אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש בארה"ב: מה עוד עלול טראמפ לחולל בשבועיים הקרובים? צילום: AP

החשש בארה"ב: מה עוד עלול טראמפ לחולל בשבועיים הקרובים?

ייתכן שההסתערות על גבעת הקפיטול לא תהיה התקרית האלימה האחרונה בדרך ליציאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מהבית הלבן. בימים האחרונים של נשיאותו הוא יכול להחריף את פעולותיו בכמה דרכים, ביניהן הכרזה על משטר צבאי והמשך עידוד ההתנגדות הכוחנית

07.01.2021, 10:50 | אדוארד לוס, פייננשל טיימס

תשעים דקות לפני שהמפגינים פרצו לגבעת הקפיטול, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פנה לרבים מהם והשתמש בניסוחים מסיתים חסרי תקדים. "לעולם לא תשלטו בחזרה על המדינה בהפגנת חולשות", אמר טראמפ. "חייבים להפגין כוח". עורך דינו האישי רודי ג'וליאני גם קרא לקהל לבצע "משפט בקרב".

קראו עוד בכלכליסט

המון שהורכב ממפגינים מארגונים כמו "החזירו את אמריקה לגדולתה" ועוד תנועות ימין קיצון פעלו בהתאם לדברים. מה שקרה לאחר מכן היה חילול קודש. ארבע שנים לאחר שטראמפ הזהיר בנאום ההשבעה שלו מ"שפיכות דמים אמריקאית", הוא קיבל את מה שהזהיר ממנו. הסצנות של המפגינים, חלקם חמושים, מסתערים על הקונגרס יהפכו לאות קלון בהיסטוריה של הדמוקרטיה האמריקאית.

הפריצה לקונגרס, צילום: אם סי טי הפריצה לקונגרס | צילום: אם סי טי הפריצה לקונגרס, צילום: אם סי טי

עם זאת, אי אפשר להיות מופתעים. טראמפ מבטיח "לקחת בחזרה את השליטה" עוד מלפני שנבחר לתפקיד. בהכנה לקראת הבחירות האחרונות, טראמפ חזה פעם אחר פעם שזו תהיה מערכת הבחירות המושחתת ביותר בהיסטוריה. מאז שהפסיד, הוא מפרסם את הטענות הכוזבות בצורה קולנית אף יותר.

הוא אמר זאת שוב אתמול (ד') – בסרטון שפרסם בטוויטר שבו קרא לתומכים שלו לארוז את הדברים ולחזור הביתה. (בטוויטר חסמו את הגישה של הנשיא לחשבון שלו והתעקשו שימחק את הפוסט). בכל זאת, בטוויטר ובפלטפורמות אחרות טראמפ הזין את תיאוריית הקונספירציה של Qanon לפיה וושינגטון נשלטת על ידי פדופילים. כעת מיעוט מתרחב בארה"ב מאמין שהבחירות מזוייפות. לא מפתיע אם כך שחלקם היו מוכנים להסתער על הקונגרס בעת הדיון על אישור ניצחונו של ג'ו ביידן. ההפתעה היחידה היא שלא הגיעו יותר מפגינים.

השאלה הבוערת כעת היא מה טראמפ עלול לנסות לעשות בשבועיים שנותרו לו בבית הלבן. בכירים בפנטגון ערכו דיונים ארוכים לגבי האופן בו יגיבו אם טראמפ ינסה להכריז על משטר צבאי וישתמש בחוק ההתקוממות מ-1807. חלק ממקורביו של טראמפ, ביניהם מייקל פלין יועצו לשעבר לביטחון לאומי, דוחקים בו להפעיל את החוק. לאחר ההסתערות על גבעת הקפיטול כינתה איוונקה, בתו של טראמפ, את המסתערים "פטריוטים אמריקאים" בציוץ בטוויטר שהיא מחקה בהמשך.

דונלד טראמפ בנאום בטוויטר בעקבות המהומות בקונגרס , צילום: אם סי טי דונלד טראמפ בנאום בטוויטר בעקבות המהומות בקונגרס | צילום: אם סי טי דונלד טראמפ בנאום בטוויטר בעקבות המהומות בקונגרס , צילום: אם סי טי

החשש לגבי הדברים שטראמפ עוד עלול לנסות לעשות אינו תיאורטי בלבד. על אף ההתרחשויות האחרונות, רבים מאנשי הצבא עדיין ממשיכים לשמור לו אמונים.

אחת הסיבות לקלות שבה הצליחו המפגינים לפרוץ לגבעת הקפיטול היא הסימפטיה ששוטרים רבים חשו כלפיהם. חלקם אפילו צילמו תמונות סלפי עם המתקוממים בתוך הבניין. הניגוד לאופן בו התמודדו עם הפגנות תנועת BLM למען השחורים ביוני האחרון, אז המשטרה פינתה באלימות את כיכר לאפייט כדי לפנות דרך לצילומים של טראמפ, היה בולט במיוחד. אם מפגינים שחורים היו מנסים להסתער על גבעת הקפיטול, או הבית הלבן אין ספק שהיה שימוש יותר בכלי הנשק. השאלה הבאה היא כמה רפובליקנים ימשיכו לתמוך בנרטיב ה"בחירות הגנובות" של טראמפ.

זמן קצר לפני שהקונגרס פוזר מיץ' מקונל - מנהיג הרוב בסנאט היוצא - דחה את ניסיונותיו של טראמפ להכריז כי הבחירות מזוייפות. המבקרים טוענים שנאומו התקיף של מקונל הוא מעט מדי מאוחר מדי, אך לפחות הוא הצליח לייצר את התקיפות הנחוצה בעת הצורך. לא ניתן לומר זאת על הסנטורים טד קרוז וג'וש האולי ומעל 100 מעמיתיהם בבית הנבחרים ובסנאט. המחאה התיאטרלית שלהם נגד אישור תוצאות הבחירות הופרעה על ידי התקפה ממשית על הבניין שבו נאמו.

קרוז אמר בנאום שהעובדה שכל כך הרבה אמריקאים מאמינים שהבחירות זויפו מהווה "איום ממשי למדינה שלנו". זה היה מקרה קלאסי של המצית שמתחזה לכבאי. רבע שעה מאוחר יותר הדיון הופסק במפתיע.

מיט רומני: "זה מה שקיבלתם"

 

בעוד שהסנטורים פונו מטעמי ביטחון על ידי שוטרי גבעת הקפיטול, מיט רומני שהיה אחד הרפובליקאים הבודדים שהזהירו מהנטיות הרודניות שהפגין טראמפ, קרא לעבר חבריו למפלגה "זה מה שקיבלתם". הוא צדק.

אפשר להסכים איתו או לא, אבל רומני מדבר בשם המפלגה שדאגה לחוקת האמריקאית, לחוק ולסדר ולכך שאמריקה עומדת במילה שלה ולנימוס בפוליטיקה. אלה שתומכים בטראמפ קשורים כעת לאספסוף שלו. הם אולי לא ציפו שהאירועים יהפכו להיות כל כך אפלים, אך זה היה ההימור שלקחו. כפי שג'ון קנדי אמר בנאום ההשבעה שלו: "מי שבטיפשות ניסו להשיג כוח על ידי רכיבה על גב הנמר, סיימו בתוכו".

פייננשל טיימס פייננשל טיימס פייננשל טיימס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות