אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: עלות הסגר המלא - עד 3.5 מיליארד שקל בשבוע צילום: איי אף פי

בנק ישראל: עלות הסגר המלא - עד 3.5 מיליארד שקל בשבוע

עלות הסגר החלקי, שיסתיים מחר בחצות, נאמדה ב-2.5 מיליארד שקל; לשם השוואה, עלות הסגר הראשון באפריל עמדה על 5.4 מיליארד שקל

06.01.2021, 14:04 | עמרי מילמן

בנק ישראל מעריך כי החלטות הממשלה לעבור לסגר מחמיר, שיצמצם את הנוכחות במקומות העבודה ויסגור לחלוטין מקומות עבודה המקבלים קהל ואת מערכת החינוך, יגררו עלות של 3.5-3 מיליארד שקל בשבוע למשק. זאת, לעומת הערכה של בנק ישראל לעלות הסגר הפחות מהודק, שהוחל בסוף דצמבר, שעמדה על 2.5 מיליארד שקל בשבוע.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטות החדשות מצטרפות, כמובן, להגבלות הקיימות על יציאה מהבית עד למרחק של 1 ק"מ, פעילות התרבות, אולמות האירועים וכו'.

במקביל, אגף הכלכלנית הראשית באוצר העריך היום גם כן כי העלות המשקית השבועית של מתכונת הסגר שעליה הוחלט בישיבת הממשלה אתמול, תעמוד על כ-4-3.5 מיליארד שקל לשבוע. כאשר שם נותנים משקל גדול לנוסח התקנות הסופי שיאושר ואופן יישומן.

השבתת מערכת החינוך בתקופת הסגר המלא, צילום: תומר הדר השבתת מערכת החינוך בתקופת הסגר המלא | צילום: תומר הדר השבתת מערכת החינוך בתקופת הסגר המלא, צילום: תומר הדר

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור הפעילות הממוצע שהיה בחודש אפריל, שבו חל הסגר הראשון, עמד על 80%, דבר שגרר עלות של כ-5.4 מיליארד שקל בשבוע. הסגר השני, שהחל בסוף ספטמבר, גרר פגיעה מצומצמת יותר בפעילות, אף שההוראות בו היו מחמירות לעומת הסגר הראשון, כך שהיקף הפעילות במשק עמד על 88%.

בבנק ישראל סבורים כי הסיבה לכך היתה היערכות של העסקים לעבודה מרחוק וקיום חלקי של ההנחיות בידי הציבור. מה שהביא לכך שהעלות השבועית עמדה על 3.2 מיליארד שקל.

בבנק ישראל מסבירים כי הסגר כעת צפוי לגרור עלות גבוהה יותר מזו שהיתה באוקטובר, בכך שהסגר הקודם היה בתקופת החגים - אז הפעילות בלאו הכי מצומצמת יותר ומערכת החינוך סגורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות