אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התובע השוויצרי: "איש הקש אמר שההוראה לשלם היא מלמעלה"; שטיינמץ: "מלמעלה? אולי זה אלוהים"   צילום: רויטרס

התובע השוויצרי: "איש הקש אמר שההוראה לשלם היא מלמעלה"; שטיינמץ: "מלמעלה? אולי זה אלוהים"

איש העסקים הישראלי משיב בבימ"ש בז'נבה לאישומים נגדו על תשלומי שוחד של כ-10 מיליון דולר לאשת נשיא גינאה לשעבר באמצעות חברת קש כדי זכות בזכויות כרייה במכרה סימנדאו. שטיינמץ: "לא הייתי מעורב בחוזי BSGR בגינאה"

12.01.2021, 17:30 | תומר גנון

איש העסקים בני שטיינמץ, שמואשם בשוויץ בתשלומי שוחד בהיקף של למעלה מ-10 מיליון דולר בתמורה לזכויות כרייה בגינאה, עלה הבוקר (ג') בבית המשפט בז'נבה על דוכן העדים כדי להשיב להאשמות נגדו.

קראו עוד בכלכליסט

בפתח עדותו טען שטיינמץ כי הוא כלל לא היה מעורב בחתימה על חוזי הייעוץ שבלב כתב האישום - בין קבוצת הכרייה שבשליטתו BSGR לחברה בשם פנטלר, ובין פנטלר לאשת נשיא גינאה לשעבר, ממאדי טורה. חוזים שלטענת התביעה בשוויץ היו פיקטיביים ושימשו ככסות להעברת כספי שוחד בין BSGR לטורה.

בני שטיינמץ ועורך דינו מרק בונאנט בדרכם הבוקר לביהמ"ש בז בני שטיינמץ ועורך דינו מרק בונאנט בדרכם הבוקר לביהמ"ש בז'נבה | צילום: רויטרס בני שטיינמץ ועורך דינו מרק בונאנט בדרכם הבוקר לביהמ"ש בז

בעלי השליטה בחברה פנטלר היו שלושה – פדריק סיליניס, נאשם נוסף בפרשה, ושני הישראלים, מיכאל נוי ואבי לב רן, שזומנו לעדות בהמשך השבוע.

על פי כתב האישום השוויצרי, פנטלר הייתה חברת קש שקיבלה בשנים 2008-2006 מ-BSGR מיליוני דולרים כדי להעבירם לטורה, אשת הנשיא המנוח לשעבר לנסאנה קונטה. היא מצדה, נטען, פעלה מול מוסדות השלטון להעביר ל-BSGR זכויות כרייה לעפרת ברזל במכרה סימנדאו במדינה.

"לא הכרתי בכלל את מיכאל נוי לפני שנת 2008", אמר שטיינמץ במהלך העדות. "עד אז לא היה לי שום חלק במה ש-BSGR עושה בגינאה, ולא התעניינתי בגינאה. טיפל בזה המנכ"ל דאז רועי אורון (נשיא BSGR עד 2007)".

לשאלה האם ידע על הפעילות שלהם באפריקה, השיב שטיינמץ: "כשהכרתי אותם, עמדתי בפני עובדה מוגמרת שהם נשכרו על ידי BSGR. מיכאל נוי אמר לי בכלל שהם אנשי עסקים שפועלים באפריקה, אסיה ואירופה. הוא אמר לי שהם עוסקים ביבוא ויצוא".

התובע השוויצרי שאל את שטיינמץ על נסיעה לארה"ב של פדריק סיליניס, כאמור לטענת התביעה איש קש, כדי לדבר עם אשת הנשיא ממאדי טורה על הכספים ששולמו לה. נסיעה שבה, לפי ראיות שהוצגו בדיון, אמר סיליניס לטורה שההוראה לשלם לה "באה מלמעלה" (“Up there”).

שטיינמץ: "אני לא יודע כלום, אני לא חושב כלום, אתה צריך לשאול את סיליניס. יש לנו מזל שהוא כאן".

ש: במה הכוונה זה בא מ- "Up there". למי הוא מתייחס?

שטיינמץ: "אני לא יודע מי שם למעלה, אולי אלוהים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות