אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי פרטנרס יצאה בשקט מאאורה, תוך הפסד של 30% ופספוס של העליות האחרונות צילום: אורן דאי

לאומי פרטנרס יצאה בשקט מאאורה, תוך הפסד של 30% ופספוס של העליות האחרונות

מאז שהבנק נכנס לחברת הנדל"ן ב־2017 המניה רק צללה. בעל השליטה יעקב אטרקצ'י נקט צעדים ששינו את המגמה, אך הבנק מכר את אחזקתו מוקדם מדי

10.01.2021, 07:10 | גולן חזני

לאומי פרטנרס יצאה בשבועות האחרונים, תוך שמירה על פרופיל נמוך, יש לציין, מאחת ההשקעות הכושלות שלה - בחברת הנדל"ן אאורה. זרוע ההשקעות של הבנק מכרה את אחזקותיה בהפסד ניכר של עשרות אחוזים, ואם לא די בכך, גם החמיצה עלייה של עשרות אחוזים במחיר המניה, בימים שחלפו מאז המכירה ועד היום.

קראו עוד בכלכליסט

לאומי פרטנרס הובילה בספטמבר 2017 רכישה של 22% ממניות חברת הנדל"ן שבשליטת יעקב אטרקצ'י, תמורת 103 מיליון שקל. הרוכשים העיקריים היו חברת הביטוח מנורה מבטחים ולאומי פרטנרס (7.4% כל אחת), ואליהן הצטרפו חברת הביטוח הפניקס וקרן נוקד של רועי ורמוס, שרכשו יחד 7%.

זו היתה רחוקה מלהיות השקעה מנצחת. בשום שלב מאז הרכישה לא הצליחה מניית אאורה לעקוף את מחיר הרכישה, וביוני האחרון היא אף ירדה עד למחיר של שקל אחד. זאת על רקע משבר הקורונה, אבל גם בשל חששות בשוק לגבי יכולותיה של אאורה לפרוע התחיבויות של 580 מיליון שקל, מהן 200 מיליון שקל ב־2020.

במאי הכניסה חברת הדירוג מעלות את אאורה לרשימת מעקב עם השלכות שליליות, בשל רמת נזילות נמוכה ותשלומים שוטפים גבוהים. במעלות ציינו כי התפרצות הקורונה ומגבלות התנועה שנלוו אליה עלולות להביא לעיכובים בהתקדמות הבנייה בחלק מהפרויקטים של החברה, שלה דירוג אשראי של BBB.

במעלות ציינו עוד כי אאורה עלולה להיתקל בקשיים במחזור החוב. משבר הקורונה עצר לחלוטין את מכירת הדירות במרץ 2020, ואלה התחדשו בקצב איטי באפריל ־ ובהמשך בשיעור נרחב יותר. אטרקצ'י מימש קרקעות שהחזיק באופן פרטי, והחברה הנפיקה כתבי אופציה שהזרימו לקופתה הון נוסף. אאורה גם הצליחה לגייס בנובמבר האחרון 100 מיליון שקל, ועוד קודם לכן יצאה מרשימת המעקב של מעלות.

אירועים אלה הביאו להתאוששות במחיר המניה, שעלתה מיוני ב־75%, דבר שהוביל את לאומי פרטנרס לממש חבילה ראשונה של כ־3% מניות ב־1.75 שקל למניה — הפסד של 30% על ההשקעה. יתר המניות מומשו, ככל הידוע, תמורת 1.85 שקל למניה.

אבל בינתיים המניה התאוששה וזינקה למחיר של 2.45 שקלים — כלומר, חזרה כמעט למחיר שבו ביצעו לאומי פרטנרס ומנורה מבטחים את השקעתם המקורית. לאומי פרטנרס סיימה את ההרפתקאה באאורה לאחר שלוש שנים בהפסד של כ־10 מיליון שקל, כלומר כ־30% מההשעקה, בשעה שהבורסה בתל אביב זינקה בבתקופה זו בכ־10%.

אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס, התפטר בינתיים מדירקטוריון אאורה, תפקיד שאליו נכנס מתוקף זכות שקיבלה החברה למינוי דירקטור באאורה. עם זאת יש לציין כי אורטל נכנס לתפקידו רק בתחילת 2019 - כלומר, ההשקעה נעשתה טרום תקופתו. בניגוד לאקזיטים רווחיים, הקפידה לאומי פרטנרס לשמור על פרופיל נמוך במימוש ההשקעה הכושלת, ולא הודיעה עליה מעבר לדיווח לאקוני במערכת של בורסת תל אביב.

את המניות שמכרה לאומי פרטנרס רכשו בתי ההשקעות ילין לפידות ופסגות, שכבר רשמו רווח נאה על השקעתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות