אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: הירידות בשוק הנדל"ן המניב לא מסכנות כרגע את יציבות המערכת הפיננסית צילום: ויקיפדיה

בנק ישראל: הירידות בשוק הנדל"ן המניב לא מסכנות כרגע את יציבות המערכת הפיננסית

בבנק מציינים כי למרות שבתחילת משבר הקורונה ירד שווי חברות הנדל"ן המניב ב-40%, לאחר מכן נרשמה התאוששות - ולכן, כפי הנראה, מדובר היה בתיקון בלבד; עוד עלה מהסקירה, כי שווי החברות המוטות רק לתחום המסחר היה נמוך יותר

10.01.2021, 13:47 | דותן לוי

חברות הנדל"ן המניב לא מסכנות את יציבות המערכת הפיננסית; זו המסקנה העולה מסקירה של בנק ישראל שפורסמה היום (א'). הבנק בחן את חברות הנדל"ן בבחינה ענפית, לפי חלוקה לשלוש קבוצות עיקריות: חברות נדל"ן מניב, חברות ייזום ובנייה וכל יתר החברות.

קראו עוד בכלכליסט

מגדלי משרדים בתל אביב, צילום: ויקיפדיה מגדלי משרדים בתל אביב | צילום: ויקיפדיה מגדלי משרדים בתל אביב, צילום: ויקיפדיה

מהניתוח עולה, כי המניות של חברות הנדל"ן המניב הן שמשכו את מדד הנדל"ן והבינוי כלפי מטה: בסוף חודש ספטמבר, כלומר כחצי שנה מתחילת משבר הקורונה, ניתן היה לראות כי שוויין של החברות הללו ירד בשיעור של 40% לעומת סוף 2019. בתוך כך, עם ההודעה על תוצאות חיוביות בניסוים לחיסון השתנתה המגמה לטובה, ונכון לסוף דצמבר ירידת השווי הסתכמה ב-20%.

לפי בנק ישראל, חלוקת חברות הנדל"ן המניב למספר ענפים לפי אופי פעילותן (במונחי תמהיל הנכסים) מלמדת שהשוק מתמחר את הנדל"ן המניב למסחר ולמשרדים באופן שלילי יותר משימושי הנדל"ן האחרים, כמו מגורים ותעשייה. כמו כן, חלוקת חברות הנדל"ן המניב לפי ההשקעה העיקרית שלהן מלמדת שהשוק מעריך, כי השווי של החברות המוטות לענף המסחר נמוך מזה של חברות בהן פיזור הנכסים רחב יותר. אף כי תוצאות אלו אינן חד-משמעיות, וניכר כי חוסר ההתאוששות של החברות בענף היא רוחבית.

נכון לרבעון השלישי של 2020 עמד החוב של חברות הנדל"ן המניב הנסחרות בבורסה על כ-160 מיליארד שקל, המהווה כ-17% מהחוב של המגזר העסקי (הלא פיננסי). מכאן עלתה השאלה האם ירידת השווי של חברות הנדל"ן המניב מסכנת את יציבות המערכת הפיננסית, שאלה עליה השיב בנק ישראל, כאמור, בשלילה.

אחת השאלות העיקריות שעימן התמודדו בבנק בהקשר זה, היא האם בעקבות הערכה נמוכה של שווי הנכסים בשוק ההון, הענף עשוי להגיע למצב שבו שווי הנכסים במאזני החברות יביא לעלייה מסוכנת במינוף החברות. המסקנה של הבנק בנושא זה הייתה כי שווי חברות הנדל"ן המניב לא ירד אל מתחת לשווי הנכסים שלהן בספרים, וכי יתכן כי זהו תיקון של תמחור חברות הנדל"ן המניב. על כן, מדובר במסר מרגיע מבחינת המערכת הפיננסית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות