אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההתפרעויות: הקונגרס אישר את ניצחון ביידן; טראמפ: "תהיה העברה מסודרת של השלטון" צילום: איי אף פי

אחרי ההתפרעויות: הקונגרס אישר את ניצחון ביידן; טראמפ: "תהיה העברה מסודרת של השלטון"

תומכי הנשיא היוצא פונו מבניין הקפיטול, המליאה נוקתה מההרס שזרעו - ואחרי שעות של דיונים קיבל ביידן את מספר האלקטורים הדרוש לניצחון. ב-20 בינואר הוא יושבע כנשיא ה-46. טראמפ: "זה סיום הכהונה הראשונה הטובה בהיסטוריה. לא מסכים עם התוצאות, אבל תהיה העברת שלטון מסודרת"

07.01.2021, 10:41 | חדשות חוץ

חברי הקונגרס אישרו את ניצחונו של ג'ו ביידן בהצבעת האלקטורים. לביידן הוענקו 306 קולות אלקטורים, לעומת 232 לדונלד טראמפ. מוקדם יותר במהלך הלילה פרצו מהומות בוושיגנטון והמון פרץ לישיבת הקונגרס. הדיון בקונגרס על אשרור ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות חודש הלילה (בין רביעי לחמישי).

קראו עוד בכלכליסט

אישור בחירת ג אישור בחירת ג'ו ביידן בקונגרס | צילום: איי אף פי אישור בחירת ג

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לאישור ניצחונו של ג'ו ביידן בקונגרס ואמר כי תהיה העברת שלטון מסודרת. "אף שאני לא מסכים לחלוטין עם תוצאות ההצבעה, תהיה העברה מסודרת של השלטון ב-20 לינואר", אמר טראמפ. לדבריו, "ההצבעה בקונגרס מייצגת את הסוף של הכהונה הראשונה הגדולה ביותר בהיסטוריה הנשיאותית". 

ג ג'ו ביידן וקמלה האריס | צילום: גטי אימג'ס ג

הישיבה המשותפת בקונגרס חודשה הלילה, לאחר שמליאות הסנאט ובית הנבחרים נוקו מההרס שחוללו המתפרעים שפרצו למשכן. סגן הנשיא מייק פנס, שהחוק הטיל עליו את ניהול הישיבה, הבטיח לאלו ש"זרעו הרס" כי הם לא הצליחו להשיג את מבוקשם. "אלימות לעולם לא מנצחת, החירות מנצחת... בואו נחזור לעבודה", אמר. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה כי "למרות הפעולות המבישות" שנראו בבירה, "אנו נהיה חלק מהיסטוריה שמראה לעולם ממה עשויה ארה"ב".

הישיבה נחשבת להליך טקסי בלבד שבה נספרים קולות האלקטורים של כל אחת ממדינות ארה"ב, שבחודש שעבר בחרו בהתאם להכרעת העם בנובמבר בביידן להיות הנשיא הבא. אולם בצל הטענות חסרות הבסיס של טראמפ לזיופים נרחבים בבחירות, כמה מחוקקים רפובליקנים הודיעו שיתנגדו לספירת האלקטורים של מדינות המפתח, מהלך שלא היה מונע אמנם את אישור הניצחון, אך יכול היה לכפות דיון ממושך ומייגע.

תומכי טראמפ אתמול בקונגרס, צילום: אם סי טי תומכי טראמפ אתמול בקונגרס | צילום: אם סי טי תומכי טראמפ אתמול בקונגרס, צילום: אם סי טי

התנגדויות שהוגשו בנוגע לאישור ניצחון ביידן במישיגן ובנבדה לא התקבלו לאחר שאף סנאטור לא הסכים לחתום עליהן, כפי שדורש החוק. בעקבות זאת נשמעו תשואות בקונגרס. לעומת זאת, ההתנגדות לתוצאות בפנסילבניה נחתמה על ידי סנאטור, והקונגרס התפזר לדיונים שבסיומם נדחתה ההתנגדות ברוב של 7:92. לאחר מכן נמשכה ההצבעה, ואחרי שעות אושרה התוצאה הסופית: 232-306, ביידן הוא הנשיא ה-46 של ארצות הברית.

תומכי טראמפ מחוף לבניין הקונגרס אתמול, צילום: אי פי איי תומכי טראמפ מחוף לבניין הקונגרס אתמול | צילום: אי פי איי תומכי טראמפ מחוף לבניין הקונגרס אתמול, צילום: אי פי איי

לאור המהומות ההיסטוריות כמה וכמה מחוקקים הודיעו ששינו את דעתם, ולא יתנגדו עוד לאישור התוצאות. הבוקר כבר נדחתה ההתנגדות הראשונה, עבור ספירת אלקטורים של מדינת אריזונה, ברוב עצום. בסנאט דחו אותה 93 סנאטורים ורק שישה תמכו בביטול הכרעת הבוחרים. "לא אוכל במצפון נקי להתנגד לאישור הצבעת האלקטורים", מסרה הסנאטורית הרפובליקנית קלי לופלר, אותה סנאטורית שההפסד שלה אתמול במרוץ בג'ורג'יה סייע לדמוקרטים להשתלט מחדש על הסנאט. "האירועים שהתחוללו היום אילצו אותי לשקול מחדש. האלימות, היעדר החוק והמצור על היכלי הקונגרס מתועבים ומהווים מתקפה ישירה על המוסד שהתנגדותי אמורה הייתה להגן עליו: קדושתו של תהליך הדמוקרטיה האמריקני".

הקונגרס האמריקאי אחרי פינוי תומכי טראמפ, צילום: איי אף פי הקונגרס האמריקאי אחרי פינוי תומכי טראמפ | צילום: איי אף פי הקונגרס האמריקאי אחרי פינוי תומכי טראמפ, צילום: איי אף פי

הסנאטור הרפובליקני לידזי גרהאם, מבעלי בריתו הנאמנים ביותר של טראמפ בקונגרס, עלה לאחר חידוש הישיבה לדוכן הנואמים וקרא לשים סוף למהלכים פוליטיים שלכל היותר יעכבו את אישור ניצחונו של ביידן. "טראמפ ואני, היה לנו מסע מופלא. אני שונא שזה נגמר ככה. אלוהים, אני שונא את זה. אבל היום, כל מה שאני יכול לומר זה שאני בחוץ. מספיק! אנחנו חייבים לשים לזה סוף".

שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין התייחס למהומות בוושינגטון בעת ביקורו בירושלים ואמר כי "האלימות בקפיטול בלתי מתקבלת על הדעת". מנוצ'ין אמר כי "הדמוקרטיה האמריקנית תנצח" וקרא לאזרחים להתאחד. מנושין נפגש מוקדם יותר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שגינה את האלימות בעת ישיבת הקונגרס "מחפירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות