אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנון שעשוע: ב-2025 אפשר יהיה לרכוש רכב עם יכולת אוטונומית

אמנון שעשוע: ב-2025 אפשר יהיה לרכוש רכב עם יכולת אוטונומית

נשיא ומנכ"ל מובילאיי חשף בתערוכת CES את חיישני המכ"ם והלייזר החדשים לרכב שאינטל מפתחת, וטען כי בעוד כ-4 שנים מחירו של רכב עם יכולת אוטונומית יהיה גבוה ב-15 אלף דולר בלבד ממחיר רכב רגיל

11.01.2021, 20:03 | אודי עציון

למרות שב-2021 לא נוכל עדיין לרכוש רכב אוטונומי, כפי שהבטיחו יצרני הרכב הגדולים רק לפני כמה שנים, אמנון שעשוע, יו"ר ומנכ"ל מובילאיי וסגן נשיא בכיר באינטל, מבטיח כי עידן הרכב ללא נהג מתקרב.

בשיחה לרגל תערוכת CES, הנערכת השנה רק אונליין בגלל הקורונה, הציג שעשוע לוח זמנים להשקת הרכב האוטונומי. "ב-2022 נתחיל לקיים שירות רובוטקסי, 100 מוניות ללא נהג שיפעלו בתל אביב, בתחילה עם רכבים של NIO וב-2024 עם רכבים של פולקסווגן. השירות יפעל בשלב ההרצה בהסעות של עובדי מובילאיי, אחר כך יפתח לנסיינים רשומים, ובהמשך לכלל הציבור, כשהמטרה היא להגיע לאלפי רובוטקסי ברחבי בארץ". עוד אמר כי "ב-2030 לאחת מכל עשר מכוניות חדשות תהיה יכולת אוטונומית".

קראו עוד בכלכליסט

אמנון שעשוע עם שבב הליידאר החדש, צילום: מובילאיי יח"צ אמנון שעשוע עם שבב הליידאר החדש | צילום: מובילאיי יח"צ אמנון שעשוע עם שבב הליידאר החדש, צילום: מובילאיי יח"צ

האם הפרויקט כבר בשל טכנולוגית?

"במזג אוויר קשה באמת, גשם מאוד כבד, יהיה עדיף שלא להפעיל את השירות. אבל ביום חורף שגרתי המכוניות יסעו בביטחון. רכבי הניסוי כבר נסעו לאחרונה בהצלחה בגרמניה בשלג. נוכל לשרת לא רק רחובות מרכזיים, אלא גם קטנים".

פולקסווגן, השותפה לפרויקט ביחד עם היבואנית שלה בארץ צ'מפיון מוטורס, הייתה אמורה לספק את כלי הרכב מהשלב הראשון. שעשוע הסביר את השינוי בעיכוב בזמינות הרכב של פולקסווגן למיזם. נכון לעכשיו המיזם ממתין גם לשינויי חקיקה, שמתעכבים בגלל הבחירות. "יש קונצנזוס סביב הפרויקט, אני בטוח שהכנסת הבאה תאשר את שינויי החקיקה הדרושים", אומר שעשוע.

ומתי אנחנו נוכל לרכוש רכב אוטונומי? שעשוע מעריך שמכוניות ראשונות עם יכולת נהיגה אוטונומית, עדיין כאופציה להחלטת הנהג ועם הגה ודוושות לרגעים שיעדיף לנהוג בעצמו, יוצעו למכירה עם מערכת הנהיגה האוטונומית של מובילאיי ב-2025.

"ברגע שיש לנו את היכולת הטכנולוגית, זה רק עניין של מחיר", אומר שעשוע. "ברובוטקסי של 2022 המחיר של ערכת החיישנים וכושר החישוב יהיה 20 אלף דולר; ב-2025, כשיושק רכב מייצור סדרתי, המחיר ליצרן כבר יירד ל-5,000 דולר, מה שאומר תוספת לצרכן של כ-10-15 אלף דולר. ב-2030 התוספת תהיה כבר של אלפי דולרים בודדים. למכונית יוקרה שעולה 100 אלף דולר, לא יהיה מדובר בתוספת יקרה ב-2025, אבל גם עבור רכב עממי שעולה 30 אלף דולר זו תוכל להיות תוספת כדאית, שתאפשר לנצל רכב בודד במשק בית כמו שניים, לשלוח אותו להסיע את הילדים לחוגים, או להעביר אותו בין ההורים במשך היום".

הבסיס להוזלה יהיו טכנולוגיות חדשות שחושפת מובילאיי ב-CES: פיתוח מכ"ם לייזר (ליידאר) מבוסס שבב, שיהיה מוכן ב-2025, ומכ"ם אלקטרוני חדש מבוסס תוכנה שאינטל מפתחת תוך ניצול היכולות שלה בתחום השבבים.

התקנת החיישנים בסדנא של מובילאיי בירושלים, צילום: מובילאיי יח"צ התקנת החיישנים בסדנא של מובילאיי בירושלים | צילום: מובילאיי יח"צ התקנת החיישנים בסדנא של מובילאיי בירושלים, צילום: מובילאיי יח"צ

במקביל מרחיבה מובילאיי את צי רכבי הניסוי האוטונומיים שלה, שפועלים כבר בישראל ובגרמניה: הניסויים החדשים צפויים בדטרויט, טוקיו, שנחאי ופריז, וכן בניו יורק (כפוף לרגולציה) בתחילת השנה. פעילות רכבי הניסוי מבוססת על מיפוי דיגיטלי המוני שמבצעות כבר מיליוני מכוניות המצוידות במערכת של מובילאיי כחלק ממערכות הבטיחות שלהן, ומעלות את המידע לענן באופן אוטומטי וללא מעורבות אדם. כך נחסך ממובילאיי ושותפותיה הפעלת צי יקר וייעודי למשימה.

"המיפוי הדיגיטלי לא דרוש לנו כדי לדעת לאן לנסוע. הוא חשוב בפרטים שהוא מספק: איפה יש תמרורים לאורך הדרך, היכן יש מעביר חצייה ולאיזה מעברי חצייה הם מקושרים. אלה פרטים שנאספים, נשמרים ומנותחים, מה שיאפשר נהיגה אוטונומית חלקה ובטוחה". לפי מובילאיי, מכוניות שמשתמשות בטכנולוגיה הקיימת שלה מיפו כבר כמעט מיליארד קילומטרים ברחבי העולם, כשקצב המיפוי הנוכחי עומד על למעלה מ-8 מיליון ק"מ ביום.

רכב הניסוי של מובילאיי פורד בדטרויוט, צילום: מובילאיי יח"צ רכב הניסוי של מובילאיי פורד בדטרויוט | צילום: מובילאיי יח"צ רכב הניסוי של מובילאיי פורד בדטרויוט, צילום: מובילאיי יח"צ

מובילאיי מפתחת עבור הרכב האוטונומי שתי מערכות חיישנים: הראשונה מבוססת מצלמות שיכסו 360 מעלות מסביב לרכב, ויוכלו לתפקד לבד. מערכת כזאת נמכרה ליצרנית המכוניות הסיני ג'ילי, שלאחרונה הודיעה קבוצת מוטורס, יבואנית טויוטה, כי קיבלה את הזיכיון לשיווק רכביה בישראל. דגם סדרתי ראשון של ג'ילי עם הערכה החדשה יכנס לייצור בסוף השנה, בקצב שנתי של מאות כלי רכב בשנה.

במקביל מפתחת מובילאיי ערכה הכוללת את הליידאר והמכ"ם החדש, שיתפקדו בנפרד, ויגבו את המצלמות. "ברכב האוטונומי נאחד את שתי ערכות החיישנים. הסיכוי לכשל כפול בשתיהן באותו זמן הוא אפסי. ברור לנו שרכב אוטונומי חייב להציע רמת בטיחות גבוהה בהרבה מאשר נהג אנושי, כי זו הציפייה של הציבור ושל הרגולטורים. הירידה המתמשכת במחירי הליידארים והמכ"מים תאפשר לנון לעשות את זה. עד 2030 המחירים של שניהם יהיו כעשירית מאשר היום, וזה מה שיוזיל את הוספת היכולת האוטונומית לרכב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות