אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלביט תמכור כלי שיט בלתי מאוישים למדינה באסיה - בעשרות מיליוני דולרים צילום: יח"צ

אלביט תמכור כלי שיט בלתי מאוישים למדינה באסיה - בעשרות מיליוני דולרים

הכלים, מסוג Seagull, ישמשו לניטרול מוקשים - כתחליף לספינות שולות מוקשים מאוישות, גדולות ויקרות יותר. זוהי עסקה ראשונה למכירת הכלי, שנחשף כבר לפני 4 שנים, עליה מדווחת אלביט

13.01.2021, 12:02 | אודי עציון

בניגוד לחדירה המשמעותית של מל"טים לחילות אוויר בעולם, חילות הים השמרניים מתקשים עדיין ביישום מהפכת הכלים הבלתי מאויישים.

 

כבר לפני ארבע שנים חשפה אלביט את ה-Seagull ("שחף"), כלי שיט ימי בלתי מאויש, שיכול לשמש לזיהוי וניטרול מוקשים, ללוחמה בצוללות, לסיור ולפיטרול. כמו באוויר, גם בים כלים בלתי מאוישים זולים בהרבה להפעלה, יכולים לבצע משמישות ארוכות ללא צורך בהחלפת צוותים, והפעלתם אינה מסכנת חיי אדם. חיל הים הישראלי חכר את המערכת לניסוי מבצעי, אך טרם הודיע על עסקת רכישה.

קראו עוד בכלכליסט

סיגאל 3, צילום: יח"צ סיגאל 3 | צילום: יח"צ סיגאל 3, צילום: יח"צ

הבוקר (ד') דיווחה לראשונה אלביט על עסקת מכירה של המערכת לחיל ים זר, של מדינה באיזור אסיה פסיפיק. אלביט לא מדווחת על שווי העסקה, אך מומחים מעריכים כי מדובר בסכום של כמה עשרות מיליוני דולרים. החוזה יבוצע במהלך תקופה של 17 חודשים.

הלקוח רכש את הכלים בתצורה המיועדת לניטרול מוקשים ימיים, עם סונארים סורקי צד וצופים קדימה, יכולת השמדת מוקשים, מערכת ניהול קרב וציוד תקשורת לוויינית. הסיגאל מסוגל לשהות בים במשך ארבעה ימים רצופים, ולפעול בים במצב חמש, כלומר עם רוח בעוצמה של 40 קמ"ש וגלים בגובה 2 מטר.

הסיגאל השתתף עד כה במספר תמרונים של לוחמה נגד צוללות ומוקשים ימיים עם חילות ים, בהם חיל הים הבריטי והספרדי, להדגמת יכולותיו. אלביט גם הדגימה את היכולת לשגר ממנו מזל"ט, לשם הרחבת יכולותיו לביצוע משימות ביטחון שוטף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות