אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי המהומות הקטלניות: חודש הדיון בקונגרס, קריאות להדחת טראמפ צילום: אי פי איי

אחרי המהומות הקטלניות: חודש הדיון בקונגרס, קריאות להדחת טראמפ

תומכי הנשיא היוצא פונו מבניין הקפיטול שאליו פרצו, המליאה נוקתה מההרס שזרעו - והדיון בקונגרס באשרור ניצחון ביידן חודש. כמה רפובליקנים חזרו בהם מהמהלך לעיכוב האישור: "מספיק!". התפטרויות מחאה בממשל, דיווחים: שרים דנו בהדחת טראמפ, שעיכב את שליחת המשמר הלאומי לדיכוי המהומות. 4 מתו ו-52 נעצרו בהתפרעויות, אותרו שני מטעני צינור

07.01.2021, 06:54 | חדשות חוץ

הלם בארה"ב – ודיווחים חסרי תקדים על שרים שדנים בהדחת נשיא מכהן. שש שעות לאחר ההסתערות של תומכי דונלד טראמפ על בניין הקפיטול בוושינגטון הבירה, הלילה (בין רביעי לחמישי) חודש הדיון בקונגרס על אשרור ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות. לצד הגינויים מקיר לקיר שנשמעו בעקבות האירועים חסרי התקדים אמש – מאז המלחמה עם הבריטים ב-1812 לא הייתה פריצה שכזו לקפיטול – גוברות הקריאות של דמוקרטים ואפילו רפובליקנים להדחתו של טראמפ בימיו האחרונים כנשיא.

קראו עוד בכלכליסט

הישיבה המשותפת בקונגרס חודשה הלילה בסביבות השעה 03:00, לאחר שמליאות הסנאט ובית הנבחרים נוקו מההרס שחוללו המתפרעים שפרצו למשכן. סגן הנשיא מייק פנס, שהחוק הטיל עליו את ניהול הישיבה, הבטיח לאלו ש"זרעו הרס" כי הם לא הצליחו להשיג את מבוקשם. "אלימות לעולם לא מנצחת, החירות מנצחת... בואו נחזור לעבודה", אמר. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה כי "למרות הפעולות המבישות" שנראו בבירה, "אנו נהיה חלק מהיסטוריה שמראה לעולם ממה עשויה ארה"ב".

העימותים מחוץ לקונגרס, צילום: AFP העימותים מחוץ לקונגרס | צילום: AFP העימותים מחוץ לקונגרס, צילום: AFP

הישיבה הזו נחשבת להליך טקסי בלבד שבה נספרים קולות האלקטורים של כל אחת ממדינות ארה"ב, שבחודש שעבר בחרו בהתאם להכרעת העם בנובמבר בביידן להיות הנשיא הבא. אולם בצל הטענות חסרות הבסיס של טראמפ לזיופים נרחבים בבחירות, כמה מחוקקים רפובליקנים הודיעו שיתנגדו לספירת האלקטורים של מדינות המפתח, מהלך שלא היה מונע אמנם את אישור הניצחון, אך יכול היה לכפות דיון ממושך ומייגע.

 , צילום: גטי צילום: גטי  , צילום: גטי

לאור המהומות ההיסטוריות כמה וכמה מחוקקים הודיעו ששינו את דעתם, ולא יתנגדו עוד לאישור התוצאות. הבוקר כבר נדחתה ההתנגדות הראשונה, עבור ספירת אלקטורים של מדינת אריזונה, ברוב עצום. בסנאט דחו אותה 93 סנאטורים ורק שישה תמכו בביטול הכרעת הבוחרים.

"לא אוכל במצפון נקי להתנגד לאישור הצבעת האלקטורים", מסרה הסנאטורית הרפובליקנית קלי לופלר, אותה סנאטורית שהפסדה אתמול במרוץ בג'ורג'יה סייע לדמוקרטים להשתלט מחדש על הסנאט. "האירועים שהתחוללו היום אילצו אותי לשקול מחדש. האלימות, היעדר החוק והמצור על היכלי הקונגרס מתועבים ומהווים מתקפה ישירה על המוסד שהתנגדותי אמורה הייתה להגן עליו: קדושתו של תהליך הדמוקרטיה האמריקני".

לצד קולות הגינויים שנשמעו הלילה מכל הנשיאים לשעבר של ארה"ב, ברק אובמה, ג'ורג' בוש הבן, ביל קלינטון וג'ימי קרטר, וגינויים ממנהיגים ברחבי העולם, בארה"ב גברו הלילה הקריאות להדחתו של טראמפ. חברת בית הנבחרים הדמוקרטית אילהאן עומאר מסרה כי היא מתחילה לנסח סעיפי הדחה נגד טראמפ, בתקווה לקדם הליך הדחה נגדו בקונגרס עוד לפני תום כהונתו, שיגיע בעוד שבועיים. "אסור לנו לאפשר לו להישאר בתפקיד – שימור הרפובליקה שלנו מוטל על הכף, ונקיים את שבועתנו", אמרה. מחוקקים דמוקרטים נוספים מיהרו אמש לקרוא ברשתות החברתיות לקדם הליך הדחה נגד טראמפ, וכך עשו גם פרשנים וכמה פוליטיקאים רפובליקנים.

העימותים בקונגרס, צילום: AFP העימותים בקונגרס | צילום: AFP העימותים בקונגרס, צילום: AFP

ברשת CNN דווח כי גם בקרב רפובליקנים נשמעות קריאות להדחת טראמפ, אם כי הגורמים ששוחחו עמה שמרו על עילום שם. "חייבים להדיח אותו ולסלק אותו מהתפקיד", אמר לרשת מחוקק רפובליקני מכהן. "איך אפשר להשאיר אותו בתפקיד לעוד שבועיים אחרי דבר כזה?", תהה פקיד רפובליקני בכיר לשעבר. ב-CNN דיווחו בנוסף כי כמה משרי הקבינט של טראמפ דנו באפשרות של הדחתו על סמך התיקון ה-25 לחוקה, שמאפשר להעביר נשיא מתפקידו אם אינו מסוגל למלא את תפקידו מסיבה כלשהי. ההליך דורש רוב בקבינט לצד אישור של סגן הנשיא פנס. בדיווח הודגש כי לא ברור אם יימצא הרוב הדרוש, ולכן נראה שהסבירות למימוש המהלך נמוכה למדי.

בצל הגינויים והקריאות להדחת טראמפ, כמה פקידים בממשל שלו התפטרו הלילה במחאה על המהומות של תומכיו – וההצדקה שנתן להם הנשיא בציוצים שלו הלילה בטוויטר. בין אלו שהודיעו על התפטרות סגנית דובר הבית הלבן שרה מת'יוס וראש הסגל של הגברת הראשונה סטפני גרישהם, ששירתה בעבר גם כדוברת הבית הלבן. לפי הדיווחים באה"ב גורמים בכירים אף יותר שוקלים להתפטר, בהם היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן וסגנו מאט פוטינגר, כמו גם שרת התחבורה איליין צ'או (רעייתו של מנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל, שיצא הלילה בחריפות נגד הניסיון של טראמפ לבטל את הכרעת הבוחר).

"לא העלתי בדעתי שזה מה שיתרחש", אמר ל-NBC גורם בבית הלבן. "ההאשמה לכך נעוצה כולה בנשיא. כל תמיכה שעוד נותרה לו בקרב החברים (בקונגרס) נעלמה. עד כמה פראי שזה נשמע, ייתכן שידיחו אותו בימים האחרונים (כנשיא)".

 , צילום: AFP צילום: AFP  , צילום: AFP

טראמפ עצמו לא רק שלא גינה הלילה את המפגינים שהתפרעו בבירה, אלא לפי הדיווחים בארה"ב עיכב את שליחת כוחות המשמר הלאומי שפינו אותם בסופו של דבר מהקפיטול. לפי "ניו יורק טיימס", הנשיא דחה את הבקשות שהופנו אליו להפעיל את הכוח המקומי של המשמר הלאומי בוושינגטון, ובסופו של דבר היה זה פנס שאישר את ההוראה לשלוח 1,100 חיילי משמר לאומי לדיכוי המהומות, אישור שניתן על ידיו בסיוע היועץ המשפטי של הבית הלבן פאט סיפולון. הלילה הודיע אגב מושל ניו יורק אנדורו קואומו על שליחת 1,000 חיילים של המשמר הלאומי אצלו לוושינגטון כדי לסייע בהשבת השקט לבירה, והצטרף בכך לווירג'יניה ולמרילנד ששלחו סיוע גם הן.

התומכים של טראמפ פרצו אמש לקונגרס זמן קצר אחרי שסגן הנשיא פנס הודיע כי לא ייענה לבקשתו של הנשיא טראמפ לחרוג מסמכותו ולבטל את התוצאות ואת הניצחון של ביידן. תומכי טראמפ פרצו גדרות ומחסומים, עקפו את אנשי האבטחה והגיעו עד לאולמות הסנאט ובית הנבחרים.

בבית הנבחרים התפתח עימות בין אנשים שנמצאו בתוך האולם לבין מפגינים שהיכו על דלת הכניסה אליו וניסו לפרוץ פנימה, ובמהלך העימות הזה נשלפו כלי נשק. במהלך האירועים דווח גם על ירי במקום כלשהו בבניין, ועל צעירה שנפצעה באורח קשה מהירי. בהמשך הלילה מסרה משטרת וושינגטון שהאישה מתה מפצעיה. ככל הנראה מדובר במפגינה שנורתה על ידי אחד מאנשי כוחות הביטחון. הבוקר עדכנה המשטרה בוושינגטון שעוד שלושה בני אדם מתו בהתפרעויות, אך לא ציינה כי הם מתו מ"אירועי חירום רפואיים" ולא פירטה מעבר לכך. 52 מפגינים נעצרו בחשד למעורבות בהסתערות על הקפיטול. לפי CNN, במהומות נפצעו כמה שוטרים, ולפחות אחד מהם פונה לבית החולים.

קודם לכן, כשהמפגינים פרצו גדרות מחוץ לבניין הקונגרס והסתערו עליו, השתמשו שוטרים בגז מדמיע בניסיון להדוף אותם. חברי הקונגרס התבקשו להישאר במקומם ולקחת לידיהם את מסכות הגז המונחות מתחת למושביהם למקרה שיצטרכו להשתמש בהן, אבל אחר כך פונו מהמליאה. עיתונאים דיווחו כי סגן הנשיא פנס נלקח ל"מקום בטוח". בצל העימותים הודיעה ראש העיר וושינגטון על הטלת עוצר של 12 שעות בבירה החל מהשעה 18:00 שעון מקומי (01:00 בלילה שעון ישראל). לפחות 30 מפגינים נעצרו לאחר שנכנס לתוקף.

רק שלוש שעות אחרי תחילת המהומות פרסם טראמפ סרטון מוקלט בטוויטר, בן קצת יותר מדקה, שבו קרא לתומכיו "ללכת הביתה בשלום". עם זאת, גם בסרטון שילב אמירות מתסיסות כגון "גנבו מאיתנו את הבחירות", "אלה בחירות מזויפות" ו"לקחו את זה ממני".

 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

בסרטון המשיך טראמפ לשדר לתומכיו את אותם מסרים שגרמו להם מלכתחילה להסתער על הקונגרס: "זו תקופה קשה. מעולם לא הייתה תקופה כזו, שבה דבר כזה קורה, שהם יכולים לקחת את זה מכולנו, ממני, מכם, מהמדינה שלנו", אמר. "אלה היו בחירות מזויפות, אבל אסור לנו לשחק לידיים של האנשים האלה. אנחנו צריכים שלום. אז לכו הביתה, אנחנו אוהבים אתכם, אתם מיוחדים מאוד, אתם רואים מה קורה, אתם רואים איך מתייחסים לאחרים, כל כך רע וכל כך מרושע, אני יודע איך אתם מרגישים, אבל לכו הביתה, לכו בשלום".

טראמפ פרסם בנוסף ציוץ שבו למעשה הצדיק את ההתפרעויות של תומכיו: "אלו הדברים והאירועים שקורים כאשר ניצחון כה סוחף ומקודש נלקח ללא גינונים ובצורה אכזרית מפטריוטים שהתייחסו אליהם בצורה רעה ולא הוגנת זמן רב כל כך. לכו הביתה באהבה ובשלום. זכרו את היום זה לעד!". זמן קצר לאחר מכן הודיעה טוויטר כי נעלה את חשבונו האישי של טראמפ למשך 12 שעות, ומסרה כי עד שהציוצים האחרונים שלו לא יוסרו החשבון יישאר נעול. ברשת הזהירו כי הפרות נוספות של כלליה יביאו ל"השעיה קבועה" של החשבון. הסרטון שפרסם טראמפ הוסר גם מיוטיוב ומפייסבוק, והאחרונה השעתה גם היא את החשבון של טראמפ.

ביידן התייחס גם הוא למהומות, ובהצהרה שנשא מול המצלמות אמר כי הזהיר כל העת כי התנהלותו של טראמפ מעודדת אלימות. "אמרתי לכם", הצהיר, "למילים שנשיא אומר יש משמעות". ביידן אמר כי "הדמוקרטיה שלנו נמצאת תחת מתקפה חסרת תקדים שלא נראתה בעידן המודרני", וכינה את האירועים אמש בגבעת הקפיטול "רגע שחור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות