אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שברון רוצה לפתוח דף חדש עם המדינה צילום: אוראל כהן

פרשנות

שברון רוצה לפתוח דף חדש עם המדינה

מי שעודדה את שותפויות הגז לבוא לקראת חברת החשמל ולהטיב עמה את תנאי החוזים היתה ענקית האנרגיה שברון, ויש לה חמש סיבות טובות לעשות את זה

10.01.2021, 07:54 | ליאור גוטמן

מהן הסיבות לפרץ הנדיבות של שותפויות הגז ומה יוצא להן מזה בהורדת התעריפים לחברת החשמל? בדיקת "כלכליסט" העלתה שמי שעודדה את הצדדים להגיע לפתרון הייתה שברון שמנסה לפתוח דף חדש עם המדינה ועם חברת החשמל. לאחר הפיאסקו הלא מוצלח עם סגירת שיבר הגז לחברת החשמל בסוף 2020, שברון הגיעה למסקנה שהייתה יכולה לפעול אחרת ולא לצאת לקרב ראש בראש מול חברת החשמל, ויש לכך כמה סיבות.

קראו עוד בכלכליסט

1. שהמחלוקת העסקית על החוזה החדש מ־2020 היא שולית בצבר ההכנסות העולמי של שברון הענקית. החיסכון של חברת החשמל דווח בהיקף של כ־50 מיליון שקל בלבד, כלומר סכום שלא שווה לריב עליו. 

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

2. חברת החשמל היא גוף ממשלתי והיא הלקוח העיקרי של שברון, ולכן לא שווה לריב איתו לקראת המו"מ לקביעת שני חוזי ענק חדשים עבור צמד תחנות הכוח החדשות שחברת החשמל מקימה בחדרה במקום היחידות הפחמיות שם. הטעם הרע ששברון השאירה עלולה לפסול אותה אפריורית, גם אם לא רשמית, מלספק גז לחברת החשמל עבור היחידות החדשות בחדרה.

3. שברון מתכננת להגדיל את יצוא הגז למצרים ולפתח את שדה אפרודיטה הקפריסאי, שחלקו נמצא בשטח ישראל. עבור כל אלה היא תזדקק לשיתוף פעולה מצד הרשויות ולכן כדאי "לנקות שולחן" ולבוא בידיים נקיות בכל בקשה רגולטורית עתידית.

4. הרמזים ששברון קיבלה מהרגולטורים שלפיהם, אם שברון וחברת החשמל לא יסתדרו ביניהן, המדינה תכפה על כולם רגולציה בצורה של צו מוסכם. שברון – וכך גם שאר השותפים שלה במאגרים – לא רוצים שהרגולטור יקבע לה את ההתנהלות העסקית ומעדיפים לסגור עניינים בבית.

5. סיבה נוספת קשורה למכרזי הרשיונות לחיפושי גז שיצאו לאחרונה. שברון עדיין מתמודדת על בלוק 72 בגבול הלבנוני, אבל לוטשת עיניים ללא פחות מ־27 רישיונות שייצאו למכרז במהלך 2021. בלוק 72 פחות מעניין אותה בשלב זה מפני שהשטח נמצא 60 ק"מ מערבית לעיר צור, הוא מעולם לא נקדח, אף אחד לא יודע מה יש שם, וגם אש יש יידרשו 3־5 שנים להפיק אותו. מנגד, חלק מ־27 הרישיונות החדשים שייצאו למכרז סובבים את מאגרי תמר ולוויתן. אם יימצא בהם משהו – חיבור צנרת אליהם יהיה זול ומהיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות