבתים ואינם יכולים להגיע לאתרי ההזרקה. זה המשלוח הראשון של מודרנה, יהיו עוד ובכלל אני עובד כדי להביא מיליוני חיסונים נוספים לאזרחי ישראל כדי שנצא ממגפת הקורונה", אמר נתניהו.

(איתמר אייכנר)

19:07 - המנהל הרפואי של מודרנה ל-ynet: "משלוח חיסונים יגיע לישראל בימים הקרובים"

 

טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אמר ל-ynet היום (רביעי) כי בימים הקרובים יגיע לישראל משלוח של חיסוני החברה. זקס לא חשף בכמה חיסונים מדובר, אך דיבר על "כמויות משמעותיות" של החיסון שיגיעו ברבעון השני של השנה. זקס אמר שהוא "מאוד גאה כישראלי שישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם שהתגייסה לרכש מוקדם של כל החיסונים, גם שלנו וגם של פייזר, ועומדת בשורה הראשונה כיום מבחינת היכולת לחסן את אזרחיה".

 

"לחיסון שלנו יש יתרון מסוים מבחינה לוגיסטית", הסביר זקס, "אפשר לשמור אותו בקירור פחות עמוק, אפילו בטמפרטורת החדר לכמה שעות". בנוגע למבצע החיסונים הישראלי אמר זקס כי "משרדי בריאות רבים בעולם יכולים ללמוד ממנו". כשנשאל על ההצעות לתת רק מנת חיסון אחת במקום שתיים, אמר כי "הוא מבין את מקור ההצעה. משרדי הבריאות מנסים לחסן את האוכלוסייה כמה שיותר מהר. אך כמדען, חשוב שנלך בעקבות הנתונים המדעיים".

 

"אני חושב שהנתונים מאוד ברורים", הוא הדגיש. "אחרי מתן חיסון ראשון ושני, ואחרי ארבעה שבועות - היעילות מאוד גבוהה". הוא אף אמר כי לתת רק מנת חיסון אחת זהו "הימור שלא מתבסס על נתונים קיימים". גם על האפשרות של ערבוב חיסונים בין שתי חברות אמר כי "מדובר בספקולציה, אף אחד לא עשה מחקר מה מידת היעילות". זקס אמר כי הוא צופה שהחיסון יהיה טוב לשנה "אם לא יותר", אך הוסיף שהנתונים עדיין בחיתוליהם.

 

אתמול הודיעו קופות החולים על האטה במבצע החיסונים. במכבי הודיעו שמי שלא קבע תור עד 16 בינואר, לא יוכל יותר להתחסן במנה הראשונה, עד הגעת משלוח נוסף של חיסונים. בכללית גם כן לא ניתן יותר להזמין תורים, במאוחדת דווח שגם לבני ה-60 ומעלה החיסונים אוזלים, אולם עדיין ניתן להזמין תורים. בלאומית עדיין ניתן להזמין תורים, ואילו בית החולים איכילוב, שערך מבצע חיסונים בכיכר רבין בימים האחרונים, סיים אותו עקב עצירת אספקת החיסונים.

(אלכסנדרה לוקש)  

טל זקס, צילום: Moderna טל זקס | צילום: Moderna טל זקס, צילום: Moderna

18:00 - כ-5,000 שוטרים יאכפו את הסגר שיחל בסוף השבוע; יוצבו עשרות מחסומים

כ-5,000 שוטרים יהיו מופקדים על האכיפה של הסגר השלישי המהודק שיחל בחצות הליל שבין יום חמישי לשישי. המשטרה תציב עשרות מחסומים ברחבי הארץ בכבישים הבינעירוניים. בין השעות 7:00 עד 19:00 יהיו 15 מחסומים ברחבי הארץ, בין 19:00 ל-23:00 יהיו 25 מחסומים ובלילה בין 23:00 ל-7:00 יהיו 12 מחסומים.

(גלעד כהן)

15:20 - בירור לקציני משטרה שהוזעקו לפזר חתונה המונית

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב יעקב שבתאי, הנחה להעביר מתפקידם את הקצינים שהגיעו לפזר חתונה המונית בביתר עילית. מוקדם יותר הודיע מפקד מחוז ש"י שקציני המשטרה, שתועדו בחתונה שנערכה בהשתתפות מאות בני אדם, יזומנו לבירור בעניין. ניצב שבתאי הבהיר כי הם יועברו מתפקידם עד לסיום הבירור.

 

13:30 - אבנים על ניידות משטרה ואכיפה הססנית: חתונות המוניות בערים האדומות

בביתר עילית ובני ברק התקיימו אמש (יום ג') חתונות המוניות, רגע לפני הסגר ההרמטי. המשטרה פזרה את האירועים, תוך עימותים והפרות סדר בכמה מן המקרים. בביתר עילית נטען כי המשטרה השתהתה מאוד בפיזור החתונה.

בעיר ביתר עילית העומדת על 24% תחלואה - בראש רשימת הערים האדומות - התקיימה חתונתו של בן אדמו"ר מחסידות תולדות אברהם, מהחסידויות הקיצוניות ביותר, בהשתתפות מאות אנשים. שוטרים שהגיעו למקום בעקבות דיווחים על האירוע, נתקלו בדלתות אולם נעולות.

 

עם כניסתם התבקש האדמו"ר לפזר את האירוע, אך הוא בתגובה הציע לשוטרים יין והחתונה ההמונית המשיכה להתנהל באין מפריע, בניגוד גמור להנחיות, כשמאות חסידים רוקדים ושרים באולם סגור ללא שמירת מרחק ובלי מסכות.

 

רק לאחר זמן מה שבו השוטרים - הפעם בכוחות מתוגברים - ופעלו לפיזור האירוע. במשטרת מחוז ש"י הסבירו כי "בעקבות דיווח שהתקבל אמש במשטרה אודות חתונה שמתקיימת באולם בית כנסת בעיר, הוזעקו למקום כוחות משטרה. בהגעת הכוחות למקום דלתות הכניסה לאירוע היו נעולות והחוגגים סירבו לפותחן, ורק לאחר שיח והידברות עם מארגני האירוע נפתחו הדלתות ובמקום נצפו מאות משתתפים, שאינם עוטים מסכות ובניגוד לתקנות".

 

בבני ברק התקיימה אמש חתונה רבת משתתפים בניגוד להנחיות, והמשטרה רשמה דו"חות וזימנה את בעלי האירוע לחקירה. החתונה אותרה במסגרת אכיפה יזומה שערכו שוטרי מרחב דן בבני ברק, שתכליתה פיקוח אחר מילוי הנחיות משרד הבריאות למען ביטחון כלל הציבור, וכבר בצהריים נרשם דו"ח לבעל הבניין, אלא שהחתונה התקיימה בכל זאת בערב.

 

החתונה בביתר עילית החתונה בביתר עילית החתונה בביתר עילית

 

13:00 - זינוק בתחלואה בצה"ל: 924 חיילים חיוביים לקורונה, 275 אובחנו משלשום

275 חיילים אובחנו כנשאי קורונה ביומיים האחרונים. כיום משרתים בצה"ל 924 חיילים שמוגדרים כחולים פעילים. עקב העלייה בתחלואה, גם מספר המבודדים מזנק, והוא עומד כעת על כעשרת אלפים משרתים.

9:45 - שירות התעסוקה: ביממה האחרונה נרשמו 3,410 דורשי עבודה חדשים

במסגרת הדיווח היומי של נתוני התעסוקה, מדווח הבוקר (רביעי) שירות התעסוקה כי ביממה האחרונה נרשמו 3,410 דורשי עבודה חדשים, ומאז יום ראשון, 27.12 היום בו החל הסגר, נרשמו בסך הכל 56,077 דורשי עבודה חדשים. יצוין, כי 43,806 מהם הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על 78.1%, בעוד 12,271 מהם פוטרו או התפטרו, ושיעורם עומד על 21.9% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר. כמו כן, יצוין כי 30.1% מהנרשמים הם עובדים בתחום המכירות וכ- 10% בתחומי היופי, הטיפוח והאופנה.

8:00 - משרד הבריאות: 8,164 אומתו לקורונה ביממה האחרונה, 6.8% מהבדיקות חיוביות

משרד הבריאות עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 8,164 חולי קורונה בישראל - יממה שנייה ברציפות עם יותר מ-8,000 מאומתים חדשים. מהנתונים עולה כי אתמול פוענחו כ-122 אלף בדיקות, מתוכן 6.8% נמצאו חיוביות. בישראל ישנם 59,229 חולים פעילים, מתוכם 1,445 מאושפזים בבתי חולים. מצבם של 824 חולים מוגדר קשה (271 קריטי). 207 בני אדם מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה מתו בישראל 3,495 חולים מסיבוכי הנגיף.

בדיקות קורונה בת"א, צילום: אוראל כהן בדיקות קורונה בת"א | צילום: אוראל כהן בדיקות קורונה בת"א, צילום: אוראל כהן

7:30 - אדלשטיין: כמעט מיליון וחצי התחסנו, 115 אלף אתמול

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן כי מאז תחילת מבצע החיסונים נגד קורונה התחסנו בישראל כמעט מיליון וחצי בני אדם, מתוכם 115,000 אתמול. הוא התייחס בחשבון הטוויטר שלו לסגר שייכנס לתוקפו מחר בחצות: "חברים, אני מבקש לא להיות בשאננות. חשוב להקפיד על ההנחיות! עוד קצת וסיימנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות