אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ווטסאפ דורשת שתאשרו שיתוף מידע עם פייסבוק או שתמחקו את האפליקציה

ווטסאפ דורשת שתאשרו שיתוף מידע עם פייסבוק או שתמחקו את האפליקציה

אפליקציית המסרים הפופולרית מודיעה למשתמשיה כי מחודש מפברואר תחל לשתף את המידע שצברה עם הרשת החברתית פייסבוק במטרה להניב ממנו רווח כלכלי

07.01.2021, 12:30 | רפאל קאהאן

זה היה רק עניין של זמן: למרות ההבטחות וההתחייבויות, ווטסאפ מצטרפת לפייסבוק בצורה גלויה. משתמשי האפליקציה בעולם (למעט אירופה) החלו לקבל התראת עדכון לתנאי השימוש בווטסאפ בו החברה מודיעה שהחל מאמצע פברואר הקרוב, מי שלא יאשר שיתוף מידע מלא עם שאר "שירותי פייסבוק" לא יוכל להמשיך להשתמש באפליקציה.

קראו עוד בכלכליסט

אין מדובר בחדשה מרעישה אלא בעיקר בתזכורת לכך שפייסבוק לא מוותרת על ווטסאפ כמקור הכנסה. השינויים הללו עמדו בבסיס העזיבה של שני מייסדי ווטסאפ, יאן קום ובריאן אקטון, כאשר האחרון אף מנהל קמפיין ציבורי נגד פייסבוק ומעודד מעבר לשימוש באפליקציית הצ'ט המאובטחת ומוכוונת הפרטיות סיגנל (Signal). המשמעות של המהלך בפועל היא שכל הפלטפורמות השונות של פייסבוק יוכלו לקבל סוגי מידע שונים הנכללים בצ'טים שלכם.

הצ'ט של ווטסאפ והשיחות בו מוצפנות, כך שגם לחברה אין גישה ישירה אליו. אך מצד שני כל השאר לא מוצפן. כך למשל ניתן לדעת עם מי שוחחתם, מתי, באילו קבוצות אתם חברים, באיזה שעות אתם עושים שימוש בווטסאפ ובאילו מיקומים גיאוגרפיים. המידע הזה מספיק לפייסבוק כדי לעבות את פרופיל הפרסום שהיא מרכיבה לכל משתמש כדי לדייק את הקמפיינים של לקוחותיה העסקים או הפוליטיקאים.

ההודעה של ווטסאפ בנוגע לתנאי הפרטיות שלכם, צילום מסך ההודעה של ווטסאפ בנוגע לתנאי הפרטיות שלכם | צילום מסך ההודעה של ווטסאפ בנוגע לתנאי הפרטיות שלכם, צילום מסך

פייסבוק אמנם טוענת שפרטיות היא חלק מהד.נ.א שלה אך זה לא מונע ממנה לאסוף את מספרי הטלפון של המשתמשים, או של אנשי הקשר שלהם כדי לבנות את רשת קשרים שמסייעת לה להבין מי הם כמו גם את שם המשתמש, סטטוס הזמינות, פריטים שונים שמועלים לסטוריז, תמונת הפרופיל ולבחון מתי החלטתם לקרוא את ההודעות שנשלחו אליכם כדי לנתח מי הם חבריכם הקרובים ביותר ומי פחות. בנוסף, אם אתם מנהלים שיחה עם עסק בווטסאפ, פייסבוק, על פי התקנון, רשאית לשתף עימו מידע.

המהלך העכשווי של פייסבוק ו-ווטסאפ מיועד כאמור לממש את ההשקעה האימתנית של פייסבוק ברכישת אפליקציית המסרים שהיקפה היה כ-19 מיליארד דולר ב-2014. עם זאת המהלך היה צפוי. בשנים האחרונה פייסבוק החלה בשינויים קטנים אך עקביים בתנאי השימוש ואף הודיעה רשמית לפני כשנה שהיא מתכננת מהלך שיתוף מידע מלא עם שאר השירותים שלה - אינסטגרם, פייסבוק, מסנג'ר, פורטל, אוקולוס ושירותים נוספים.

אחד הנעלמים הגדולים בנושא הוא תקנון הרגולציה הכללית להגנה על הנתונים או GDPR, חוק הגנת המידע האירופאי, שנחשב למאוד דרקוני בתנאיו. בפייסבוק נזהרים ממנו ובצדק, ניתן לקנוס חברה מפרה בעד 4% ממחזור המכירות השנתי שלה. עבור פייסבוק מדובר במיליארדי דולרים. לכן החברה מקפידה לפרסם באופן מפורש את המידע שמשתמשי האפליקציות שלה מספקים מעבר לחשבון הפייסבוק או הווטסאפ שלהם.
ווטסאפ ופייסבוק, צילום: ש ווטסאפ ופייסבוק | צילום: ש ווטסאפ ופייסבוק, צילום: ש

כך למשל נכתב בתשובה לשאלה "איזה מידע אוספת פייסבוק?": "סוג וגרסת ה-iOS של המכשיר הנייד, גרסת ה-SDK (ערכת הפיתוח, ר''ק), שם האפליקציה, גרסת האפליקציה, הגדרת אפשרות הסירוב של המכשיר, מחרוזת הסוכן של המשתמש וכתובת ה-IP של הלקוח. המדדים הבאים שנאפסים לגבי המכשיר הם: אזור הזמן, מערכת ההפעלה של המכשיר, דגם המכשיר, הספק הסלולרי, גודל המסך, ליבות המעבד, נפח הדיסק הכולל, נפח הדיסק שנותר".

לסיכום, קשה להתחמק מכך שפייסבוק היא חברה דורסנית שיודעת שעבור רוב משתמשיה הוויתור על ווטסאפ אינו אופציה. היא מתקדמת לאיטה לכיוון שיאפשר לה להיות שותפה מלאה בפעילות שלכם בפלטפורמות שלה. במילים אחרות - כשאתם משוחחים עם הסבתא, הדודה או הלקוחות הפוטנציאליים שלכם, האח הגדול של צוקרברג עוקב אחר כלל הפעילות שלכם - מלבד לשיחה עצמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
אם החשש פרסומות אז לא משנה
גם ככה פייסבוק שמה פרסומות בכל מיני דרכים נסתרות. מראים וידיאו, ובאמת יש פרסומת. בטלפון בעיה לחסום במחשב יש לי תוסף שמנקה פרסומות וגם ביוטיוב. בפייסבוק יכול לחסום כמעט כל פרט מיותר. אז אין לי בעיה שיעבירו מידע. הווטסאפ שלי משמש להודעות פשוטות ובסוף יום מוחק. אין מידע חשוב. נאשר ואז נבטל.
ניוקי  |  13.05.21
16.
לכל מי שחושב שהוא חסין מפייסבוק
תבדקו את האפליקציות שלכם על הטלפונים. תגלו שמותקן לכולם אפליקצית פייסבוק, והיא מוגנת ברום של הטלפון. זאת אומרת אפליקציה פעילה שאוספת כל מידע, בלי שתדעו, ולא ניתן להשבית אותה, ולא ניתן להסיר אותה. יש כאן שיתוף פעולה בין גוגל לפייסבוק. הפרטים שנאספים, הם לא רק על המכשיר עצמו, הם אוספים יומני שיחה, כל הודעות sms, יומן אנשי קשר, אפליקציות, שעות פעילות, כל נתוני מיקום, פרטי כושר ובריאות, והכי חשוב ויפה... יש הקלטת מיקרופון, ולפי אלגוריתם מיוחד שבנו, מזהים אם מדובר בגבר אשה או ילדים, ומילים מסויימות
מומחה סייבר  |  11.01.21
לכל התגובות