אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא במספר המונשמים, שיעור החיוביים - 7.2% צילום: אבי מועלם

דיווח שוטף

שיא במספר המונשמים, שיעור החיוביים - 7.2%

מרותקי הבית יחכו: המשלוח הראשון של חיסוני מודרנה יוקצה לצה"ל; בכירה במטה הפרויקטור: "מיתון קל בקצב ההדבקה"; 17 אלף עובדי הוראה כבר נרשמו לקבלת חיסון - 9% מכלל עובדי ההוראה וצוותי החינוך בישראל; משרד הבריאות הודיע על הרחבת מבצע החיסונים - החל ממחר יחוסנו גם בני 55 ומעלה; מאז הידוק הסגר נרשמו 39,308 דורשי עבודה חדשים

11.01.2021, 20:28 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

20:25 - שיא במספר המונשמים, שיעור החיוביים - 7.2%

5,861 ישראלים אובחנו כחיוביים לקורונה מחצות, ובסך הכל אובחנו מפרוץ המגפה 499,362 חולים בישראל. עד כה בוצעו היום כ-81 אלף בדיקות, ושיעור החיוביים עומד על 7.2%. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 1,733 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ, מתוכם 1,065 במצב קשה ו-262 מחוברים למכונות הנשמה - מספר שיא. מפרוץ המגפה נפטרו בישראל 3,695 חולי קורונה, 10 מהם היום ו-36 אתמול. עוד עולה מהנתונים כי 1,819,328 ישראלים כבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון, 14,089 מהם היום. משרד הבריאות לא פרסם נתונים על אודות אלו שקיבלו גם את המנה השנייה.

17:40 - מרותקי הבית יחכו: המשלוח הראשון של חיסוני מודרנה יוקצה לצה"ל

ל-ynet נודע כי 100 אלף מנות החיסון של מודרנה ככל הנראה לא יישלחו למרותקי הבית, אלא יוקצו לצה"ל. כך עולה מישיבה שהתקיימה אחר הצהריים (ב') בין נציגי משל"ט החיסונים של משרד הבריאות לנציגי קופות החולים ובתי החולים. בישיבה נאמר כי החיסונים של מודרנה, שנחשבים לכאלו שקל יותר לשנע אותם כיוון שהם דורשים הקפאה בטמפרטורות פחות נמוכות מאלו של חברת פייזר, לא יועברו לקופות החולים ודרכן אל מרותקי הבית.

בכיר במשרד הבריאות אישר כי המהלך אכן נשקל וזאת משום ש"אי אפשר לטלטל את מנות החיסון של מודרנה" - ומכאן שהן לא יתאימו למרותקי הבית שזקוקים לזמן שינוע רב יותר של מנות החיסון. הסבר נוסף למהלך המתגבש הוא שמדובר בכמות קטנה של מנות חיסון - והנטייה היא לא לפזרן בין ארבע קופות החולים אלא לתת אותן לגוף אחד. (אדיר ינקו, ynet)

 

 

חיסונים של מודרנה, צילום: איי פי חיסונים של מודרנה | צילום: איי פי חיסונים של מודרנה, צילום: איי פי

16:15 - בכירה במטה הפרויקטור: "יש מיתון קל בקצב ההדבקה"

ד"ר אורלי גרינפלד, המנהלת הרפואית ב"מגן ישראל" - התוכנית הלאומית למאבק בקורונה שבראשה עומד הפרויקטור פרופ' נחמן אש - מקיימת כעת (יום ב') תדרוך עיתונאים.

"אנחנו התחלנו השבוע את המנה השנייה של החיסונים", סיפרה ד"ר גרינפלד. "התחסנו מעל 1.9 מיליון אזרחים במנה הראשונה. בנוסף, עם הגעת החיסונים אתמול אנחנו מתחילים עם חיסון ראשון של אוכלוסיות היעד הבאות. מהצד השני אנחנו רואים את התחלואה ההולכת ועולה, ויש מיתון קל בקצב ההדבקה".

לדבריה, "יש אופטימיות זהירה מכך שיש שמירה על ההגבלות מחצי הסגר הראשון. אנחנו רואים ירידה בתנועתיות ובמגעים. מצד שני, אחוז המאומתים הגבוה כנראה מוסבר על ידי הימצאות הווריאנט האנגלי". היא ציינה כי "אנחנו רואים עומסים גדולים בבתי החולים, פתיחה של עוד ועוד מחלקות קורונה על חשבון המחלקות האחרות. אנחנו עוד לא רואים את האפקט של החיסונים על התחלואה הקשה. אנחנו נראה את זה בשבוע או בשבועיים הקרובים". היא הבהירה כי עם תום הסגר "בין הדברים הראשונים שנרצה לפתוח זו מערכת החינוך".

ד"ר גרינפלד אמרה כי לצורך "חיסון עדר", שיאפשר לפתוח למעשה את כל המדינה, נדרש לחסן לפחות 60% מאזרחי המדינה. "בקצב החיסונים עד עכשיו שהוא גדול מאוד, עד סוף מרץ נוכל לחסן 5 מיליון מהאוכלוסייה, לפחות במנה הראשונה. בנוסף לזה גם למחלימים יש נוגדנים, כך שנוכל להגיע לסביבת שישה מיליון שיש להם נוגדנים, בהחלט מספר שאפשר יהיה להגיע לפתיחה משמעותית".

 

 

ד"ר אורלי גרינפלד, צילום: לע"מ ד"ר אורלי גרינפלד | צילום: לע"מ ד"ר אורלי גרינפלד, צילום: לע"מ

 

14:00 - עימותים בין חרדים לשוטרים באשדוד בעקבות אכיפה נגד ישיבה שפעלה בסגר

שוטרים ותושבים חרדים התעמתו היום (ב') בעיר אשדוד בעקבות פעילות אכיפה נגד ישיבת גרודנא שפעלה ברובע ג' בניגוד להנחיות. השוטרים הוזעקו על-ידי פקחי העירייה שהיו במקום, ובהמשך הגיעו גם פרשים.

המשטרה מסרה כי עצרה כמה מפרי סדר לאחר שהתפרעו, חסמו כבישים והתעמתו. מעיריית אשדוד נמסר כי המתפרעים "תקפו את הביטחון העירוני באבנים ובמקלות".

 

בעקבות האירועים, בתנועת בני תורה מסרו: "הציבור החרדי ברחבי הארץ נחרד לשמוע על הניסיון הנפשע מצד משטרת אשדוד - לסגור את הישיבה הגדולה גרודנא ולפנות משם את מאות תלמידי הישיבה.  

העימות באשדוד, צילום: אבי רוקח העימות באשדוד | צילום: אבי רוקח העימות באשדוד, צילום: אבי רוקח

"בשעה זו מתגודדים מחוץ לשערי הישיבה כוחות גדולים של משטרה, ובחורי הישיבה עוצרים את הסגירה בגופם ממש. לא מדובר בניסיון לסגור תלמוד תורה, אלא מדובר בניסיון הזוי לסגור ישיבה בישראל בלי כל סיבה חוקית. יוזכר כי גם בתקנות הסגר לא נאסר להפעיל ישיבה המחזיקה מסגרות עם פנימייה".

 

עוד מסרו בתנועה כי "במעונם של גדולי התורה מתנהל דיון בשעה זו, ונשקלת האפשרות לקרוא לציבור מכל רחבי הארץ להגיע בהמוניו לאשדוד ולמנוע פיזית את העוול המחריד והנורא של סגירת ישיבה בישראל. דעו נא זאת, ישיבה בישראל לא תיסגר, נקודה".

 

 , צילום: אבי רוקח צילום: אבי רוקח  , צילום: אבי רוקח

 

13:30 - מאתמול בערב: יותר מ-17 אלף עובדי הוראה נרשמו לקבלת חיסון

17,448 עובדי הוראה וצוותי חינוך נרשמו מאתמול בערב לקבל חיסון נגד קורונה, כך עולה מנתוני משרד החינוך. מדובר בכ-9% מכלל עובדי ההוראה וצוותי החינוך בישראל. עוד עולה מהנתונים כי 17,106 עובדי הוראה וצוותי חינוך דיווחו כי כבר התחסנו או החלימו מנגיף הקורונה, מתוכם 13,271 מעל גיל שישים, ו-3,835 מתחת לגיל 60.

12:00 - "הרב הראשי מזלזל בהנחיות הקורונה ומשפיע לרעה על מעריציו"

לחיצות ידיים, התקהלויות אסורות, אי עטיית מסכה ואפילו ריקודים סוערים: הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, תועד בשבועות האחרונים בכמה הזדמנויות כשהוא אינו מקפיד על הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה. רצף מטריד של תמונות וסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, גרר ביקורת חריפה על מה שנראה כזלזול מופגן מצד הרב בכללי הזהירות הבסיסיים, ול-ynet נודע כי בעקבות כך הוגשה נגדו קובלנה פלילית במשטרה.

מלבד היותו אחד ממנהיגי הציבור החרדי, רב בכיר של הזרם הספרדי, "הראשון לציון" - הרב יוסף הוא גם אישיות ממלכתית מדרג א', וככזה מצופה ממנו הפגין הופעה ייצוגית ודוגמה אישית חיובית לציבור. למרות זאת, הוא נצפה פעמים רבות, כולל באירועים פומביים, בפנים גלויות, מוקף באנשים ללא ריחוק חברתי כנדרש – ולעיתים אף במגע קרוב איתם.

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, באירוע בבנייני האומה, צילום: שחר גולדשטיין הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, באירוע בבנייני האומה | צילום: שחר גולדשטיין הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, באירוע בבנייני האומה, צילום: שחר גולדשטיין

השיא היה בשבוע שעבר, בעיצומו של הסגר השלישי, כאשר במהלך כינוס רבנים בבנייני האומה בירושלים, רקד על הבמה יחד עם משתתפים נוספים, בצפיפות, כשהוא אוחז בידיהם – כל זאת בשעה שלציבור הרחב הוא קורא להקפיד על ההנחיות ואף מפרסם פסקי הלכה בעניין.

רב תושב צפון הארץ שנחשף לתיעודים, הגיש נגד הרב יוסף, כאמור, תלונה במשטרה, ולפי העדכון האחרון שקיבל מלשכת היועץ המשפטי לממשלה – הקובלנה נמצאת כעת בטיפול של פרקליטות המדינה. "הרב הראשי אינו חסין – ובמיוחד כשהוא ממשיך להסתובב כך ללא מסכה", הסביר. "אישי ציבור שמפרים את ההנחיות - צריכים לתת על כך את הדין".

 

11:20 - משלוח עם מאות אלפי חיסונים של חברת מודרנה צפוי להגיע השבוע לישראל

 

משלוח עם מאות אלפי מנות חיסון נגד קורונה של חברת התרופות האמריקנית מודרנה צפוי להגיע עוד השבוע לישראל. עד כה חוסנו כ-1.9 מיליון בני אדם מאז תחילת מבצע החיסונים "חוזרים לחיים".

 

10:30 - מאז הידוק הסגר: יותר מ-39 אלף דורשי עבודה חדשים

שירות התעסוקה מדווח כי מאז הידוק הסגר נרשמו 39,308 דורשי עבודה חדשים. ביממה האחרונה בלבד נרשמו 18,566 דורשי עבודה. על פי נתוני שירות התעסוקה, החל מיום 27 בדצמבר, שבו החל הסגר, נרשמו 99,234 דורשי עבודה חדשים. הרוב המכריע של דורשי העבודה החדשים (82.5%) הוצאו לחל"ת והיתר (17.5%) פוטרו מעבודתם.

9:30 - משרד הבריאות: גיל המתחסנים יורד ל-55, ניתן לקבוע תורים

משרד הבריאות הודיע על הרחבת מבצע החיסונים "חוזרים לחיים" בעקבות הגעת משלוחי חיסונים נוספים לישראל. החל ממחר, יום שלישי, יחוסנו מבוטחי קופות החולים מגיל 55 ומעלה. יש לפנות לקופות החולים לתיאום תור לחיסון.

9:20 - בגלל העומס: מחכים יותר מחמישה ימים לתוצאות בדיקת קורונה

על רקע העלייה החדה במספר בדיקות הקורונה היומי בחודש האחרון, שהגיעה בשבוע שעבר לשיא יומי של 127 אלף בדיקות, נבדקים רבים מספרים על זמני המתנה חריגים לתוצאות הבדיקה שלעיתים עולים על שלושה ימים.

בהערכת המצב שהתקיימה אתמול (א') עולה כי זמן ההמתנה הממוצע עומד כעת על 49 שעות לעומת היעד - 18 שעות מרגע הדגימה ועד לקבלת התוצאה. "זמן ההמתנה לתוצאה עדיין גבוה", צוין במצגת הערכת המצב שהגיעה לידי ynet, "הן בקופות והן במעבדות הפרטיות". גורמים בקופות החולים טוענים כי עיקר הבעיה היא במוקדי הבדיקות של פיקוד העורף, ובעיקר במעבדות הפרטיות. 

 

8:30 - אתמול חוסנו כ-50 אלף בני אדם; מתחילת מבצע החיסונים: כ-1.9 מיליון

אתמול חוסנו נגד נגיף הקורונה כ-50 אלף בני אדם בישראל. מתחילת מבצע החיסונים חוסנו בסך כל 1,870,652 איש.

7:50 - נתוני הקורונה: שיעור הבדיקות החיוביות גבוה - 7.4%

6,706 ישראלים אובחנו אתמול (יום א') כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-91 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 7.4% - נתון גבוה לעומת הימים האחרונים. כך מסר משרד הבריאות. עד כה התחסנו בישראל יותר מ-1.8 מיליון בני אדם.

מרכז חיסונים ובדיקות בת"א, צילום: יובל חן מרכז חיסונים ובדיקות בת"א | צילום: יובל חן מרכז חיסונים ובדיקות בת"א, צילום: יובל חן

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,715 חולי קורונה, 1,044 מהם במצב קשה – מעט פחות מהשיא שנרשם אתמול. 251 חולים מחוברים למכונות הנשמה וכאן מדובר בשיא חדש. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 3,671 חולי קורונה – 22 מהם אתמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות