אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל איומי סייבר, רשות המסים מגבילה את הפעולות שניתן לבצע מולה מחו"ל צילום: Depositphotos

פרסום ראשון

בגלל איומי סייבר, רשות המסים מגבילה את הפעולות שניתן לבצע מולה מחו"ל

ברשות המסים אומרים כי לא מדובר בחסימה גורפת של התחברות למערכות מחו"ל וכי כל פנייה למערכת נבחנת לגופה; ל"כלכליסט" נודע כי מאותה סיבה גם חלק משירות רשות שוק ההון בחו"ל נחסם לאחרונה, כמו למשל גישה להר הביטוח

10.01.2021, 14:25 | עמרי מילמן

גורמי ביטחון הנחו את רשות המסים להגביר את הביקורת ולצמצם את הפעילות שהיא מאפשרת לישראלים לבצע מולה ממדינות זרות, מחשש לסיכוני סייבר, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

גם ישראלים הגרים בחו"ל יכולים להידרש לשלם מסים בישראל, במיוחד כאלה שנמצאים לעתים תכופות בחו"ל. אולם לאחרונה התרבו המקרים של חסימת האפשרות להעביר כספים מחו"ל לרשות המסים, ללא מתן הסבר. כך, למשל, ל"כלכליסט" נודע על מקרה שבו אדם רצה לשלם מס הכנסה מגרמניה אך סורב על ידי הרשות.

אילוסטרציה, צילום: Freepik אילוסטרציה | צילום: Freepik אילוסטרציה, צילום: Freepik

החששות בכל הנוגע לפריצה למאגרי מידע ממשלתיים אינם חדשים כמובן, אולם לא ניתן להפריז בחשיבות המידע האצור בידי רשות המסים. מלבד אינספור חשבונות בנק של ישראלים שמהם נגבה המס, ומלבד סכומי העתק שרשות המסים גובה בעצמה מדי שנה במסגרת הדיונים של רשויות המס השונות עם הנישומים - בעלי העסקים הישראלים, קיים מידע עצום על הפעילות העסקית של ישראלים, בארץ ובחו"ל. חדירה למאגרי המידע האלה יכולה להיות מסוכנת. לפיכך גופים כמו מערך הסייבר הלאומי ומערכת הביטחון שמים דגש מיוחד על אותו מאגר וסוגרים אותו בפני חיבורים מחו"ל.

 , צילום: טל שחר צילום: טל שחר  , צילום: טל שחר

עוד נודע ל"כלכליסט" כי גם חלק משירותי רשות שוק ההון בחו"ל נחסמו לאחרונה, כמו למשל גישה להר הביטוח, זאת על רקע איומים שונים, בהם איומי סייבר. ברשות שוק ההון, להבדיל מרשות המסים, מדובר בניהול סיכונים פנימי.

מרשות המסים נמסר: "משיקולי אבטחה ובתיאום עם הגורמים המנחים, הרשות מקיימת בקרות הדוקות יותר על התחברות מחו"ל, תוך הפעלת שיקולים שונים וניהול סיכונים. אין מדובר בחסימה גורפת של התחברות מחו"ל, וכל פנייה המתקבלת בעניין נבחנת לגופה".

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה כי "מתוך שיקולים של ניהול סיכונים ובאופן זמני, הוגבלה הגישה לשירותי הרשות מחו"ל".

יו"ר פורום חברות הסייבר של התאחדות התעשיינים ומייסד ווטרפול סקיוריטי, ליאור פרנקל, מסר לכלכליסט: "חוזרים לתקופת האבן? זו ההשפעה של העלייה בתקיפות הסייבר. אחת מתופעות הלוואי של העלייה בתקיפות הסייבר המוצלחות שראינו לאחרונה הינה ביטול שירותי און ליין והמנעות מחיבור בין מערכות בחברות ומדינות שונות. כבר בימים האחרונים אנחנו עדים לכך ברשות המסים הישראלית, אבל גם בממשל האמריקאי שבחלקים ממנו חזרו לכתוב מסמכים על ניירות פיזיים, מחשש שהמידע מהמחשבים יגנב. תגובה זו הינה טבעית וברורה, ואני מניח שנראה עוד כאלה בהמשך. התאחדות התעשיינים הקימה לאחרונה את פורום חברות הסייבר ומטה הסייבר במטרה לעזור לחברות תעשייתיות להתגונן ולהתמודד עם מתקפות סייבר עתידיות, ואנו קוראים לרשות המיסים לבנות איתנו תוכנית הגנה שאינה פוגעת בשירותים לציבור. בארץ קיימות חברות טכנולוגיה רבות בתחום הסייבר עם פתרונות מתאימים, צריך להבין את האיום החדש ולהשתמש ביכולות אלו".

יו״ר פורום חברות הסייבר של התאחדות התעשיינים ומייסד ווטרפול סקיוריטי, ליאור פרנקל מסר בעקבות חשיפת "כלכליסט", כי ״חוזרים לתקופת האבן? זו ההשפעה של העלייה בתקיפות הסייבר. אחת מתופעות הלוואי של העליה בתקיפות הסייבר המוצלחות שראינו לאחרונה הינה ביטול שירותי און ליין והמנעות מחיבור בין מערכות בחברות ומדינות שונות. כבר בימים האחרונים אנחנו עדים לכך ברשות המיסים הישראלית, אבל גם בממשל האמריקאי שבחלקים ממנו חזרו לכתוב מסמכים על ניירות פיזיים, מחשש שהמידע מהמחשבים יגנב. תגובה זו הינה טבעית וברורה, ואני מניח שנראה עוד כאלה בהמשך. התאחדות התעשיינים הקימה לאחרונה את פורום חברות הסייבר ומטה הסייבר במטרה לעזור לחברות תעשייתיות להתגונן ולהתמודד עם מתקפות סייבר עתידיות, ואנו קוראים לרשות המיסים לבנות איתנו תוכנית הגנה שאינה פוגעת בשירותים לציבור. בארץ קיימות חברות טכנולוגיה רבות בתחום הסייבר עם פתרונות מתאימים, צריך להבין את האיום החדש ולהשתמש ביכולות אלו״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות