אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה: יולדות מובטלות יקבלו דמי לידה צילום: צביקה טישלר

הכנסת אישרה: יולדות מובטלות יקבלו דמי לידה

הצעת החוק מתייחסת למי שנכנסו להריון בתקופת האבטלה; עד היום קבע החוק שהן אינן זכאיות לדמי לידה או לדמי אבטלה. בנוסף, ההצעה הורחבה כך שתאפשר לעצמאיות לקבל דמי לידה לפי הכנסותיהן ב-2019. אומדן העלות של החוק כולו: כ-110 מיליון שקל

11.01.2021, 20:50 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') שינוי בחוק שמעניק דמי לידה גם ליולדות מובטלות עשרה חודשים ויותר. במסגרת הדיונים בחוק נקבע גם שנשים עצמאיות יוכלו לחשב לצורך קבלת דמי הלידה את הכנסותיהן ב-2019, מה שימנע הפחתה שלהם. עלות התיקון לחוק מוערכת ב-110 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: Getty צילום: Getty   , צילום: Getty

על פי החוק המקורי, נשים שנכנסו להריון במהלך תקופת האבטלה לא היו זכאיות לקבלת דמי לידה או דמי אבטלה. בשל התמשכות משבר הקורונה הלכו והתרבו הנשים במצב הזה, ועל רקע זה סיכמו שר האוצר ישראל כץ, שר העבודה והרווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, על תיקון חוק הביטוח הלאומי כך שיאפשר דמי לידה גם למובטלות. הצעת התיקון המקורית קבעה שאישה שהיתה מובטלת לפחות עשרה חודשים, וצפויה ללדת בין תחילת 2021 ל-20 ביוני השנה, תהיה זכאית לדמי לידה.

בדיונים בוועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ חיים כץ, הוכנסו לחוק עוד מספר שינויים: הזכאות לדמי הלידה הורחבה למי שהפכו מובטלות מתחילת נובמבר 2019, כלומר תהיינה יולדות שיקבלו את דמי הלידה רטרואקטיבית; ונקבע שנשים עצמאיות יוכלו לחשב לצורך דמי הלידה גם את ההכנסות מ-2019 במקרה שהן גבוהות יותר. שפיגלר מציין שהן יהיו זכאיות גם לדמי לידה וגם למענקים מרשות המיסים. נקבע שיולדות שלא צברו את תקופת האכשרה לדמי לידה ימשיכו לקבל לפחות דמי אבטלה.

ח"כ הילה שי וזאן מכחול לבן ביקשה להוסיף לחוק הצעה למתן סיוע להורים שילדו בחו"ל. לדבריה, מדובר ב-410 לידות בשנה, כאשר 33% מהן הן של זוגות גברים בפונדקאות. רפרנט רווחה באגף התקציבים באוצר, נתנאל אשרי, אמר כי יש הסכמה על כך עם שר העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי, וכי העלות היא כ-17 מיליון שקל, אבל המפלגות החרדיות איימו לעכב את ההצעה כולה כדי לסכל את הסיוע לזוגות גברים. בשל הלחץ להעביר את חוק דמי הלידה לפני היציאה לפגרה, ח"כ וזאן נאלצה להסיר את הצעתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות