אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצחק תשובה מוכר לצחי אבו את מגדל 2 בפרויקט בבלי צילומים: דוד לביא, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יצחק תשובה מוכר לצחי אבו את מגדל 2 בפרויקט בבלי

בעל השליטה בדלק הגיע להסכמות עקרוניות על מכירת 65% מחברת המגדל לאבו תמורת 89 מיליון שקל. עד כה המימושים איפשרו לדלק לפרוע 1.1 מיליון שקל לבנקים ולהגדיל ביטחונות למחזיקי האג"ח, שהחוב כלפיהם הצטמצם ל־5 מיליארד שקל

10.01.2021, 06:53 | גולן חזני

יצחק תשובה מממש גם את המגדל השני בפרויקט בבלי. ל"כלכליסט" נודע כי תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, הגיע להסכמות עקרוניות עם איש העסקים צחי אבו, כי ירכוש 65% ממניות החברה המחזיקה במגדל 2 של הפרויקט תמורת 89 מיליון שקל. המניות נרכשו מידי שתי החברות הפרטיות של תשובה, אלעד מגורים הישנה, ואמתש.

קראו עוד בכלכליסט

שווי המגדל בעסקה הינו 140 מיליון שקל נטו, מאחר שקיימת עבורו הלוואה של 80 מיליון שקל שאותה יש להחזיר. תשובה יישאר עם 35% ממניות המגדל, לאחר שבתחילה ניהל מו"מ על מכירה של 50% בלבד, אבל אבו התעקש לקבל את השליטה. המגדל שנמצא בבנייה מונה 178 דירות יוקרה, מתוכן, על פי הערכות 40-30. עד החודש שעבר, ככל הנראה בגלל אי־הוודאות שגרם משבר הקורונה, היה קפאון מסוים במכירת הדירות אולם מאז חלה התאוששות והעניין חודש.

 

המאבק בגבעת עמל

היתרי הבנייה למגדל השני ניתנו רק ב־2019 לאחר סאגה ארוכה מול עיריית תל אביב שעיכבה תקופה ארוכה את בנייתו של הפרויקט, זאת על רקע פינוי התושבים הוותיקים של גבעת עמל שעליה הוקם הפרויקט. העירייה נימקה את הסירוב שלה למתן היתר בנייה בכך שטרם בוצעו הפינויים הנדרשים במתחם בהתאם להסכם בין העירייה לחברה מ־2013. בסופו של דבר הושגה פשרה שבה הסכימה אלעד מגורים להעמיד ערבויות לעירייה. בספטמבר האחרון השלים תשובה מכירה של שני מגדלים נוספים, מגדלים 3 ו־4 ליגאל דמרי ולאחים חג'ג' וזאת בתמורה ל־361 מיליון שקל עבור שני המגדלים. 

מימין: צחי אבו ויצחק תשובה. שווי של 140 מיליון שקל נטו למגדל , צילומים: דוד לביא, אוראל כהן מימין: צחי אבו ויצחק תשובה. שווי של 140 מיליון שקל נטו למגדל | צילומים: דוד לביא, אוראל כהן מימין: צחי אבו ויצחק תשובה. שווי של 140 מיליון שקל נטו למגדל , צילומים: דוד לביא, אוראל כהן

קבוצת חג'ג' רכשה תמורת 190 מיליון שקל מגרש בשטח של כ־6.5 דונם עם זכויות בנייה מאושרות לפי תוכנית בניין העיר (תב"ע) להקמת מגדל מגורים בן 44 קומות. י.ח דמרי רכשה, תמורת 171 מיליון שקל מגרש בשטח של 8.25 דונם וגם היא תבנה מגדל בן 44 קומות. בניגוד לעסקאות עם דימרי וחג'ג' שרכשו את הקרקע תמורת כמילון שקל עבור על יחידת קרקע, אבו רכש מניות בחברה־האם של המגדל. חג'ג' ודימרי יזמו בקשות להגדלת המגדלים שייבנו בארבע קומות נוספות, ל־252 דירות.

החתימה על העסקה מול חג'ג' ומימון נעשתה בשיאו של משבר הקורונה באפריל השנה, שבמהלכו קרסה מניית קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה בעקבות הצניחה הדרמטית במחירי הדלקים בעולם והעלייה במינוף שלה. במסגרת זו נאלץ תשובה להתנזל ברמה האישית כדי לפרוע חובות לבנקים הנושים, בראשם בנק הפועלים. החובות של קבוצת דלק עמדו על 8 מיליארד שקל ואילו החובות האישיים של תשובה עמדו על 1.5 מיליארד שקל. במאי מכר תשובה 70% מאלעד מגורים לקרן JTLV של עמיר בירם אריאל רוטר ושלמה גוטמן תמורת 195 מיליון שקל ולפי שווי של 252 מיליון שקל. תשובה נשאר עם 25% מהחברה בשווי 68 מיליון שקל לפי העסקה.

מימושים גם בארה"ב

באוקטובר האחרון הודיעה אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה בארה"ב ובקנדה על מכירת 100% מחברה־הבת אלעד קנדה לידי קבוצת רסטר מנג'מנט (Rester Management) תמורת 383 מיליון דולר. מימוש נוסף של תשובה היה מזכר הבנות למכירת חברת סטאר שמחזיקה ב־14 אלף נכסים להשכרה באזור פלורידה ובמדינות נוספות בדרום מזרח ארה"ב, תמורת 1.75 מיליארד דולר. תשובה מחזיק בסטאר בחלקים שווים עם יקיר גבאי, הבעלים של חברת אראונדטאון הפועלת בתחום הנדל"ן בגרמניה.

זו איננה העסקה הראשונה בין תשובה ואבו. במאי השנה חתמה קבוצת דלק שבשליטתו על עסקה מול אבו ואביו יחיאל אבו למכירת קרקעות החברה בפי גלילות, תמורת 720 מיליון שקל שהועברו לדלק ישראל. קבוצת דלק, המנוהלת בידי עידן ולס, השלימה את העסקה ביולי. בהתאם למתווה חיזוק הביטחונות וההון שהוסכם עם מחזיקי האג"ח והבנקים, הכסף שקיבלה דלק מהעסקה ישמש קודם כל לפירעון חובות בנקאיים של דלק ישראל, ולאחר מכן לתשלום דיבידנד לקבוצת דלק, שתעשה בו שימוש גם לפירעון חובות בנקאיים. 

פרויקט פארק בבלי. חובות העתק אילצו את תשובה להיפרד מהתוכנית השאפתנית להקמת 4 מגדלים בפרויקט, צילום: דנה קופל פרויקט פארק בבלי. חובות העתק אילצו את תשובה להיפרד מהתוכנית השאפתנית להקמת 4 מגדלים בפרויקט | צילום: דנה קופל פרויקט פארק בבלי. חובות העתק אילצו את תשובה להיפרד מהתוכנית השאפתנית להקמת 4 מגדלים בפרויקט, צילום: דנה קופל

הקרקעות שנמכרו משמשות לאחסון בנזין של חברת דלק פי גלילות, והן כוללות 330 דונם באשדוד, 357 דונם בירושלים, 31 דונם בחיפה ו־108 דונם בבאר שבע. חוות מיכלי הדלק שבירושלים אמורה להתפנות משום שהיא חלק מתוכנית הרחבת שכונת הר נוף, תוכנית שמקודמת על ידי רמ"י וכוללת כ־2,500 יח"ד. עסקה זו היתה קדימון למכירתם של 70% מדלק ישראל באוקטובר האחרון ללהב אל אר שבשליטת אבי לוי ואלי להב תמורת 525 מיליון שקל.

איום הפירעון המיידי הוסר

עסקה זו ומימושים אחרים הביאו להפחתה משמעותית של החוב של קבוצת דלק, ואיפשרו לה לפרוע חובות של 1.1 מיליון שקל לבנקים והעברת ביטחונות בדמות 40% מדלק קידוחים לידי מחזיקי האג"ח של החברה, שהסירו איום פירעון מיידי של החוב כלפיהם עומד כיום על כ־1.1 מיליארד שקל.

יחיאל אבו היה עד השנה יזם מאשדוד שפעל מתחת לרדאר. ב־2008 קנה 140 דונם מחברת קבוצת הנדל"ן בוני ערים אשדוד תמורת 126 מיליון שקל. רכישה זו הפכה אותו לקבלן הפרטי בעל מלאי הקרקעות הפנויות הגדול ביותר באשדוד. לפני כמה שנים רכש 50% ממפעל אלבטק באשדוד, שמייצר מכשירים אלקטרוניים. ביתרת המניות מחזיקה התעשייה האווירית באמצעות החברה־הבת אלתא. הבן, צחי (44), מונה לאחרונה למנכ"ל ויו"ר החברה המשפחתית והוא הרוח החיה בפעילות החברה כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות