אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מערך הסייבר ומומחי בן גוריון נאבקים בפריצת אבטחה מתמשכת לשרתי האוניברסיטה צילום: מאיר אזולאי

מערך הסייבר ומומחי בן גוריון נאבקים בפריצת אבטחה מתמשכת לשרתי האוניברסיטה

הפריצה לשרתי האוניברסיטה החלה אתמול ומטרתה אינה ידועה לאנשי הסגל, לעת עתה החומרים אליהם הגיעו הפורצים אינם נחשבים רגישים. אבטחת הסייבר נחשב לאחד התחומים שהאוניברסיטה מתמחה בהם

06.01.2021, 16:26 | שחר אילן
אוניברסיטת בן-גוריון ומערך הסייבר הלאומי מנהלים מאבק בפצחנים שפרצו לכמה משרתי האוניברסיטה. באוניברסיטה מגדירים את הפרצה כ"אירוע בהתהוות". מטרת הפריצה אינה ידועה והחומר אליו הגיעו הפורצים אינו נחשב לרגיש. אבטחת הסייבר נחשב לאחד התחומים שהאוניברסיטה מתמחה בהם.  

קראו עוד בכלכליסט

האוניברסיטה הודיעה היום (ד') לסגל ולסטודנטים כי איתרה פריצת סייבר למספר שרתים. האירוע זוהה אתמול במסגרת סריקות תקופתיות שעורכת האוניברסיטה בשיתוף מערך הסייבר הלאומי. בשלב זה האוניברסיטה ממשיכה לעבוד כרגיל למעט קשיים נקודתיים ולא ידוע על נזק משמעותי לשרתים, אך הנושא ממשיך להיבדק. עד כה המידע היחיד שידוע שדלף לפורצים הוא רשימת חלוקת הקורסים לכיתות שאינה נחשבת למידע רגיש אך נבדקת האפשרות כי נלקח מידע נוסף. כמו כן, נוקטת האוניברסיטה בצעדי מנע מחשש לתקיפות נוספות.

בעקבות חשיפת הפריצה הוקם צוות משולב של חוקרים ממערך הסייבר הלאומי ומאגף טכנולוגיות, חדשנות ודיגיטל באוניברסיטת בן-גוריון. הצוות נקט בפעולות כדי לנסות למנוע זליגת מידע ופועל בשעה זו לבלימת האירוע ולמזעור נזקיו. במקביל עורך הצוות סריקה יסודית של כלל שרתי האוניברסיטה בכדי לבדוק אם היו חדירות נוספות ולוודא את איתנות ההגנות על שירותי המחשוב והשרתים.

בשלב זה המערכות הקשורות לשירות לסטודנטים, הלמידה האקדמית מרחוק, הגישה למאגרי המידע האקדמיים, המבחנים והעבודה המחקרית – ממשיכות לפעול כרגיל.

פרופ פרופ' דניאל חיימוביץ, נשיא אוניברסיטת בן גוריון | צילום: צביקה טישלר פרופ

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, פרופסור דניאל חיימוביץ ציין במכתב שהוציא היום לחברי הסגל ולסטודנטים כי "אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, כמו מוסדות אחרים ברחבי העולם, היא מטרה איכותית לתוקפי הסייבר. יכולות הסייבר שלנו, ביחד עם מערך הסייבר הלאומי, זיהו את החדירה למערכות שלנו, ופועלים כדי לטפל בה במהירות האפשרית ולצמצם את הנזק הפוטנציאלי".

לדבריו, "מדובר באירוע חמור ובראש מעייני כרגע עומד הצורך לבלימת החדירה ולחיזוק ההגנה על המערך הדיגיטלי ושרתי האוניברסיטה בכל האמצעים הנדרשים. לא נחסוך במשאבים לשם כך". חיימוביץ ציין ש"במקביל הנחיתי להקים כבר עכשיו צוות נפרד להפקת לקחים והמלצות להמשך, על מנת לוודא שאירועים כאלה לא יחזרו על עצמם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
הם מתמחים במדעי המחשב וזה לא סייבר, תכנות זה לא סייבר, סייבר זה משהו אחר לגמרי
אז שיפסיקו להתרברב. שיהיה תואר נטו בהגנת סייבר - אז אולי נראה כאן מומחים, עד אז כדאי למדינה לאמץ הסמכות מאיגודים מקצועיים כמו ISC2 בתור תארים טכנולוגיים - כך עושים באוסטרליה, ארה"ב ומרבית מדינות אירופה.
חיים  |  07.01.21